MAGAZÍN – Napětí na Korejském poloostrově v posledních dnech výrazně narůstá. Podle satelitních snímků, které analyzovali američtí experti z vojenských laboratoří v Los Alamos, informuje, že by Pchjongjang mohl už velmi brzy provést další podzemní jaderný test, možná nejsilnější ze všech. Jak se vlastně v čase arzenál KLDR vyvíjel?
Někteří američtí bezpečnostní pracovníci se domnívají, že režim Kim Čong-una může mít nukleární raketu schopnou zasáhnout Spojené státy už do čtyř let. Severokorejský program však začal už v 50. letech, od té doby se na tuto zemi s obavami obrací pohled téměř celého světa.
Severokorejský nukleární program začal v 50. letech 20. století, k jeho nastartování tehdy napomáhal Sovětský svaz. V roce 1969 čínské zpravodajské služby naznačily, že Pchjongjang se pouští do úsilí vyvinout nukleární zbraně.
O pět let později se Severní Korea připojila k Mezinárodní agentuře pro atomovou energii a umožnila mezinárodním pozorovatelům, aby přezkoumala práci severokorejských vědců.
V roce 1985 Pchjongjang podepsal smlouvy nešíření jaderných zbraní (NPT) poté, co mu Rusko poskytlo technologie pro čtyři jaderné reaktory určené k výrobě elektřiny. O pouhý rok později byl uveden do provozu reaktor Jongbjon, který je poháněn uranem a je schopen produkovat plutonium na vojenské účely.
Problémy se objevily už v roce 1993
V roce 1993 Severní Korea opouští NPT poté, co Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) odmítla prozradit podrobnosti svého jaderného vývoje. Rok na to ale Severní Korea s USA podepsaly dohodu, ve které se domluvily na ukončení severokorejského atomového zbrojení výměnou za palivo a úsilí o normalizaci politických a ekonomických vztahů a výstavbu dvou lehkovodních jaderných elektráren jejichž provoz se nedá využít k produkci zbrojního obohaceného uranu. Severní Korea rovněž souhlasila s dodržováním povinností MAAE.
Pchjongjang se však svých závazků dlouho nedržel – v roce 1998 USA tvrdily, že Severní Korea na tajných místech vyvíjí jaderné zbraně. V roce 2002 se objevila informace, že Severní Korea v rozporu s dohodou s USA pracuje na technologii obohacení uranu a plutonia. Severní Korea americkým diplomatům také oznámila, že vlastní jaderné zbraně. O rok později pak Severní Korea opět opustila Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.
V srpnu 2003 odmítla země demontáž svých jaderných kapacit. Jednání se zúčastnily Čína, Severní Korea, USA, Jižní Korea, Rusko a Japonsko. Žádost Washingtonu o ukončení jaderného programu ale vyslyšena nebyla. V únoru 2005 Severní Korea veřejně prohlásila, že má jaderné zbraně a odstoupila ze šestistranných rozhovorů, které měly vést k dohodě nešíření jaderných zbraní. V září stejného roku Severní Korea souhlasila s předběžnou dohodou v rámci obnovených šestistranných rozhovorů i s tím, že se zbaví všech existujících jaderných zbraní a výrobních jaderných zařízení, znovu se připojila k NPT a umožnila inspektorům MAAE kontrolu.
KLDR testuje jaderné zbraně už několik let
První severokorejský jaderný test se uskutečnil v říjnu 2006, kdy Pchjongjang odpálil raketu s odhadovanou explozivní silou menší než jedna kilotuna. Oficiální severokorejská agentura, uvedla, že test byl podzemní a úspěšný a že radioaktivita neprosakuje. Jižní Korea specifikovala čas na 10:36 a polohu - blízko města Kilju. Podle odborníku v této oblasti došlo k zemětřesení o síle 4,2 Richterovy stupnice. Druhý test rakety země-vzduch krátkého doletu následoval jen o několik dní později.
V únoru 2013 došlo k třetí jaderné zkoušce a otřesy dosáhly 4,9 stupňů Richterovy stupnice. Nálož bylo oproti předešlé menší, vývoj tak směřoval k možnosti umístění bomby na balistickou raketu. Tu přitom KLDR otestovala v prosinci 2012. KLDR prohlásila, že její jaderný program je namířen proti Spojeným státům.
Satelitní obrázky z dubna 2015 naznačily, že reaktor v Jongbjonu může být restartován. V prosinci 2015 Kim Čong.Un oznámil, že jeho země je připravena odpálit vodíkovou bombu. V lednu 2016 pak KLDR informovala, že úspěšně otestovala vodíkovou bombu a že bude nadále posilovat svůj jaderný program, aby posílila obranu proti nepřátelské politice Spojených států. Zároveň uvedla, že svůj jaderný arzenál použije pouze v případě ohrožení své svrchovanosti a že jej neposkytne nikomu dalšímu. Okolní státy a USA zkoušku považovaly za vážnou hrozbu. Šlo v pořadí o 4 jadernou zkoušku na území KLDR a následné otřesy byly v síle 4,9 až 5,1 stupňů Richterovy škály. Že šlo o test vodíkové bomby zatím nebylo potvrzeno a odborníci jsou skeptičtí.
V září 2016 pak Severní Korea provedla pátý jaderný test, doposud nejsilnější, jihokorejská armáda naměřila zemětřesení o síle 5,3.
Jak poukazuje deník The Telegraph, v případě KLDR nejde jen o raketový program, kterým ohrožuje své sousedy a celé mezinárodního společenství. Navzdory mezinárodním sankcím a faktu, že země jako celek žije v bídě, vyvinula rozsáhlý vojenský arzenál a odborníci varují před kybernetickými hrozbami i možností chemické a biologické války ze strany Pchjongjangu.
Související
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
Severní Korea (KLDR) , Severokorejské zbraně , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Clinton je v nemocnici. Zdroj z okolí exprezidenta přiblížil jeho stav
Aktualizováno před 1 hodinou
Velký požár v Bruntále: Hoří bývalé kasárny, dva hasiči se zranili
před 2 hodinami
Tržnici SAPA zachvátil na Štědrý den požár. Škoda jde do milionů
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu doufal, že zemře, naznačují zjištění policistů
před 4 hodinami
Vánoční přání prezidenta i premiéra. Jedno máme všichni společné, říká první dáma
před 5 hodinami
Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu
před 6 hodinami
Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě
před 7 hodinami
České dráhy o svátcích omezí provoz. Cestující se musí pečlivě informovat
před 8 hodinami
Alec Baldwin si může definitivně oddechnout. Případ smrti kameramanky končí
před 9 hodinami
Obchody dnes ještě otevřely. Znovu lidé nakoupí až v pátek
před 10 hodinami
EuroZprávy.cz přejí svým čtenářům příjemné prožití vánočních svátků
před 11 hodinami
Počasí bude o blížícím se víkendu typicky zimní
včera
Chce vést „suverénní zahraniční politiku“, nemá na to. Je plánem Fica udělat ze Slovenska ruský protektorát?
včera
Tisícovka je málo. Vyřadili jsme čtvrtinu severokorejských vojáků, ohlásil Zelenskyj
včera
Zelenskému došla trpělivost: Pokud Severní Korea vyšle další vojáky, odpovíme
včera
Biden před nástupem Trumpa do úřadu zmírnil tresty smrti pro většinu vězňů
včera
Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů
včera
Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny
včera
Severokorejští vojáci jsou vybaveni falešnými ruskými vojenskými dokumenty
včera
Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem
Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou.
Zdroj: Libor Novák