Čína vyzvala USA, aby upustily od mentality studené války

Čína obvinila amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ze "záludného" vyvolávání politické konfrontace a očerňování Pekingu, informovala dnes agentura Reuters. Čínská ambasáda v Japonsku zároveň Washington vyzvala, aby upustil od mentality studené války.

Čína, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Pompeo opakovaně uměle vytváří lži o Číně a záludně vyvolává politickou konfrontaci. Znovu naléháme na Spojené státy, aby upustily od mentality studené války a ideologických předsudků, přestaly s nevyprovokovanými obviněními a útoky proti Číně, a zacházely se vztahy s Čínou konstruktivně," uvedlo čínské velvyslanectví v Japonsku.

Reagovalo na úterní návštěvu amerického ministra zahraničí v Tokiu, kde se setkal se svými protějšky z Japonska, Austrálie a Indie. Regionální spojence Spojených států vyzval, aby se spojili a spolupracovali proti tomu, co nazval "vykořisťováním, nátlakem a korupcí", kterých se dopouští čínská komunistická strana. Čtveřice ministrů se dohodla, že posílí například spolupráci v oblasti námořní bezpečnosti či kyberprostoru. K Pompeově otevřené kritice Číny se ovšem další tři šéfové diplomacií nepřidali.

Vztahy mezi Washingtonem a Pekingem jsou nejhorší za poslední desítky let. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa kritizuje Čínu kupříkladu kvůli pandemii koronaviru, zavedení nového bezpečnostního zákona v autonomním Hongkongu nebo jejím ambicím v Jihočínském moři. Šéf Bílého domu před listopadovými volbami v USA rétoriku vůči Pekingu ještě vyostřil.

Napětí narostlo rovněž mezi Čínou a Indií, Austrálií i Japonskem.

Většina regionálních amerických spojenců tak podle Reuters vítá tvrdší postoj Washingtonu vůči Pekingu, nicméně do přímého střetu se jim příliš nechce, mimo jiné kvůli značné závislosti na obchodu s Čínou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama