Austrálii sužují ničivé požáry. Hasiči se bojí katastrofy

Australští hasiči varují před zesílením již několik dní trvajících ničivých požárů, které již zahubily tři lidi. V širším okolí největšího města Sydney by situace mohla nabýt katastrofálních rozměrů, uvedly dnes tamní úřady. Začátkem týdne by teploty u protinožců, kde je nyní léto, měly dále stoupnout a situaci na východě země může ještě zhoršit silný vítr a nízká vlhkost vzduchu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Požár
doporučujeme

"Počasí bude špatné, ne-li horší než to, které jsme měli v pátek, a mohlo by zasáhnout mnohem širší region, včetně hustě osídlených oblastí, jako je Sydney," uvedly úřady podle agentury AFP.

Na úterý je v některých částech australského státu Nový Jižní Wales vyhlášen nejvyšší stupeň varování, v ohrožení jsou podle úřadů domy i životy lidí. O víkendu jsou nahlášeni zatím tři mrtví, sedm lidí se pohřešuje. Počet obětí by se mohl ještě zvýšit.

Na východě Austrálie, kde platí nejvyšší stupeň varování, jsou přechodně zavřeny některé školy. Akutní nebezpečí ale podle agentury DPA hrozí i v jiných částech Nového Jižního Walesu. Ještě dnes se tam daly napočítat desítky požárů, z nichž některé se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu. Jeden z nich zuří v oblasti Modrých hor a od centra Sydney je vzdálený zhruba 60 kilometrů.

V Austrálii propukají na jaře a v létě požáry pravidelně. Letos jsou ale početnější, ničivější a začaly dříve než obvykle. Australský premiér Scott Morrison se dnes vypravil do evakuačního centra v jedné z nejpostiženějších oblastí Nového Jižního Walesu ve městě Taree. Jeden ubytovaný muž jej podle agentury AFP v slzách objal. Jiný na něj podle australského deníku, na nějž se odvolává AFP, zavolal: "Klimatická změna je skutečná, nevidíte?"

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti čtvrtým dnem paralyzují Hongkong, studenti střílí na policii…

14.11.2019 09:52 Aktualizováno Čtvrtým dnem paralyzují protivládní demonstrace život v Hongkongu. Kvůli ochromené dopravě i obavám…

Peklo v Austrálii pokračuje. Počet obětí katastrofálních požárů roste

14.11.2019 07:41 Počet obětí požárů na jihovýchodě Austrálie vzrostl na čtyři. V severovýchodní části…

U letiště v Kábulu explodovala bomba, nejméně 12 mrtvých včetně dětí

13.11.2019 20:31 Aktualizováno Pumový útok poblíž letiště a budovy ministerstva vnitra v afghánském hlavním městě Kábulu si dnes…

Černá smrt opět děsí. V Číně se objevily případy plicního moru

13.11.2019 16:15 Lékaři v Číně diagnostikovali u dvou pacientů plicní mor. Informoval o tom dnes list The Guardian s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama