Zprávy o UFO a UAP? Toto je názor vědců

NÁZOR - S ohledem na vládní zprávu o neidentifikovatelných vzdušných fenoménech (UAP), která má být zveřejněna v červnu, a nedávno publikované výpovědi amerických námořních pilotů o pozorování a záběrech záhadných jevů si prominentní američtí politici, vojáci a zpravodajci konečně začínají klást základní otázku, kvitují Ravi Kopparapu a Jacob Haqq-Misra v komentáři pro server Washington Post. Podle vědců z NASA a Blue Marble Space Institute of Science tato otázka zní: "Co to vlastně sledujeme?"

"Je to špatná - nebo alespoň předčasná otázka," deklarují autoři komentáře. Vysvětlují, že předtím, než se dostaneme k tomu, čím ony záhadné jevy jsou, se musíme tázat, jak to zjistíme. Tak by podle nich měli do diskuze o UAP vstoupit vědci, kteří v ní dosud absentují. 

Kopparapu a Haqq-Misra přiznávají, že vědecké studie o neidentifikovatelných létajících objektech (UFO) a UAP byly dlouho tabu, což je do značné míry způsobeno nízkým stupněm poznání, který ale v důsledku malého vědeckého zkoumání zaplňují nevědecká tvrzení.

Věda se v posledních desetiletích zaměřovala na mimozemské zkoumání, včetně stop života na jiných planetách, například na Marsu, či technologické stopy, například radiové signály s původem mimo Zemi, nastiňují odborníci. Dodávají, že jde o komplexní, na důkazech založený a náročný výzkum, který propojuje vědce napříč obory a státy.

"To samé by mělo platit pro zkoumání pozorování UAP," nabádají oba vědci. Konstatují, že pokud chceme pochopit, co UAP je, pak do soustředěného úsilí o jeho zkoumání musíme zapojit širokou vědeckou komunitu.

Před mnoha desetiletími přitom nebyl seriózní výzkum UFO nepředstavitelný, upozorňují Kopparapu a Haqq-Misra. Připomínají, že v 60. letech vedlo americké letectvo projekt Modrá kniha, který prověřoval tisíce hlášení UFO z předchozích let.

V roce 1968 ale na popud letectva vznikla zpráva Coloradské univerzity, která probíhající výzkum UFO přezkoumala a deklarovala, že "studium UFO nepřineslo nic...co by přispělo k vědeckému poznání", uvádějí autoři komentáře. Dodávají, že krátce na to byl projekt Modrá kniha zastaven, aniž by došlo k objasnění zhruba 700 z více než 12 tisíc případů.  

Věda nemůže krčit rameny

Navzdory tomu renomovaní vědci jako astronom Carl Sagan, fyzik James McDonald a astronom Allen Hynek soudí, že UAP je třeba vědecky zkoumat, poukazují oba experti. Připomínají, že právě člen americké akademie věd McDonald provedl pečlivou analýzu několika případů, které projekt Modrá kniha označil za "nevysvětlitelné".  

McDonald představil svůj postup - rozsáhlé rozhovory se svědky, detailní zkoumání jejich pozorování, prověřování radaru a dalších technologií, které by se mohly použít při pozorování - na symposiu Americké asociace pro vědecký pokrok v roce 1969, vysvětlují Kopparapu a Haqq-Misra. Zdůrazňují, že spoléhal na výzkum založený na důkazech a prověření všech dostupných dat, namísto jejich selektivního výběru, přičemž dospěl k závěru, že zpráva Coloradské univerzity byla v mnoha směrech zaujatá a povrchní.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Nežádá si případ UFO...od vědy víc než pouhé pokrčení rameny?" citují autoři komentáře McDonalda. Apelují, aby stávající otázka ohledně UAP byla rámována velkou mírou aktivního zkoumání, které bude zahrnovat experty z oborů jako je astronomie, meteorologie a fyzika, stejně jako pracovníky obeznámené s vojenskými letouny, dálkovým průzkumem a satelitním pozorováním. 

Účastníci musí být obezřetní vůči jakémukoliv zkratkovitému vysvětlení a za primární cíl si vytýčit sběr dat, například vizuálních, infračervených, radarových a dalších pozorování, která nám nakonec umožní odvodit, čím UAP jsou, uvádějí Kopparapu a Haqq-Misra. Věří, že takový přístup a spoléhání se na tvrdou vědu a recenzní řízení by výrazně odstranil tabu ze standardní vědy.  

Bez rozsáhlých a důvěryhodných dat získaných standardní vědou bude výzkum UAP vždy považován za podivnou disciplínu, přiznávají autoři komentáře. Domnívají se však, že při systematickém shromažďování dat a jejich celkovému zpřístupnění lze uplatnit vědeckou přísnost vůči tomu, co je pozorováno a zdokumentováno. "Nakonec pochopení UAP je vědecký problém. Měli bychom k němu tak přistupovat," apelují oba experti.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy