Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.
"Chtěli jste nový světový řád? Tady ho máte! Venezuela anektovala území Guayana Esequiba, a to přímo před nosem kdysi mocného vládce Spojených států. Zbývá jen, aby Mexiko získalo zpátky Texas i další území. Je načase, aby se Američané zamysleli nad svou budoucností. A nad budoucností Aljašky," napsal Mironov na sociální síti X.
Samozřejmě využil příležitosti momentálně eskalujícího konfliktu mezi Guyanou a Venezuelou, přičemž prezident Nicolás Maduro oznámil svůj záměr obsadit tuto bohatou ropou obdařenou oblast. Také připomínal historický fakt, že v minulosti Rusko ovládalo největší a nejsevernější část Spojených států. Tato oblast byla však v roce 1867 prodána americké vládě, což opomenul zmínit.
Nápad obnovit ruskou nadvládu nad Aljaškou, které se země dobrovolně vzdala, není v Rusku nový. Tato myšlenka pravidelně zní z úst ruských propagandistů a v minulosti ji dokonce předkládal šéf ruské Dumy Vjačeslav Volodin jako odpověď na západní protiruské sankce. Nicméně je spíše ztělesněním představ ruského vedení, které se snaží vykreslit silný obraz, ačkoliv není schopno dosáhnout většího úspěchu, zejména ve střetu s podstatně slabší Ukrajinou.
Vjačeslav Volodin si brousil zuby i na Polsko. Podle tohoto ruského politika je třetina území Polska oblastmi s rozvinutou infrastrukturou, průmyslovými podniky a bohatými přírodními zdroji, které se staly součástí Polska "díky Rusku". Podle jeho slov, "v poválečné době sovětský lid utratil více než 750 miliard dolarů na obnovu a rozvoj Polska. Polsko jako stát existuje jen díky naší zemi." Kritizoval polskou politiku bourání pomníků sovětským vojákům, uzavírání ruských škol a "krádež ruského majetku".
"Polsko musí vrátit území získaná v důsledku druhé světové války a kompenzovat naší zemi prostředky, které na to byly vynaloženy ve válečných a poválečných letech," dodal předseda ruské Státní dumy.
Skutečné obsazení dvou třetin území Guyany Venezuelou také spíše připomíná přání než reálný plán. I když údajně 96 % Venezuelanů tento krok schválilo v referendu a prezident Maduro nařídil vytvoření nového členského státu Bolívarovské republiky Venezuela, dosud nedošlo k faktické okupaci tohoto území. Zůstává nejisté, zda k nějakému skutečnému obsazení nakonec dojde.
Guyana získala dle serveru CNN podporu nejen ze strany Spojených států, které s ní aktuálně jednají o obranné spolupráci, ale také od jihoamerické regionální velmoci Brazílie, která již vyslala své vojáky na hranice s touto ohroženou zemí. Situace na místě tak příliš nesouzní s Mironovovými představami.
Spor o Esequibo má kořeny v koloniálním období, kdy v oblasti operovalo Španělsko, Nizozemsko a Británie. V roce 1899 připadl region na základě arbitráže USA, Británie a Ruska britské kolonii Guyaně. Když v roce 1966 získala Guyana nezávislost, Venezuela si Esequibo začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu v roce 2015 nalezena větší ložiska ropy a plynu.
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) minulý týden krátce před referendem Caracasu nařídil, aby nepodnikal žádné kroky, které by zbavily Guyanu kontroly nad Esequibem. Venezuela ujistila, že nehledá důvod k invazi do oblasti. Voliči však mimo jiné v referendu odmítli, aby ICJ rozhodoval tento územní spor.
Někteří analytici tvrdí, že Maduro nyní územní spor rozvířil proto, aby si vylepšil preference před prezidentskými volbami, které se budou konat příští rok.
Související
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
Krůček od apokalypsy? Studená válka by nově zahrnovala tři strany, a byla by pořádně horká
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Venezuela , guyana , Guayana Esequiba , Sergej Michajlovič Mironov
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě