Čína se chce zbavit odpovědnosti. Z pandemie covidu-19 obviňuje Španělsko

Vir SARS-CoV-2 infikoval po celém světě více než 11 miliónů lidí a předpokládá se, že pochází ze zvířecího trhu v čínském městě Wu-chan. Čína opakovaně odmítá odpovědnost a nyní obviňuje Španělsko za celosvětovou pandemii covid-19.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

Široce kritizovaná Čína kvůli manipulacím ohledně covid-19 se opakovaně pokouší zbavit odpovědnosti za nekontrolovatelné šíření covid-19 a v současné době naznačuje, že virus pochází z Evropy, konkrétně ze Španělska.

Čínský poradce v oblasti veřejného zdraví Wang Guangfa navrhuje vyšetřování o původu viru na základě studie z Barcelony, kde byl v březnu 2019 detekován covid-19 v odpadních vodách. „Identifikace zdroje koronaviru musí zahrnovat více zemí,“ řekl podle čínských médií Guangfa.

Světová zdravotnická organizace WHO plánuje založit mezinárodní misi kvůli prokázání původu viru. „Nezáleží na tom, v jaké zemi začneme. V případě, že práce bude zahrnovat všechny související země a bude provedena spravedlivě,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Ghebreyesus a dodává, že je velmi důležité znát původ viru, aby svět mohl proti covid-19 lépe bojovat, uvedl News.

Francois Balloux, ředitel genetického ústavu v Londýně reagoval na detekci viru v Barceloně slovy, že pravděpodobně došlo ke kontaminaci vzorků. Nezávislí odborníci z celého světa tento výzkum označili za chybný a přiklánějí se k důkazům, že virus pochází z Wu-chanu. Prezident EcoHealth Alliance Peter Daszak poukazuje na nepřátelství Číny, kvůli kterému bude obtížné vir vystopovat.

Daszak se přiklání k názoru, že virus se s největší pravděpodobností začal šířit z netopýrů na čínském venkově dříve, než se dostal na zvířecí trh ve Wu-chanu.  „Dělat vědu je těžké, drahé a trvá to dlouho, ale stojí to za to. Protože pak můžeme dělat inteligentní rozhodnutí, která zachrání životy,“ konstatoval Dasznak.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě byla zastřelena žena

27.02.2021 13:56 Barmská policie dnes použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama