Čína se nikdy nevměšovala do záležitostí jiných zemí, říká mluvčí diplomacie

Čína se nikdy nevměšovala do záležitostí jiných zemí a nemá ani zájem nic takového dělat. V Pekingu to dnes prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Wang Wen-pin v reakci na první obvinění na základě zákona o skrytém zahraničním vměšování, které ve čtvrtek vznesla Austrálie. Informovala o tom agentura Reuters.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Austrálie ve čtvrtek na základě dva roky starého zákona obvinila 65letého Sunnyho Duonga, který je vůdčí osobností čínsko-australské komunity ve státě Viktorie. Duong se tak stal prvním člověkem obžalovaným podle zákona o skrytém zahraničním vměšování do australské politiky.

Di Sanh Duong, který vystupuje pod jménem Sunny Duong, je podle australské federální policie napojen na zahraniční tajnou službu. Policie odmítla uvést jméno země, pro niž údajně Duong pracuje, zákon o zahraničním vměšování z roku 2018 byl ale přijat především kvůli rostoucímu vlivu Číny v Austrálii.

Obžalovaný zastává vysoké funkce ve sdruženích čínské komunity v australském státě Viktorie, jako je Oceánská federace Australanů čínského původu, či v Čínském muzeu.

Ve čtvrtek byl Duong před soudem v Melbourne obžalován z přípravy zahraničního vměšování, za což mu podle agentury Reuters hrozí až desetiletý trest. Byl propuštěn na kauci a znovu by se měl před soudem objevit v březnu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA zpřísňují vízový režim pro členy čínské komunistické strany

03.12.2020 14:10 Aktualizováno Spojené státy s okamžitou účinností omezily platnost cestovních víz pro členy čínské komunistické…

Bangladéš stěhuje Rohingy na nehostinný ostrov, lidskoprávní organizace…

03.12.2020 13:57 Bangladéš dnes začal s kontroverzním přesunem více než tisíce uprchlíků rohingské menšiny na ostrov…

Čína perzekvuje prodemokratické aktivisty, Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

03.12.2020 08:35 V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z…

Japonským slovem roku je "sanmicu", souvisí s koronavirovou epidemií

03.12.2020 08:07 Japonským slovem roku se stal výraz sanmicu, který poukazuje na pravidla, jejichž dodržování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama