V čem spočívá záludnost koronaviru? Experti kritizují chystaná opatření

NÁZOR - V rámci posledního pokusu zastavit šíření koronaviru administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa oznámila dočasný zákaz vstupu cizinců na území USA, konkrétně těch, kteří nedávno navštívili pevninskou Čínu, připomínají doktorka Erina Jamesová a profesor Saad B. Omer. Lékařští experti z prestižní Yale University dodávají, že není jasné, z jakých - pokud vůbec nějakých - vědeckých základů vychází toto opatření a kdo jej inicioval.

Zkušenost s chřipkou

Chřipka a koronavirus jsou sice odlišné patogeny, avšak předchozí cestovní zákazy, které měly zabránit šíření chřipky, nám mohou mnoho říct o pravděpodobném dopadu aktuálního opatření, upozorňují odborníci. Vysvětlují, že proměnná, která ovlivňuje efektivitu opatření na kontrolu epidemie, je přenositelnost viru, která je zpravidla měřena reprodukčním číslem, neboli R0.

R0 je průměrný počet lidí, kteří se nakazí v jinak nepostižené a neimunizované populaci, uvádějí vědci. Poukazují, že studie sledující účinnost zákazů cestování při omezení šíření chřipky zjistily, že takové opatření má jen omezený efekt a v případě, že virus má reprodukční číslo 1,9 a vyšší, by zákaz cestování musel být velmi přísný - například zrušení 90 % leteckých spojů -, aby měl nějaký dopad.   

I v takovém případě ale restriktivní opatření pouze mírně oddálí šíření nákazy a mají jen malý vliv na rozsah epidemie, konstatují Jamesová a Omer. Upozorňují, že předběžná data ukazují, že koronavirus je přenositelnější než chřipka a jeho R0 je mezi 2,0-3,1, což naznačuje, že zákaz cestování nezabrání rozšíření koronaviru na území USA a i ten nejpřísnější zákaz může vypuknutí nákazy oddálit o pouhých pár týdnů.

"Nejenže zákazy cestování zřejmě budou neefektivní v případě nemocí jako nový koronavirus, ale zákaz bude mít pravděpodobně široký dopad na ekonomiku, společnost a veřejné zdraví," obávají se experti. Podotýkají, že zákaz cestování narušuje ekonomickou aktivitu, potenciálně stigmatizuje konkrétní státní příslušníky a etnické skupiny a může ovlivnit dodávky klíčových léků a zásob potřebných k léčbě těch, kteří trpí koronavirem a dalšími nemocemi.  

Karanténa není řešením

Krom zákazu vstupu cizích státních příslušníků, kteří nedávno cestovali do Číny, na území USA Trumpova administrativa také oznámila, že američtí občané, kteří se vrací z čínské provinci Chu-pej, musí na 14 dní do karantény, připomínají vědci. Podotýkají, že zkušenost s epidemií eboly v letech 2014 a 2015, kdy mnoho amerických států zavedlo karanténu, aby šíření nemoci omezilo, může naznačit možný dopad tohoto opatření.  

Aby se zabránilo dalšímu šíření nákazy, do karantény míří i lidé, kteří nejsou nemocní a nevykazují žádné symptomy, ale mohli být nemoci vystaveni, nastiňují Omer a Jamesová. Konstatují, že karanténa je efektivní pouze v případě, že nemoc je přenositelná již před vypuknutím příznaků, což není případ eboly, ale podle předběžných závěrů může být případem koronaviru.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Záleží na tom, jak je karanténa uplatňována," pokračují odborníci. Odkazují na studii Yale University a Americké unie občanských svobod, která se zabývala americkou reakcí na epidemii eboly a zjistila, že mnoho států při zavádění karantény motivoval strach, nikoliv vědecké poznání, což mělo negativní dopady.

Karantény mrhaly prostředky veřejného zdravotnictví, porušovaly americkou ústavu, stigmatizovaly skupiny obyvatel a vedly ke zhoršení psychického stavu u postižených osob, shrnují Omer a Jamesová. Dodávají, že pokud stát omezí svobodu jednotlivce, například právě uvalením karantény, počítá se s tím, že jde o afirmativní službu postiženým osobám, tudíž i oprávněná karanténa by měla probíhat za humánních podmínek, což v případě eboly neplatilo.  

Den před americkým oznámením zákazu cestování Světová zdravotnická organizace varovala konkrétní země, aby takové opatření v tuto chvíli nepřijímaly a místo toho se zaměřily na monitoring a vytvoření plánů na zadržení viru skrze izolaci nakažených osob, sledování jejich kontaktů a uvalení karantény na potenciálně nemocné lidi, apely k důkladnému mytí rukou a především mezinárodní spolupráci, poukazují experti. Připomínají, že podle mnoha studií je nejefektivnějším prostředkem k zadržování epidemie chřipky mnohostranný přístup, který zahrnuje izolaci, sledování kontaktů nakažených a vyhýbání se lidem.

"V době nejistoty a rizika jsou opatření často koncipována na bázi strachu, nikoliv na důkazech," píšou Jamesová a Omer. Varují, že krátkozraká opatření živící paniku veřejnosti mohou mít nezamýšlené dopady, a proto je nejlepším způsobem, jak aktuální šířící se epidemii čelit, právě přístup založený na důkazech.

Související

Více souvisejících

zdraví USA (Spojené státy americké) lékaři Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy