Čína ohlásila pouze jeden nový případ covid-19, Disneyland v Šanghaji znovu otevřen

Čína ohlásila za pondělí pouze jeden nový případ nákazy koronavirem, oproti 17 případům o den dříve, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotnickou komisi, plnící roli ministerstva zdravotnictví.

Čína, Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Nový případ představuje tzv. dovezenou infekci, tedy nákaza postihla člověka, který do Číny přicestoval z ciziny. O den dříve pevninská Čína, nezahrnující Hongkong a Macao, hlásila sedm takových "importovaných" případů.

Nakažených bez příznaků nemoci ohlásily úřady 15. O den dříve jich bylo 12. Čína tyto lidi nezahrnuje do svých celkových statistik.

Celkový počet potvrzených případů v nejlidnatější zemi světa, kde epidemie koncem loňského roku propukla, dosáhl 82.919. Počet úmrtí zůstal nezměněn na 4633.

V Šanghaji se v pondělí znovu otevřel Disneyland, který byl kvůli šíření koronaviru uzavřen od konce ledna. Návštěvníci ale musejí dodržovat přísná hygienická opatření, k nimž patří i povinnost mít nasazenou roušku. Jde o první zábavní park Disney, který se ve světě po koronaviru otevírá. Jde zároveň o důležitý symbol pro obnovu turistického ruchu, který nejen v Číně na opatření proti šíření viru doplácí velmi tvrdě.

"Doufáme, že dnešní znovuotevření poslouží jako vzor i zbytku světa, jako naděje a inspirace všem," řekl novinářům prezident společnosti Shanghai Disney Resort Joe Schott.

Rozhodnutím povolit atrakce tohoto druhu se čínský prezident Si Ťin-pching a jeho vláda patrně snaží ukázat, že mají situaci pod kontrolou a že epidemie nemoci covid-19 je na ústupu, uvedla s odkazem na zahraničněpolitické experty agentura Kjódó

Správa parku zatím pouští omezený počet návštěvníků a vyžaduje on-line rezervaci předem. Kromě požadavku nosit roušku, jak to vyžadují i vládní nařízení, se příchozím kontrolně měří tělesná teplota. Povinná je i přidělená identifikace návštěvníků a ve smartphonu aplikace, která mapuje pohyb a kontakty s potenciálně nakaženými. Navštívit park bude moci jen asi třetina obvyklého počtu, který se před pandemií pohyboval kolem 80.000 denně.

zdroj: YouTube

Než se Disneyland v pondělí v 09:00 místního času otevřel, mnoho fanoušků čekalo už před branami, někteří oblečeni do známých postav disneyovských pohádek a příběhů. Na zemi ale byly značky, které připomínaly, že je nutné dodržovat alespoň metrové rozestupy. "Nechceme, aby lidi byli moc blízko sebe - vpředu, vzadu ani ze stran," řekl podle agentury AP Andrew Bolstein, který má na starosti provoz parku.

Restriktivní opatření zavedená ve snaze zastavit šíření koronaviru mají tvrdý dopad na turistiku po celém světě. Většina leteckých společností citelně omezila provoz, ty menší ho často zastavily úplně. Bez klientů jsou i provozovatelé luxusních výletních lodí, na kterých se lidé plaví na okružních cestách. Ztráty počítají i kina. Americká společnost Walt Disney za první čtvrtletí zaznamenala propad zisku meziročně o 91 procent, což zdůvodňuje právě koronavirem.

Disneyland byl v Šanghaji otevřen v roce 2016 a je společným podnikem americké Walt Disney a firmy, kterou vlastní vláda Šanghaje.

Kvůli koronaviru Disneyland v Šanghaji i zábavní park Disney v Hongkongu zavřely brány 25. ledna. Následující měsíc zavřel také Disneyland v Tokiu, v březnu se přidaly i zábavní parky ve Spojených státech a v Evropě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zabitý úředník chtěl možná zběhnout do KLDR, jeho bratr to popírá

29.09.2020 15:44 Jihokorejský úředník, kterého minulý týden zabila na námořní hranici severokorejská hlídka, měl…

Čínská učitelka dostala trest smrti. Ve školce otrávila 25 dětí, jedno…

29.09.2020 14:54 K trestu smrti byla odsouzena v Číně učitelka, která otrávila v mateřské škole 25 dětí, z nichž…

V Brazílii přibylo 13.155 nakažených koronavirem, v Mexiku 3400

29.09.2020 08:00 V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 13.155 nových případů koronaviru, 317 lidí s onemocněním…

"Autobusy byly plné viru." Pozůstalí po obětech covidu-19 chtějí zažalovat…

29.09.2020 07:42 Zamítnutí žalob, nátlak či zastrašování advokátů. Čína se sice s epidemií covid-19 na svém území…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama