Politická krize v Barmě: Opozice odmítá uznat výsledek voleb, má podporu armády

Barmská Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP), podporovaná armádou, neuzná výsledek nedělních parlamentních voleb v zemi. Hlasování, v němž podle předběžných výsledků míří k vítězství Národní liga pro demokracii (NLD) vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, označila opoziční strana za nespravedlivé. Volební komisi vyzvala, aby ve spolupráci s armádou vypsala nové volby.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Národní liga pro demokracii v pondělí oznámila, že ve volbách v Barmě získala dostatek mandátů, aby měla v příštím parlamentu absolutní většinu. Mluvčí NLD s odvoláním na vlastní sčítání strany uvedl, že Národní liga pro demokracii si může připsat až 377 mandátů. Nezávislá sčítací agentura Ywei Mal tyto předpoklady potvrdila - podle ní si NLD zatím zajistila 366 mandátů, zatímco USDP pouze 21 mandátů.

Aby NLD měla v parlamentu absolutní většinu, musí získat 322 ze 476 křesel, která byla v neděli ve hře. Parlament má 664 míst, čtvrtinu z nich však podle ústavy z dob vojenské vlády nevolí obyvatelstvo, ale jmenuje armáda. Ta tak může blokovat jakékoli ústavní změny.

Největším soupeřem Národní lize pro demokracii byla právě Strana svazové soudržnosti a rozvoje, kterou založili bývalí vojáci a představitelé vojenské junty, jež vládla Barmě přes padesát let do roku 2015. USDP uvedla, že volby byly poznamenány "množstvím kontroverzních událostí", žádné důkazy o podvodech ale podle agentury Reuters nepředložila.

Parlamentní volby se neuskutečnily v některých částech země, z nichž mnohé obývají etnické menšiny, protože k tomu podle vlády nebyla vhodná bezpečnostní situace. Za toto rozhodnutí si vláda vysloužila kritiku z domova i ze zahraničí.

Znemožněno hlasovat měla i většina příslušníků muslimského etnika Rohingů, které převážně buddhistická Barma označuje za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, upírá jim občanství a základní lidská práva. Kvůli tažení armády v roce 2017 po útocích rohingských ozbrojenců na policejní stanoviště uprchlo z Barmy přes 700.000 příslušníků této menšiny. OSN označila razie proti Rohingům za etnickou čistku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet nově nakažených v Indii klesl nejníže za déle než dva měsíce

12.06.2021 12:56 V Indii se za uplynulých 24 hodin nakazilo koronavirem nejméně lidí za déle než dva měsíce. Přibylo…

Při nehodě autobusu vezoucího poutníky zemřelo v Pákistánu nejméně 20 lidí

11.06.2021 10:59 Při nehodě přeplněného autobusu vezoucího poutníky dnes na jihozápadě Pákistánu zemřelo nejméně 20…

V Indii za poslední den přibylo 91.702 infikovaných koronavirem a 3403…

11.06.2021 09:26 Indie oznámila 91.702 nových případů nákazy koronavirem za poslední den a 3403 úmrtí v souvislosti…

V Indii přibylo za den přes 6000 obětí koronaviru, je to rekordní bilance

10.06.2021 08:12 V Indii přibylo za poslední den 6148 obětí covidu-19, což je podle agentury Reuters nejvyšší…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama