Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.
"Chtěli jste nový světový řád? Tady ho máte! Venezuela anektovala území Guayana Esequiba, a to přímo před nosem kdysi mocného vládce Spojených států. Zbývá jen, aby Mexiko získalo zpátky Texas i další území. Je načase, aby se Američané zamysleli nad svou budoucností. A nad budoucností Aljašky," napsal Mironov na sociální síti X.
Samozřejmě využil příležitosti momentálně eskalujícího konfliktu mezi Guyanou a Venezuelou, přičemž prezident Nicolás Maduro oznámil svůj záměr obsadit tuto bohatou ropou obdařenou oblast. Také připomínal historický fakt, že v minulosti Rusko ovládalo největší a nejsevernější část Spojených států. Tato oblast byla však v roce 1867 prodána americké vládě, což opomenul zmínit.
Nápad obnovit ruskou nadvládu nad Aljaškou, které se země dobrovolně vzdala, není v Rusku nový. Tato myšlenka pravidelně zní z úst ruských propagandistů a v minulosti ji dokonce předkládal šéf ruské Dumy Vjačeslav Volodin jako odpověď na západní protiruské sankce. Nicméně je spíše ztělesněním představ ruského vedení, které se snaží vykreslit silný obraz, ačkoliv není schopno dosáhnout většího úspěchu, zejména ve střetu s podstatně slabší Ukrajinou.
Vjačeslav Volodin si brousil zuby i na Polsko. Podle tohoto ruského politika je třetina území Polska oblastmi s rozvinutou infrastrukturou, průmyslovými podniky a bohatými přírodními zdroji, které se staly součástí Polska "díky Rusku". Podle jeho slov, "v poválečné době sovětský lid utratil více než 750 miliard dolarů na obnovu a rozvoj Polska. Polsko jako stát existuje jen díky naší zemi." Kritizoval polskou politiku bourání pomníků sovětským vojákům, uzavírání ruských škol a "krádež ruského majetku".
"Polsko musí vrátit území získaná v důsledku druhé světové války a kompenzovat naší zemi prostředky, které na to byly vynaloženy ve válečných a poválečných letech," dodal předseda ruské Státní dumy.
Skutečné obsazení dvou třetin území Guyany Venezuelou také spíše připomíná přání než reálný plán. I když údajně 96 % Venezuelanů tento krok schválilo v referendu a prezident Maduro nařídil vytvoření nového členského státu Bolívarovské republiky Venezuela, dosud nedošlo k faktické okupaci tohoto území. Zůstává nejisté, zda k nějakému skutečnému obsazení nakonec dojde.
Guyana získala dle serveru CNN podporu nejen ze strany Spojených států, které s ní aktuálně jednají o obranné spolupráci, ale také od jihoamerické regionální velmoci Brazílie, která již vyslala své vojáky na hranice s touto ohroženou zemí. Situace na místě tak příliš nesouzní s Mironovovými představami.
Spor o Esequibo má kořeny v koloniálním období, kdy v oblasti operovalo Španělsko, Nizozemsko a Británie. V roce 1899 připadl region na základě arbitráže USA, Británie a Ruska britské kolonii Guyaně. Když v roce 1966 získala Guyana nezávislost, Venezuela si Esequibo začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu v roce 2015 nalezena větší ložiska ropy a plynu.
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) minulý týden krátce před referendem Caracasu nařídil, aby nepodnikal žádné kroky, které by zbavily Guyanu kontroly nad Esequibem. Venezuela ujistila, že nehledá důvod k invazi do oblasti. Voliči však mimo jiné v referendu odmítli, aby ICJ rozhodoval tento územní spor.
Někteří analytici tvrdí, že Maduro nyní územní spor rozvířil proto, aby si vylepšil preference před prezidentskými volbami, které se budou konat příští rok.
Související
Robert Fico je u Putina v Kremlu
Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou
Rusko , USA (Spojené státy americké) , Venezuela , guyana , Guayana Esequiba , Sergej Michajlovič Mironov
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek