Čína představila iniciativu pro bezpečnost dat, konkuruje americké kampani Clean Network

Čína dnes představila novou globální iniciativu pro bezpečnost dat. Odsuzuje v ní krádeže informací pomocí informačních technologií či povinnost firem skladovat v domovské zemi data zahraničních uživatelů, informovala agentura Reuters.

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

Podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) se jedná o odpověď Pekingu na snahy Spojených států o vyřazení čínských firem z účasti na provozu klíčových komunikačních sítí.

Ministr zahraničí Wang I při dnešní prezentaci uvedl, že iniciativa rovněž zavazuje firmy nevytvářet takzvaná zadní vrátka v softwaru svých produktů za účelem krádeže dat. Státy, které se k iniciativě připojí, by rovněž neměly provádět sledování cizích zemí ve velkém rozsahu ani shromažďovat informace o cizích státních příslušnících pomoci informačních technologií.

Čínská iniciativa přichází asi měsíc poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo zahájil kampaň Čistá síť (Clean Network), která má za cíl vyřadit čínské telekomunikační firmy, aplikace, poskytovatele cloudů a provozovatele podmořských kabelů z internetové infrastruktury používané Spojenými státy a jeho spojenci. K programu se dosud přihlásilo kolem 30 zemí a území, včetně České republiky.

Nová iniciativa Pekingu sice americkou kampaň explicitně nezmiňuje, nepřímo na ni ale reaguje, všímá si WSJ. Američtí představitelé obviňují čínskou technologickou společnosti Huawei, že pomocí svých komunikačních zařízení provádí masivní sledování cizích zemí, zadními vrátky krade data a informace o uživatelích pak předává čínské vládě. Jde tedy o stejná nařčení, vůči kterým se nyní Čína vymezuje.

Podle WSJ již čínští diplomaté oslovili řadu představitelů cizích vlád, aby od nich získali pro svou iniciativu podporu. Podle deníku se však zatím nedá určit, jak velkou odezvu na mezinárodní scéně plán vzbudí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama