Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

"Chtěli jste nový světový řád? Tady ho máte! Venezuela anektovala území Guayana Esequiba, a to přímo před nosem kdysi mocného vládce Spojených států. Zbývá jen, aby Mexiko získalo zpátky Texas i další území. Je načase, aby se Američané zamysleli nad svou budoucností. A nad budoucností Aljašky," napsal Mironov na sociální síti X.  

Samozřejmě využil příležitosti momentálně eskalujícího konfliktu mezi Guyanou a Venezuelou, přičemž prezident Nicolás Maduro oznámil svůj záměr obsadit tuto bohatou ropou obdařenou oblast. Také připomínal historický fakt, že v minulosti Rusko ovládalo největší a nejsevernější část Spojených států. Tato oblast byla však v roce 1867 prodána americké vládě, což opomenul zmínit.

Ukrajinci překročili hranici, tvrdí Putin. Jednání o míru jsou přesto možná, naznačil Lavrov Vladimir Putin

Nápad obnovit ruskou nadvládu nad Aljaškou, které se země dobrovolně vzdala, není v Rusku nový. Tato myšlenka pravidelně zní z úst ruských propagandistů a v minulosti ji dokonce předkládal šéf ruské Dumy Vjačeslav Volodin jako odpověď na západní protiruské sankce. Nicméně je spíše ztělesněním představ ruského vedení, které se snaží vykreslit silný obraz, ačkoliv není schopno dosáhnout většího úspěchu, zejména ve střetu s podstatně slabší Ukrajinou.

Vjačeslav Volodin si brousil zuby i na Polsko. Podle tohoto ruského politika je třetina území Polska oblastmi s rozvinutou infrastrukturou, průmyslovými podniky a bohatými přírodními zdroji, které se staly součástí Polska "díky Rusku". Podle jeho slov, "v poválečné době sovětský lid utratil více než 750 miliard dolarů na obnovu a rozvoj Polska. Polsko jako stát existuje jen díky naší zemi." Kritizoval polskou politiku bourání pomníků sovětským vojákům, uzavírání ruských škol a "krádež ruského majetku".

"Polsko musí vrátit území získaná v důsledku druhé světové války a kompenzovat naší zemi prostředky, které na to byly vynaloženy ve válečných a poválečných letech," dodal předseda ruské Státní dumy.

Skutečné obsazení dvou třetin území Guyany Venezuelou také spíše připomíná přání než reálný plán. I když údajně 96 % Venezuelanů tento krok schválilo v referendu a prezident Maduro nařídil vytvoření nového členského státu Bolívarovské republiky Venezuela, dosud nedošlo k faktické okupaci tohoto území. Zůstává nejisté, zda k nějakému skutečnému obsazení nakonec dojde.

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu Dmitrij Medveděv

Guyana získala dle serveru CNN podporu nejen ze strany Spojených států, které s ní aktuálně jednají o obranné spolupráci, ale také od jihoamerické regionální velmoci Brazílie, která již vyslala své vojáky na hranice s touto ohroženou zemí. Situace na místě tak příliš nesouzní s Mironovovými představami.

Spor o Esequibo má kořeny v koloniálním období, kdy v oblasti operovalo Španělsko, Nizozemsko a Británie. V roce 1899 připadl region na základě arbitráže USA, Británie a Ruska britské kolonii Guyaně. Když v roce 1966 získala Guyana nezávislost, Venezuela si Esequibo začala nárokovat u mezinárodních soudů. Napětí vzrostlo poté, co byla u pobřeží tohoto regionu v roce 2015 nalezena větší ložiska ropy a plynu.

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) minulý týden krátce před referendem Caracasu nařídil, aby nepodnikal žádné kroky, které by zbavily Guyanu kontroly nad Esequibem. Venezuela ujistila, že nehledá důvod k invazi do oblasti. Voliči však mimo jiné v referendu odmítli, aby ICJ rozhodoval tento územní spor.

Někteří analytici tvrdí, že Maduro nyní územní spor rozvířil proto, aby si vylepšil preference před prezidentskými volbami, které se budou konat příští rok.

Související

Více souvisejících

Rusko USA (Spojené státy americké) Venezuela guyana Guayana Esequiba Sergej Michajlovič Mironov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy