Čína v nemilosti USA. Washington na ni uvalil sankce kvůli perzekuci Ujgurů

Spojené státy uvalily sankce na čtyři čínské představitele, kteří jsou podle nich odpovědní za utlačování Ujgurů a dalších muslimských menšin v provincii Sin-ťiang na severozápadě Číny. S odvoláním na ministerstvo zahraničí a financí o tom dnes informovala agentura Reuters. Na sankčním seznamu i předseda Komunistické strany Číny v provincii Sin-ťiang Čchen Čchüan-kuo.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Spojené státy nebudou nečinně přihlížet, jak čínská komunistická strana porušuje lidská práva Ujgurů, etnických Kazachů a členů dalších menšinových skupin v Sin-ťiangu," uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Podle něj čelí menšiny v provincii ze strany čínských úřadů nuceným pracím, svévolnému masovému zatýkání, nucené kontrole porodnosti a pokusům vymazat jejich kulturu a muslimskou víru.

Sankce Spojené státy na čtveřici čínských představitelů a jeden úřad uvalily na základě zákona, který Sněmovna reprezentantů schválila na konci května. Osobám, které se dostanou na sankční seznam, USA mimo jiné neumožní získat vízum nutné pro vstup do země. V případě, že mají sankcionované osoby či instituce v USA majetek, bude jim zmražen.

Kromě šéfa komunistů v Sin-ťiangu Čchen Čchüan-kua, který je považován za architekta politiky namířené proti menšinám v Sin-ťiangu, je na sankčním seznamu také jeho zástupce Ču Chaj-lun. Sankce míří i na Úřad veřejné bezpečnosti v Sin-ťiangu a jeho současného a bývalého ředitele.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou dlouhodobě napjaté. Mimo obchodních sporů se v posledních měsících vyhrotily i kvůli pandemii covidu-19. Prezident Donald Trump Čínu viní z toho, že na nebezpečí šíření koronaviru neupozornila včas, a umožnila tak rozšíření nákazy do světa. Spory aktuálně vyvolává také kontroverzní čínský bezpečnostní zákon pro Hongkong.

OSN odhaduje, že Peking zadržuje více než milion Ujgurů a dalších muslimů v táborech. Čína odmítá, že by s nimi špatně zacházela. O táborech hovoří jako o střediscích odborného vzdělávání, kam jsou lidé posíláni mimo jiné na politickou převýchovu v rámci boje proti extremistickým ideologiím.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína zavádí přísnější opatření proti plýtvání jídlem

13.08.2020 15:20 Čína zavádí tvrdší opatření proti plýtvání jídlem. Prezident Si Ťin-pching totiž tento týden…

Dosáhli v Indii kolektivní imunity proti covidu? Odborníci se neshodnou

13.08.2020 12:55 Teorie kolektivní imunity mluví o situaci, kdy je vůči nemoci imunní tolik lidí, že se nákaza…

Asad: Cílem nových amerických sankcí je dusit Syřany

12.08.2020 21:35 Syrský prezident Bašár Asad dnes označil nové americké sankce proti syrským subjektům za novou…

Prodemokratický magnát Lai vyzval demonstranty, aby byli opatrní

12.08.2020 21:05 Prodemokratický mediální magnát Jimmy Lai, který vydává hongkongský deník Apple Daily, varoval…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama