V USA zatkli bývalého agenta CIA, je obžalován ze špionáže pro Čínu

Ve Spojených státech zadrželi bývalého agenta Ústřední zpravodajské služby (CIA) a obžalovali jej ze špionáže pro Čínu. Informovala o tom dnes agentura AP. V případě, že jej soud shledá vinným, může dostat až doživotní trest vězení.

CIA
doporučujeme

Američan Alexander Yuk Ching Ma byl podle AP zadržen minulý týden v pátek poté, co přijal od agentů, kteří se vydávali za čínské zpravodajce, obálku s 2000 dolarů (44.000 Kč) jako odměnu za dřívější špionážní činnost.

Sedmašedesátiletý Ma se narodil v Hongkongu, později se stal americkým občanem a v letech 1982 až 1989 pracoval pro CIA. Po ukončení služby žil v Číně, v roce 2001 se ale vrátil do USA a zanedlouho začal pracovat pro Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Podle americké prokuratury vyzradil Ma v roce 2001 v hotelu v Hongkongu několik státních tajemství pěti čínským zpravodajcům. Předal jim mimo jiné informace o pracovnících CIA, informátorech či mezinárodních operacích. V kontaktu s čínskou tajnou službou zůstal i poté, co ze CIA odešel. Později jako externí spolupracovník FBI shromažďoval informace o výzkumu zbraňových systémů.

Schůzky v roce 2001 se podle prokuratury účastnil i Maův příbuzný, rovněž zaměstnanec CIA, kterého ale policisté nezadrželi. Pětaosmdesátiletý muž je totiž vážně nemocný - trpí pokročilým stádiem nemoci, která omezuje jeho kognitivní schopnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump se vyhýbá placení daní. Je stále víc ve střetu zájmů, zjistil The…

28.09.2020 11:28 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump v deseti letech z uplynulých patnácti neplatil žádné daně z příjmů.…

Volby USA: Trump a Biden se utkají v první debatě, oba vyostřují rétoriku

28.09.2020 10:21 Americký prezident Donald Trump se v úterý (v noci na středu SELČ) utká se svým demokratickým…

Největší hrozby? Rasově motivovaný extremismus a Rusko, řekl šéf FBI

28.09.2020 09:50 Šéf FBI varoval před vměšováním Ruska do listopadových voleb a rasově motivovanému násilí.…

Počet úmrtí s covidem-19 překonal milionovou hranici

28.09.2020 07:32 Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Oznámila to dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama