Ve Venezuele nezákonně zabíjejí podezřelé, varuje OSN

Zvláštní policejní jednotky ve Venezuele nadále nezákonně zabíjejí při zásazích podezřelé a milionům občanů jsou upírána jejich práva. Před Radou OSN pro lidská práva to dnes uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Venezuela, ilustrační foto
doporučujeme

Hovořila o vývoji ve Venezuele od doby, kdy v červenci zveřejnila zprávu o stavu lidských práv v této zemi, informovala agentura AP. Venezuelská vláda její dnešní vystoupení zatím nekomentovala.

Podle zpráv od neziskových organizací speciální jednotky venezuelské policie FAES v Caracasu zřejmě nezákonně zabily jen letos v červenci 57 lidí. Ačkoliv Bacheletová před dvěma měsíci vyzývala venezuelské úřady k rozpuštění těchto policejních složek, podle ní mají stále podporu z nejvyšších politických pater.

Bacheletová rovněž vyjádřila znepokojení nad tím, že některé z organizací, které s ní na červencové zprávě spolupracovaly, čelí kritice a výhrůžkám vysokých státních představitelů. "Represe kvůli spolupráci s OSN jsou nepřijatelné. Naléhám na úřady, aby v této věci podnikly preventivní kroky," uvedla Bacheletová.

Komisařka také vyjádřila obavu nad návrhem zákona, který by postavil mimo zákon neziskové organizace, jež dostávají finance ze zahraničí. "Tento zákon, pokud by byl schválen a vynucován, bude ještě více zmenšovat demokratický prostor (v zemi)," sdělila Bacheletová.

Několik věcí se však podle jejího názoru posunulo k lepšímu. Jejímu týmu umožnily úřady navštívit věznici Ramo Verde, kde režim zadržuje politické vězně. Vláda rovněž propustila 83 lidí, jejichž zatčení ochránci lidských práv považovali za svévolné. V blízké době se přitom očekává rozhodnutí o propuštění dalších 27 lidí v podobných případech.

O situaci v oblasti lidských práv ve Venezuele bude rada OSN jednat v příštích dnech. Členské státy připravují návrh rezoluce, který by nařizoval mezinárodní vyšetřování situace v zemi.

V červencové zprávě Bacheletová upozornila na systematické mučení, nezákonné zadržování a zabíjení lidí, sexuální násilí a nucená zmizení. Vláda prezidenta Nicoláse Madura se proti zprávě ohradila.

Bacheletová dlouhodobě usiluje o to, aby si její úřad mohl ve Venezuele otevřít samostatnou kancelář.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofa na obzoru? Dopady klimatických změn postupují rychleji, nová…

22.09.2019 19:45 Dopady klimatických změn jsou stále intenzivnější a urychlují se, uvedla ve své nejnovější studii…

Kompro na Bidena? Kauza telefonátu z USA na Ukrajinu eskaluje

22.09.2019 17:31 Americký prezident Donald Trump dnes zopakoval, že během telefonátu se svým ukrajinským protějškem…

Příroda se naštvala, lidstvo prohrává. Summit OSN o klimatu má krizi…

22.09.2019 11:59 V newyorském sídle OSN se v pondělí uskuteční klimatický summit, který svolal generální tajemník…

Sežene 1,7 milionu dolarů? Černošský kandidát na prezidenta přišel z…

22.09.2019 08:23 Americký demokratický kandidát na prezidenta Cory Booker odstoupí z boje o Bílý dům, pokud se mu v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama