V čem spočívá záludnost koronaviru? Experti kritizují chystaná opatření

NÁZOR - V rámci posledního pokusu zastavit šíření koronaviru administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila dočasný zákaz vstupu cizinců na území USA, konkrétně těch, kteří nedávno navštívili pevninskou Čínu, připomínají doktorka Erina Jamesová a profesor Saad B. Omer. Lékařští experti z prestižní Yale University dodávají, že není jasné, z jakých - pokud vůbec nějakých - vědeckých základů vychází toto opatření a kdo jej inicioval.

Zkušenost s chřipkou

Chřipka a koronavirus jsou sice odlišné patogeny, avšak předchozí cestovní zákazy, které měly zabránit šíření chřipky, nám mohou mnoho říct o pravděpodobném dopadu aktuálního opatření, upozorňují odborníci. Vysvětlují, že proměnná, která ovlivňuje efektivitu opatření na kontrolu epidemie, je přenositelnost viru, která je zpravidla měřena reprodukčním číslem, neboli R0.

R0 je průměrný počet lidí, kteří se nakazí v jinak nepostižené a neimunizované populaci, uvádějí vědci. Poukazují, že studie sledující účinnost zákazů cestování při omezení šíření chřipky zjistily, že takové opatření má jen omezený efekt a v případě, že virus má reprodukční číslo 1,9 a vyšší, by zákaz cestování musel být velmi přísný - například zrušení 90 % leteckých spojů -, aby měl nějaký dopad.   

I v takovém případě ale restriktivní opatření pouze mírně oddálí šíření nákazy a mají jen malý vliv na rozsah epidemie, konstatují Jamesová a Omer. Upozorňují, že předběžná data ukazují, že koronavirus je přenositelnější než chřipka a jeho R0 je mezi 2,0-3,1, což naznačuje, že zákaz cestování nezabrání rozšíření koronaviru na území USA a i ten nejpřísnější zákaz může vypuknutí nákazy oddálit o pouhých pár týdnů.

"Nejenže zákazy cestování zřejmě budou neefektivní v případě nemocí jako nový koronavirus, ale zákaz bude mít pravděpodobně široký dopad na ekonomiku, společnost a veřejné zdraví," obávají se experti. Podotýkají, že zákaz cestování narušuje ekonomickou aktivitu, potenciálně stigmatizuje konkrétní státní příslušníky a etnické skupiny a může ovlivnit dodávky klíčových léků a zásob potřebných k léčbě těch, kteří trpí koronavirem a dalšími nemocemi.  

Karanténa není řešením

Krom zákazu vstupu cizích státních příslušníků, kteří nedávno cestovali do Číny, na území USA Trumpova administrativa také oznámila, že američtí občané, kteří se vrací z čínské provinci Chu-pej, musí na 14 dní do karantény, připomínají vědci. Podotýkají, že zkušenost s epidemií eboly v letech 2014 a 2015, kdy mnoho amerických států zavedlo karanténu, aby šíření nemoci omezilo, může naznačit možný dopad tohoto opatření.  

Aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy, do karantény míří i lidé, kteří nejsou nemocní a nevykazují žádné symptomy, ale mohli být nemoci vystaveni, nastiňují Omer a Jamesová. Konstatují, že karanténa je efektivní pouze v případě, že nemoc je přenositelná již před vypuknutím příznaků, což není případ eboly, ale podle předběžných závěrů může být případem koronaviru.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Záleží na tom, jak je karanténa uplatňována," pokračují odborníci. Odkazují na studii Yale University a Americké unie občanských svobod, která se zabývala americkou reakcí na epidemii eboly a zjistila, že mnoho států při zavádění karantény motivoval strach, nikoliv vědecké poznání, což mělo negativní dopady.

Karantény mrhaly prostředky veřejného zdravotnictví, porušovaly americkou ústavu, stigmatizovaly skupiny obyvatel a vedly ke zhoršení psychického stavu u postižených osob, shrnují Omer a Jamesová. Dodávají, že pokud stát omezí svobodu jednotlivce, například právě uvalením karantény, počítá se s tím, že jde o afirmativní službu postiženým osobám, tudíž i oprávněná karanténa by měla probíhat za humánních podmínek, což v případě eboly neplatilo.  

Den před americkým oznámením zákazu cestování Světová zdravotnická organizace varovala konkrétní země, aby takové opatření v tuto chvíli nepřijímaly a místo toho se zaměřily na monitoring a vytvoření plánů na zadržení viru skrze izolaci nakažených osob, sledování jejich kontaktů a uvalení karantény na potenciálně nemocné lidi, apely k důkladnému mytí rukou a především mezinárodní spolupráci, poukazují experti. Připomínají, že podle mnoha studií je nejefektivnějším prostředkem k zadržování epidemie chřipky mnohostranný přístup, který zahrnuje izolaci, sledování kontaktů nakažených a vyhýbání se lidem.

"V době nejistoty a rizika jsou opatření často koncipována na bázi strachu, nikoliv na důkazech," píšou Jamesová a Omer. Varují, že krátkozraká opatření živící paniku veřejnosti mohou mít nezamýšlené dopady, a proto je nejlepším způsobem, jak aktuální šířící se epidemii čelit, právě přístup založený na důkazech.

Související

Více souvisejících

zdraví USA (Spojené státy americké) lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Počasí: V Česku dnes udeří bouřky. Meteorologové upřesnili výstrahu

V Česku od dnešní 14. hodiny hrozí silné bouřky. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) aktualizoval výstrahu, která se nově týká severních, severovýchodních a východních Čech a části Moravy až do půlnoci. Nejmenší pravděpodobnost výskytu bouřek je na jižní Moravě a v částech Vysočiny a Zlínského kraje.

před 5 hodinami

Robert Fico

Fico je mimo ohrožení života, oznámili lékaři

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD), který se ve středu stal obětí atentátu, je aktuálně mimo ohrožení života, uvedl v neděli vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Smer-SD). Ficův stav je ale nadále vážný. 

před 6 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenská policie obvinila lidi, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie obvinila tři lidi, kteří na sociálních sítích schvalovali středeční atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), uvedla policejní mluvčí Denisa Bárdyová. Obvinění jsou v cele předběžného zadržení, informovala agentura TASR. Fico je hospitalizován v nemocnici v Banské Bystrici ve vážném, nicméně stabilizovaném stavu. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

Drtivý úder střelami ATACMS proti Rusům. Ukrajinci zničili stíhačky a palivová zařízení, dokládají satelitní snímky

Ukrajinský útok na ruskou leteckou základnu Belbek na okupovaném Krymském poloostrově tento týden zničil tři ruská letadla a palivové zařízení v blízkosti hlavní přistávací dráhy.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy