Politická krize v Barmě: Opozice odmítá uznat výsledek voleb, má podporu armády

Barmská Strana svazové soudržnosti a rozvoje (USDP), podporovaná armádou, neuzná výsledek nedělních parlamentních voleb v zemi. Hlasování, v němž podle předběžných výsledků míří k vítězství Národní liga pro demokracii (NLD) vedená nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij, označila opoziční strana za nespravedlivé. Volební komisi vyzvala, aby ve spolupráci s armádou vypsala nové volby.

Barma, ilustrační foto
doporučujeme

Národní liga pro demokracii v pondělí oznámila, že ve volbách v Barmě získala dostatek mandátů, aby měla v příštím parlamentu absolutní většinu. Mluvčí NLD s odvoláním na vlastní sčítání strany uvedl, že Národní liga pro demokracii si může připsat až 377 mandátů. Nezávislá sčítací agentura Ywei Mal tyto předpoklady potvrdila - podle ní si NLD zatím zajistila 366 mandátů, zatímco USDP pouze 21 mandátů.

Aby NLD měla v parlamentu absolutní většinu, musí získat 322 ze 476 křesel, která byla v neděli ve hře. Parlament má 664 míst, čtvrtinu z nich však podle ústavy z dob vojenské vlády nevolí obyvatelstvo, ale jmenuje armáda. Ta tak může blokovat jakékoli ústavní změny.

Největším soupeřem Národní lize pro demokracii byla právě Strana svazové soudržnosti a rozvoje, kterou založili bývalí vojáci a představitelé vojenské junty, jež vládla Barmě přes padesát let do roku 2015. USDP uvedla, že volby byly poznamenány "množstvím kontroverzních událostí", žádné důkazy o podvodech ale podle agentury Reuters nepředložila.

Parlamentní volby se neuskutečnily v některých částech země, z nichž mnohé obývají etnické menšiny, protože k tomu podle vlády nebyla vhodná bezpečnostní situace. Za toto rozhodnutí si vláda vysloužila kritiku z domova i ze zahraničí.

Znemožněno hlasovat měla i většina příslušníků muslimského etnika Rohingů, které převážně buddhistická Barma označuje za nelegální přistěhovalce z Bangladéše, upírá jim občanství a základní lidská práva. Kvůli tažení armády v roce 2017 po útocích rohingských ozbrojenců na policejní stanoviště uprchlo z Barmy přes 700.000 příslušníků této menšiny. OSN označila razie proti Rohingům za etnickou čistku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tálibán začal používat ke svým útokům bezpilotní prostředky, varuje…

23.11.2020 16:36 Povstalecká organizace Tálibán začala při svých útocích v Afghánistánu používat bezpilotní letouny.…

Americký kontradmirál Studeman navštívil Tchaj-wan, Čína hrozí odvetou

23.11.2020 14:48 Aktualizováno Tchaj-wan, který Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii, navštívil bez předchozího…

V Indonésii se nakazilo půl milionu lidí, Čína masivně testuje

23.11.2020 13:40 Indonésie dnes překročila půl milionu nakažených koronavirem od začátku epidemie. Počet mrtvých v…

Hongkongský aktivista Joshua Wong byl zadržen, přiznal se k organizaci…

23.11.2020 09:23 Známý představitel hongkongského prodemokratického hnutí Joshua Wong a další dva aktivisté byli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama