Austrálii sužují ničivé požáry. Hasiči se bojí katastrofy

Australští hasiči varují před zesílením již několik dní trvajících ničivých požárů, které již zahubily tři lidi. V širším okolí největšího města Sydney by situace mohla nabýt katastrofálních rozměrů, uvedly dnes tamní úřady. Začátkem týdne by teploty u protinožců, kde je nyní léto, měly dále stoupnout a situaci na východě země může ještě zhoršit silný vítr a nízká vlhkost vzduchu.

Požár
doporučujeme

"Počasí bude špatné, ne-li horší než to, které jsme měli v pátek, a mohlo by zasáhnout mnohem širší region, včetně hustě osídlených oblastí, jako je Sydney," uvedly úřady podle agentury AFP.

Na úterý je v některých částech australského státu Nový Jižní Wales vyhlášen nejvyšší stupeň varování, v ohrožení jsou podle úřadů domy i životy lidí. O víkendu jsou nahlášeni zatím tři mrtví, sedm lidí se pohřešuje. Počet obětí by se mohl ještě zvýšit.

Na východě Austrálie, kde platí nejvyšší stupeň varování, jsou přechodně zavřeny některé školy. Akutní nebezpečí ale podle agentury DPA hrozí i v jiných částech Nového Jižního Walesu. Ještě dnes se tam daly napočítat desítky požárů, z nichž některé se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu. Jeden z nich zuří v oblasti Modrých hor a od centra Sydney je vzdálený zhruba 60 kilometrů.

V Austrálii propukají na jaře a v létě požáry pravidelně. Letos jsou ale početnější, ničivější a začaly dříve než obvykle. Australský premiér Scott Morrison se dnes vypravil do evakuačního centra v jedné z nejpostiženějších oblastí Nového Jižního Walesu ve městě Taree. Jeden ubytovaný muž jej podle agentury AFP v slzách objal. Jiný na něj podle australského deníku, na nějž se odvolává AFP, zavolal: "Klimatická změna je skutečná, nevidíte?"

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Katastrofu na ostrově White Island bude řešit soud. Kvůli smrti turistů je…

30.11.2020 13:28 Novozélandský úřad pro bezpečnost práce dnes podal žalobu na deset organizací a tři osoby v rámci…

Nejen opium. Afghánistán se stává i předním výrobcem pervitinu, píše BBC

30.11.2020 08:12 Pod rušným mostem v afghánské metropoli Kábulu žije mezi hromadami odpadků a potokem se špinavou…

VIDEO: V Indonésii vybuchla sopka Ili Lewotolok, evakuováno 2800 lidí

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na východě Indonésie dnes evakuovali téměř 2800 lidí z 28 vesnic kvůli erupci sopky Ili Lewotolok.…

Městem Ghazní otřásla mohutná exploze, zahynulo přes 30 afghánských vojáků

29.11.2020 11:58 Aktualizováno Nejméně 31 příslušníků ozbrojených sil přišlo dnes o život a dalších 24 utrpělo zranění při mohutné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama