GLOSA | Události Petra Nutila: Slovenská jízda na tygrovi a nová Železná opona

Atentát na Roberta Fica mě, stejně asi jako každého normálního člověka, šokoval. Násilí a podobné útoky jsou zcela zavrženíhodné a odporné a je nutno je co nejdůrazněji odsoudit. K tomu už bylo jinde a jindy řečeno prakticky vše. 

A tak bych snad rád ocitoval jen Jana Urbana, který v Hlídacím Psu upozornil na to, že Fico naprosto vědomě a cílevědomě po dlouhá léta rozeštvával slovenskou společnost, ostatně jak se bohužel stalo nejen v našich krajích téměř tradicí. A je dobré nezapomínat na to, že sice lze probouzet tygra nenávisti a vozit se po něm, je ale taky bláhové myslet si, že jsme si ho ochočili a můžeme jej ovládat. A jak už víme z Bible, setí větru nepřinese nic než bouři. 

Tak pojďme dál.  

V Praze a Ostravě se hraje Mistrovství světa v hokeji, které autor této rubriky nesleduje, třeba proto, že má sousedy, kteří jej sledují poměrně nahlas. V obecné rovině by mě jistě potěšilo, kdyby to “naši” vyhráli, ale to je zhruba maximum zájmu, který ze mě v tomhle tématu dostanete. A protože nejsem politik, nemusím se převlékat do dresu a předstírat fandění, naštěstí. Ale kdybyste mě chtěli nařknout z nedostatku zájmu, tak vám jen řeknu, že jsem pamětník zlatých hochů z Nagana. A to je něco, co už asi nic nepřekoná.  

Když jsme u toho Nagana, tak jedna z jeho hlavních hvězd, Dominik Hašek, jehož tehdy dav skandujících fandů posílal rovnou na Hrad, teď kandiduje do Senátu v Benešově. Za TOP 09. To jen pokud jste náhodou z Benešova a nevíte koho volit. 

Každého chcimíra musela zujmout zpráva, že polský premiér Tusk představil plán zlepšení obrany hranic s Ruskem a Běloruskem. Projekt se nazývá Východní štít (nebo nová Železná opona) a jeho cílem je dosáhnout odstrašení potenciálního agresora, tedy hlavně Ruska. "Přijali jsme rozhodnutí investovat do naší bezpečnosti a především do bezpečné východní hranice deset miliard zlotých (přibližně 58 miliard korun). Zahajujeme velký projekt budování bezpečné hranice, včetně systému opevnění, a také takového formování terénu, které způsobí, že touto hranicí potenciální nepřítel nepronikne," uvedl polský premiér a my jsme o tom psali tady.

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišvili podle všeho vyšla vstříc hlasu ulice a vetovala kontroverzní zákon o zahraničním vlivu, proti kterému v Tbilisi v posledních týdnech demonstrovaly desetitisíce Gruzínců jako proti „ruskému zákonu“. Jak dlouho si tohle “drze nezávislé” chování nechají líbit Rusové, kteří tak rádi strkají nos a tanky za cizí ploty, se lze jen dohadovat. 

Jaromír Soukup už není ani zčásti majitelem TV Barrandov. Otázka, zda přijdeme i o všechny pořady Jaromírem moderované, zůstávají nezodpovězeny. 

Osadu Valtířov na Ústecku v sobotu odpoledne zřejmě zasáhlo slabé tornádo, oznámil Český hydrometeorologický ústav. 

No a to by asi pro dnešek stačilo. Karastrof už bylo dost, žejo. 

Související

Petr Pavel Glosa

Události Petra Nutila: To by se za Zemana nestalo. Skorozlatí Češi a probouzení vlády z anti-dezinfo spánku

Milí moji, jsou tu další Události PN! Samozřejmě vím, že dnes lidi v téhle zemi nezajímá nic než hokej. A to proto, že dnes Češi v hokejovém mistrovství zabojují o zlato a utkají se ve finále se Švýcarskem A přesto, že se autor tohoto článku v jednom z předchozích dílů přiznal k nevelkému zájmu o tenhle sport, přece jen musí přiznat, že našim samozřejmě taky drží palce.  

Více souvisejících

glosa Robert Fico Slovensko Hokej MS Dominik Hašek Donald Tusk Polsko Gruzie Jaromír Soukup (TV Barrandov) Tornádo

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy