Záhadné zmizení studentů: Mexický soud osvobodil 24 obžalovaných, reakce jsou ostré

Mexický soud o víkendu zprostil viny 24 lidí obviněných v případu zmizení 43 studentů ve městě Iguala ve státě Guerrero, jihozápadně od metropole Mexika. Zločin z roku 2014, do kterého byla kromě kriminálních gangů zapletena i mexická policie a podle názoru některých expertů také armáda, otřásl celým světem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rozhodnutí soudu kritizovalo mexické ministerstvo vnitra, podle nějž je "výsměchem spravedlnosti", informovala dnes agentura AP.

Z celkem 142 lidí obviněných v případu tak bylo zproštěno viny už 74 osob. Odsouzen za tento zločin zatím nebyl nikdo.

Podle mexického ministerstva vnitra soud nyní zcela pustil na svobodu 21 lidí. Další tři sice zprostil v tomto případu viny, zůstávají nicméně za mřížemi kvůli zapletení do jiných zločinů. Soud shledal, že ve všech případech byly porušovány zásady spravedlivého procesu, například mučením či nezákonným zadržováním.

Náměstek mexického ministra vnitra rozsudek odsoudil s tím, že podporuje "mlčení, napomáhání při zločinu a beztrestnost". Ukazuje také na "stav mizérie a prohnilosti, ve které se soudní systém v naší zemi nachází," dodal.

Podle úřadů unesla policie levicové studenty z pedagogické školy Ayotzinapa v září roku 2014 a předala je drogovému gangu Guerreros Unidos. V jeho čele stál Gildardo López Astudillo, jehož soudy osvobodily začátkem září. Tehdejší ministr spravedlnosti Jesús Murillo Karam v lednu roku 2015 prohlásil, že gang zajatce pozabíjel a jejich těla spálil na skládce. Tato zjištění označil za "historickou pravdu".

Nezávislí experti i tým odborníků z Organizace amerických států (OAS) však došli k závěru, že mexičtí vyšetřovatelé v případu přehlédli důležité skutečnosti a že do masakru by mohla být zapletena i mexická armáda. Rodiny zmizelých studentů proto po vládě požadují, aby obnovila vyšetřování.

Mexické ministerstvo spravedlnosti v sobotu v prohlášení uvedlo, že je připraveno přivést k odpovědnosti ty, kteří při vyšetřování zločinu neplnili své povinnosti.

Od roku 2015 nezačalo v Mexiku v souvislosti s případem ani jedno soudní řízení, podle úřadů kvůli nedostatku důkazů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V chilské metropoli platí výjimečný stav. Vlna násilí se vymkla kontrole,…

19.10.2019 20:58 Aktualizováno V chilské metropoli Santiagu de Chile byl v noci na dnešek vyhlášen výjimečný stav poté, co…

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Rusko zasáhne do voleb v USA? Clintonová prozradila, kdo má být favoritem…

19.10.2019 15:03 Aktualizováno Bývalá americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová obvinila Rusko, že se znovu vměšuje do…

E-mailová aféra Clintonové uzavřena: Provinilo se 38 lidí. Padnou tresty?

19.10.2019 11:49 Americké ministerstvo zahraniční uzavřelo vnitřní vyšetřování případu používání soukromého mailu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama