V USA za den přibylo 40 tisíc nakažených, dle CNN nejvyšší nárůst od začátku pandemie

Spojené státy ve čtvrtek podle informací americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ohlásily téměř 40.000 nových případů koronaviru. Nárůst televize CNN původně označovala za nejvyšší od začátku pandemie. Později však s odvoláním na aktualizovanou bilanci JHU uvedla, že do ní byly zahrnuty i případy z předchozích dní. Ve stejný den koronavirem nejpostiženější země světa také ohlásila, že dalších více než 2400 nakažených zemřelo.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Ve čtvrtek podle JHU Spojené státy informovaly o dalších 39.972 nakažených a 2425 mrtvých. Do statistiky jsou zahrnuty případy ze všech 50 států, federálního území District of Columbia, kde leží hlavní město Washington, dalších amerických území i repatriovaných osob.

Koronavirus se při testech dosud podle JHU potvrdil v USA u více než 2,422.300 lidí a přes 124.400 s nemocí covid-19 zemřelo. Experti z amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ale v čtvrtek uvedli, že podle jejich propočtů se koronavirem nakazilo přes 20 milionů Američanů, tedy mezi 5 a 8 procenty celé populace.

Odborníci rovněž tvrdí, že až polovina nově nakažených v některých státech jsou mladí lidé, kteří často nevykazují příznaky nákazy a vůbec nevědí, že virus mají. Tím vzniká větší nebezpeční nekontrolovatelného šíření nemoci i mezi staršími a nemocnými občany, u nichž hrozí větší riziko vážných komplikací.

Ve čtvrtek podle CNN v New Jersey výrazně přibylo úmrtí souvisejících s koronavirem, což stát řadí k pandemií nejpostiženějším vedle New Yorku a Kalifornie.

V nejhůře zasaženém státu New York, který poměrně brzy zavedl přísná ochranná opatření, je však pandemie nadále na ústupu. Guvernér Andre Cuomo ve čtvrtek prohlásil, že se státu podařilo "ohnout" epidemiologickou křivku. Ve středu tam v souvislosti s covidem-19 zemřelo 17 lidí, v nejhorších dnech pandemie to přitom bylo přes 1000 za den.

Ačkoliv byla před několika měsíci situace nejvážnější zejména v hustě osídlených oblastech, v nichž většinou vládnou demokraté, nyní počty nově nakažených rostou nejrychleji v řadě řidčeji osídlených venkovských států, v nichž nejvyšší posty zastávají republikáni. Tamní guvernéři, také kvůli tlaku republikánského prezidenta Donalda Trumpa, často velice rychle uvolňovali ochranná opatření kvůli obavám z dopadů na ekonomický život.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aktuální bilance koronaviru: 11,5 milionu nakažených, přes půl milionu…

06.07.2020 19:28 Indie se stala třetí nejvíce zasaženou zemí novým typem koronaviru, s téměř 700.000 potvrzenými…

Při nehodě dvou letadel v USA zemřeli dva lidé, šest dalších se pohřešuje

06.07.2020 13:52 Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřeli dva…

Půl roku s covidem. Odborníci předpovídají, jak bude vypadat pandemie na…

06.07.2020 13:11 Virus SARS-CoV-2 sužuje celý svět již půl roku a v současné době jsou oficiální čísla na počtu přes…

Americké úřady zpochybňují Trumpovy výroky ohledně vývoje vakcíny

06.07.2020 09:08 Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephen Hahn v neděli vznesl pochyby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy