Čína kvůli Hongkongu pohrozila Británii tvrdou odvetu

Čína dnes pohrozila Británii tvrdými odvetnými opatřeními kvůli rozhodnutí Londýna pozastavit platnost extradiční smlouvy s Hongkongem. Britský ministr zahraničí Dominic Raab pozastavení platnosti dohody oznámil v pondělí v reakci na kontroverzní nový bezpečnostní zákon v bývalé britské kolonii Hongkongu, která se roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Hongkong
doporučujeme

Čínská diplomacie dnes uvedla, že Británie svým krokem porušila mezinárodní normy, a Londýn vyzvala k "okamžité nápravě chyb".

"Čína vyzývá Británii, aby přestala fantazírovat o přetrvávání koloniálního vlivu Británie v Hongkongu a napravila své chyby," prohlásil na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Peking podle mluvčího čínské diplomacie s rozhodnutím Británie rezolutně nesouhlasí a vyhrazuje si právo na ně reagovat. "Čína proti nepatřičným krokům Británie podnikne tvrdý protiútok," uvedl Wang.

Británie kromě pozastavení extradiční smlouvy také rozšířila na Hongkong zbrojní embargo, které od roku 1989 uplatňuje vůči Číně. Do Hongkongu tak nebude Londýn dodávat žádné zbraně, munici, ale ani další položky, které lze použít při represích, například pouta či dýmovnice.

Smlouvu s Hongkongem o vydávání osob k trestnímu stíhání už pozastavila také například Austrálie či Kanada. O možném vypovězení extradiční smlouvy minulý týden jednala i horní komora českého parlamentu. Spojené státy přestaly připisovat Hongkongu zvláštní status.

Nový bezpečnostní zákon, který po schválení stálým výborem čínského parlamentu začal platit v Hongkongu 30. června, definuje čtyři trestné činy, jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Občané Hongkongu zatčení na základě nového čínského bezpečnostního zákona mohou být souzeni i v pevninské Číně.

Podle kritiků je nový čínský bezpečnostní zákon porušením zásady "jedna země, dva systémy", k jejímuž dodržování na 50 let se Čína zavázala, když správu nad Hongkongem přebírala. Princip garantuje místním obyvatelům řadu svobod, včetně nezávislého soudnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

13.08.2020 15:20 Čína zavádí tvrdší opatření proti plýtvání jídlem. Prezident Si Ťin-pching totiž tento týden…

Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

13.08.2020 12:55 Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza…

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama