Čína se chce zbavit odpovědnosti. Z pandemie covidu-19 obviňuje Španělsko

Vir SARS-CoV-2 infikoval po celém světě více než 11 miliónů lidí a předpokládá se, že pochází ze zvířecího trhu v čínském městě Wu-chan. Čína opakovaně odmítá odpovědnost a nyní obviňuje Španělsko za celosvětovou pandemii covid-19.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Široce kritizovaná Čína kvůli manipulacím ohledně covid-19 se opakovaně pokouší zbavit odpovědnosti za nekontrolovatelné šíření covid-19 a v současné době naznačuje, že virus pochází z Evropy, konkrétně ze Španělska.

Čínský poradce v oblasti veřejného zdraví Wang Guangfa navrhuje vyšetřování o původu viru na základě studie z Barcelony, kde byl v březnu 2019 detekován covid-19 v odpadních vodách. „Identifikace zdroje koronaviru musí zahrnovat více zemí,“ řekl podle čínských médií Guangfa.

Světová zdravotnická organizace WHO plánuje založit mezinárodní misi kvůli prokázání původu viru. „Nezáleží na tom, v jaké zemi začneme. V případě, že práce bude zahrnovat všechny související země a bude provedena spravedlivě,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus a dodává, že je velmi důležité znát původ viru, aby svět mohl proti covid-19 lépe bojovat, uvedl News.

Francois Balloux, ředitel genetického ústavu v Londýně reagoval na detekci viru v Barceloně slovy, že pravděpodobně došlo ke kontaminaci vzorků. Nezávislí odborníci z celého světa tento výzkum označili za chybný a přiklánějí se k důkazům, že virus pochází z Wu-chanu. Prezident EcoHealth Alliance Peter Daszak poukazuje na nepřátelství Číny, kvůli kterému bude obtížné vir vystopovat.

Daszak se přiklání k názoru, že virus se s největší pravděpodobností začal šířit z netopýrů na čínském venkově dříve, než se dostal na zvířecí trh ve Wu-chanu.  „Dělat vědu je těžké, drahé a trvá to dlouho, ale stojí to za to. Protože pak můžeme dělat inteligentní rozhodnutí, která zachrání životy,“ konstatoval Dasznak.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr zdravotnictví USA ocenil Tchaj-wan, jednal s prezidentkou. Čína k…

10.08.2020 11:14 Americký ministr zdravotnictví Alex Azar se dnes na Tchaj-wanu setkal s tamní prezidentkou Cchaj…

Čínu straší případy dýmějového moru. Vesnice je po úmrtí nakaženého v…

10.08.2020 10:05 Z Číny se do světa rozšířil nový koronavirus, zemi ovšem trápí i jiné závažné choroby. V oblasti…

Austrálie hlásí rekordní počet úmrtí na covid-19, cestování má být omezeno…

10.08.2020 08:37 Austrálie za poslední den zaznamenala 19 zemřelých v souvislosti s komplikacemi spojenými s covidem…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 07:32 V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama