Vakcína se může zvrhnout v nebezpečnou zbraň. Kdo získá přístup k léku proti koronaviru?

Počet hlášených případů koronaviru po celém světě překročil 5 milionů. Celosvětově tak pandemie zasáhla více jak 187 zemí. Zatímco vědci usilovně pracují na vakcíně, světoví lídři se předhánějí v rychlosti jejího vývoje. Dle expertů by ale právě tento trend, který aktuálně pozorují ve Spojených státech, Číně nebo Indii, mohl ohrozit její globální distribuci.

Co nejrychlejší vývoj a distribuce vakcíny proti koronaviru je pro desítky zemí prioritou. Odborníci se ale obávají, že země jako Spojené státy nebo Čína by svým majetnickým přístupem k vakcíně mohly práci vědců v ostatních zemích znehodnotit. Informovala o tom stanice MSNBC. 

Experti tak především varují před zavedením trendu označovaném jako ‘vakcínový nacionalismus‘, přičemž hrozí, že vláda příslušné země, jejíž vědci vakcínu vyvinou první, by se mohla pokusit omezit její distribuci pouze na své občany. 

Obavy mnoha odborníků a bývalých vládních úředníků směřují k Bílému domu. ,,Opravdu věříte tomu, že se Trump spokojí s distribuční strategií, ze které v prvé řadě nebude profitovat sama Amerika? Pokud získáte prvenství ve vývoji vakcíny, prioritou číslo jedna určitě nebude její distribuce do zahraničí,“ uvedl bývalý vedoucí imunizačního programu britského ministerstva zdravotnictví, David Salisbury. 

O potenciálním nebezpečí vyvolaném nacionalismem okolo vakcíny proti koronaviru debatovali i samotní lídři jednotlivých zemí na virtuálním summitu Evropské Unie minulý týden. Summitu se zúčastnily nejen desítky zemí z celého světa, ale i nadace jako Nadace Billa a Melindy Gatesových, které výzkum podporují. 

Po několika odstávkách a výpadcích dodávek ochranných pomůcek mezi státy v době pandemie na summitu mezi jednotlivými lídry panovala shoda. Všichni zúčastnění se zavázali k zajištění dostupnosti vakcíny, a to pro všechny bez rozdílu. 

Summitu se však nezúčastnily Spojené státy. Prezident Trump osobní pozvání odmítl, účastí na konferenci nepověřil ani nikoho ze sněmovních poslanců. Postoj amerického prezidenta ale nikoho příliš nepřekvapil. Sám Trump už kdysi EU označil za ekonomického soka, odmítavě se postavil i k myšlence globalizace.

Trump sice ještě v březnu prohlásil, že pro něj není rozhodující, která země vakcínu vyvine první, přičemž vyzdvihl spolupráci mezi Spojenými státy, Austrálií a Británií. Z prohlášení Ministerstva zdravotnictví Spojených států ale vyplývá, že vláda hodlá vyvinout co největší úsilí, aby pro své občany lék zajistila nejpozději do začátku roku 2021.

Další z diskutovaných světových lídrů, Čína, se na rozdíl od Spojených států summitu zúčastnila, odborníci však v tomto ohledu zůstávají obezřetní. Dle článku uveřejněného deníkem Global Times má Čína totiž s vakcínou postranní úmysly. Autor článku na příklad tvrdí, že se Čína nehodlá spoléhat ve vývoji vakcíny na ostatní země a chce být v tomto ohledu soběstačná.

Videokonference se nezúčastnila ani Indie, která je přitom co se objemu týče největším producentem vakcín na světě. Majitel společnosti Serum Institute of India, Cyrus Poonawalla, už dříve veřejně prohlásil, že pokud se jim podaří vakcínu vyvinout, alespoň zpočátku bude poskytována primárně tamním občanům.

I přes to, že se summit nesl v duchu internacionální spolupráce, zůstává nadále otázkou, zda tyto sliby obstojí v konkurenčním boji na trhu. Minulý týden v rozhovoru pro Bloomberg News uvedla francouzská farmaceutická společnost Sanofi, že přístup k potenciální vakcíně by měly v prvé řadě mít Spojené státy jakožto jeden z předních investorů.

Přitom právě francouzský prezident, Emanuel Macron, během summitu prohlásil, že vakcína náleží všem a ne jen zemi, která ji vyvine. Podobný příslib dostala od farmaceutické společnosti AstraZeneca i Británie.

Naproti tomu generální ředitel firmy Johnson & Johnson uvedl, že v tomto ohledu pro společnost není rozhodující zisk, ale co nejrychlejší distribuce vakcíny, která bude dostupná všem.

Mezi odborníky panuje i nejistota ohledně vakcíny jako takové. Dle jejich názoru samotný vývoj potrvá minimálně rok, další měsíce zabere její testování. Někteří se navíc obávají, že by k vývoji opravdu účinné vakcíny nemuselo dojít vůbec.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy