Velké drama při GP Emilia Romagna! Verstappen se spasil na cílové čáře před „stíhačkou“ Norissem

Jestliže se do tří čtvrti zdálo, že první evropský závod bude svým způsobem zavedeným pořádkem, vše naprosto vystřídal strhující finiš, ve kterém Lando Norris sahal po druhém vítězství v řadě. Nakonec mu mohl být útěchou titul Pilot dne.

Počasí se ustálilo na teplotě kolem 30°C, zrádný vítr neměl už zdaleka páteční intenzitu, trať dokázali rozžhavit natěšení tifosi, pro něž nepřipadalo v úvahu nic jiného, než triumf "jejich" maranellských ořů. Startovní pole ze tří čtvrtin vsadilo na středně tvrdou směs, pouze Pérez, Zhou a Sargeant zkusili tvrdé pneumatiky, Alonso (startující z boxů) a Gasly zase vyrazili proti proudu a nasadili nejměkčcí.

Start se obešel bez karambolů či kolizí, určitě s ním ale nebyl spokojen Cunoda, jenž se propadl za Hamiltona a Hülkenberga, jeho týmový kolega zase neudržel za sebou Péreze. V první pětici se pořadí neměnilo, Verstappen pozvolna ujížděl Norrisovi a Leclercovi, čtvrtý Sainz jr. měl plné ruce práce s Piastrim, ale Australan přes dlouhodobou výhodu DRS nedokázal druhé Ferrari zdolat. V 15. kole měl Verstappen náskok 5,097 vteřiny a zdálo se, že půjde o další spanilou jízdu dvojnásobného šampiona.

Většina pilotů se rozhodla pro jednu zastávku v boxech a ze špičky se jako první odhodlal Russell (23. kolo). Následovali Norris (24.), Piastri (25.) , Verstappen a Leclerc  (26.) a konečně Sainz jr. a Hamilton (28.). Nejvíc na výměně prodělal Španěl, před nejž se "zadarmo" dostal Piastri. Mladík se dokonce dotáhll na Leclerca a zdálo se, že ho bude trápit podobně jako Sainze jr., Monačan ale dokázal zrychlit a dokonce se ve 42. kole přilepil na zadní křídlo Norrise. Systém DRS mu ale nepomohl a o všem nejspíš rozhodlo 47. kolo, kdy Leclerc nezvládl šikanu Variante Alta, projel druhou zatáčku přes trávník a jeho odstup začal narůstat. Sice nehlásil žádné potíže, ale během dvou kol ztrácel na Norrise 2,6 vteřiny.

Od 51. kola se začala vyhrocovat bitva o vedení. Verstappenův pětivteřinový náskok se začal rozplývat, Holanďan navíc hlásil do boxů: "Mé pneumatiky nefungují!" Norris dostával z boxové zídky povzbuzení, které mu ale příliš radost nedělalo. Postupně se dostal až na průměrný odstup 1,5 vteřiny, jenž se jevil jako zakletý, jenže zatímco oranžový McLaren byl rychlejší v první a třetím sektoru, Max dokázal vždy nějakou desetinu vydolovat v tom druhém. Na konci 61. kola navíc obhájce titulu avizoval zcela vybitou baterii. Norris se však v předposledním kole nedokázal dostat blíž než na 1,004 vteřiny a nemohl využít jedinou DRS zónu. Ve strhujícím finále ke svému velkému zklamání neuspěl a hodně malou útěchou mu mohl být titul Pilot dne, za nějž ho považovalo 31,4 % hlasujících.

Mercedesy jely vlastně zcela sólový závod. Hamilton nebyl ve scela dobrém rozpoložení, protože těsně před výměnou pneumatik vyjel v Acqua Minerali mimo trať. Nakonec si s Russellem vyměnili pozice, protože George jako jediný ze špičky zamířil v 53. kole do boxů pro druhou sadu středně tvrdých pneu. Zda v tom byl záměr nebo nějaký defekt ještě není jasné, v každém případě se mladší pilot Mercedesu mohl vydat za prémiovým bodem za nejrychlejší kolo, které do té doby překvapivě držel Alonso.

Cunoda se nakonec dokázal vrátit před Hülkenberga, jemuž nepomohl statečný výkon. Oba ale nakonec vypekl poměrně solidně jedoucí Stroll, pro nějž hovořil dlouhý první stint - stavěl až v 38. kole a výhoda čerstvých žlutých gum byla zřejmá. Japonce předjel v 50. kole bez sebemenších potíží. Přes celou tuto skupinu se pochopitelně dostal i Pérez, jenž evidentně sázel na eventuelní výjezd safety caru. Nakonec stavěl ve stejném kole jako Stroll a poté už si klestil cestu k bodům: ustoupit mu museli Ricciardo (39. kolo), Hülkenberg (40.) a Cunoda (42.). Na Hamiltona v té chvíli ztrácel půl minuty, což byl odstup, s nímž už opravdu mnoho dělat nešlo.

Souboje v poslední třetině pole měly tentokrát nečekaného hrdinu. Magnussen si také natáhl první stint až do 38. kola a na středně tvrdé směsi předvedl tentokrát jinou tvář než v předchozích závodech. Po dlouhém souboji se Zhouem ho konečně ve 49. kole předjel, poté následoval Ocon (50.), Bottas (51.) a v předposledním kole Ricciardo. Dán si tak alespoň částečně napravil pošramocenou pověst. Za absolutního smolaře dne lze bez nadsázky označit Alexe Albona. Po první zastávce v 9. kole zamířil k mechanikům v tom následujícím znovu a tým si počínal tak nešikovně, že Alex vyfasoval 10 trestných vteřin za nebezpečné vypuštění před soupeře. Do boxů pak jel ještě v 30. kole, ale situace byla natolik tristní, že dostal od týmu pokyn se ze závodu stáhnout.

U Red Bullu určitě budou analyzovat, co s nastálou situací, ale jak na našem webu uvedli někteří diskutující, čekají je ještě inovace a vylepšení, takže možná jenom další soupeřům maličko - dost možná falešné - naděje. Každopádně Norris roste před očima a díky němu se Grand Prix Emilia Romagna řadí mezi povedené a napínavé závody.

Další závod MS se uskuteční příští týden v Monaku.

Velká cena Emilie-Romagny, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Imole:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:25:25,252
2. Norris (Brit./McLaren) -0,725
3. Leclerc (Mon./Ferrari) -7,916
4. Piastri (Austr./McLaren) -14,132
5. Sainz (Šp./Ferrari) -22,325
6. Hamilton (Brit./Mercedes) -35,104

Nejrychlejší kolo: Russell (Brit./Mercedes).

Průběžné pořadí MS (po 7 z 24 závodů):

1. Verstappen 161
2. Leclerc 113
3. Pérez (Mex./Red Bull) 107
4. Norris 101
5. Sainz 93
6. Piastri 53

Pohár konstruktérů:

1. Red Bull 268
2. Ferrari 212
3. McLaren 154
4. Mercedes 79
5. Aston Martin 44
6. Racing Bulls 20

Související

Carlos Sainz jr. s fanoušky Prohlédněte si galerii

Ferrari pokračuje ve výherní šňůře: Sainz triumfoval v Mexiku

Carlos Sainz ovládl Velkou cenu Mexika a zajistil týmu Ferrari další vítězství. Španěl porazil Landa Norrise z McLarenu. Třetí příčku obsadil Sainzův týmový kolega Charles Leclerc. Lídr šampionátu Max Verstappen z Red Bullu skončil po dvou penalizacích až šestý, což umožnilo Norrisovi snížit Verstappenův náskok v šampionátu na 47 bodů.

Více souvisejících

Formule 1 McLaren Lando Norris GP Emilia Romagna (Autodromo Enzo e Dino Ferrari)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

před 2 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové

Moravané a Slezané se v pátek ráno mohou těšit na sněhovou nadílku, avizují meteorologové. Od středečního dopoledne platí příslušná výstraha, která však nejde úplně do detailu. Podle expertů sice nepůjde o extrémní situaci, ale zejména řidiči by si měli dávat pozor. 

včera

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.

včera

včera

Leopard 2A4

Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO

Česko si pořídí 14 bojových tanků Leopard 2A4, uvedlo ministerstvo obrany ve středu v tiskové zprávě. Vládu o záměru informovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Úřad chce příslušnou smlouvu s německou společností Rheinmetall Landsysteme GmbH uzavřít do konce roku. 

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS

Když čeští fotbalisté v září tohoto roku naprosto nezvládli duel v Gruzii, kde prohráli ostudně 1:4, málokdo věřil, že by snad mohli Češi ovládnout svou skupinu Ligy národů a tudíž tak nejen postoupit do elitní divize, ale zajistit si také účast v baráži o mistrovství světa 2026. Nakonec se to všechno stává skutečností díky závěrečné výhře nad Gruzií 2:1 v Olomouci, kdy se o české branky postarali Šulc s Hložkem. Ve druhé půli se sice podařilo snížit Mikautadzemu, ale na víc se naštěstí soupeři nezmohli, přestože měli v emočním závěru obrovské příležitosti.

včera

raketa Storm Shadow

Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?

Storm Shadow, známé také pod názvem SCALP EG (Système de Croisière Autonome à Longue Portée – Emploi Général), jsou pokročilé střely s plochou dráhou letu vyvinuté britskou společností MBDA. Tyto střely patří mezi nejmodernější zbraně svého druhu a hrají klíčovou roli ve vojenských konfliktech, kde je rozhodující přesnost a schopnost zasáhnout strategické cíle hluboko na nepřátelském území.

včera

Letoun Tornádo nese rakety Storm Shadow.

Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků

Američtí a evropští představitelé podle The Guardian vyjádřili rostoucí znepokojení nad hrozbou hybridní války ze strany Ruska. Tento strach se prohloubil po prvním použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS Ukrajinou na cíle uvnitř ruského území. Bidenova administrativa nedávno zrušila omezení pro jejich použití, což vyvolalo ostrou reakci Moskvy a obavy z další eskalace konfliktu.

včera

Viktor Orbán

Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán

Viktor Orbán, předseda maďarské vlády, ve středu po mimořádném jednání Rady obrany státu prohlásil, že nadcházející dva měsíce mohou být nejnebezpečnější etapou války na Ukrajině. Vyzval k maximální opatrnosti a zdůraznil, že Maďarsko se za žádných okolností nesmí nechat zatáhnout do probíhajícího konfliktu.

včera

včera

Elon Musk

Musk není jen Trumpův dárce. Bude potřebovat, aby zklidnil vztahy s Čínou

Miliardář Elon Musk má velice úzké vazby na budoucího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Jejich rádoby harmonický vztah je ovlivněn podnikáním nejbohatšího muže na světě, který se snaží ovlivnit nejen Trumpův výběr vládní administrativy, ale také je důležitým mostem mezi Pekingem a Washingtonem. Jeho obchodní zájmy v Číně jsou tak velké, že se mu možná obchodní válka absolutně nevyplatí.

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

včera

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy