Čínský ekonomický růst skončil, tvrdí analytik. Vysvětlil, proč přijde stagnace

NÁZOR - Velká změna americké mezinárodní ekonomické politiky během vlády prezidenta Donalda Trumpa spočívá v tom, že Čína začala být vnímána jako strategická hospodářská hrozba, nikoliv jako potenciálně dlouhodobý partner. V komentáři pro server National Interest to tvrdí ekonom Desmond Lachman, analytik z think tanku American Enterprise Institute.

Papírový tygr

Jde o hlavní motiv současné americko-čínské obchodní války, což Lachmana přivádí k otázce, zda mají Spojené státy výraznější důvod obávat se čínské ekonomické dominance než dříve v v případě Sovětského svazu či Japonska.

Dnes víme, že obavy Spojených států v 60. a 70. letech minulého století ze sovětské a japonské ekonomické dominance byly nepodložené, zdůrazňuje analytik. Připomíná, že spektakulární sovětský ekonomický úpadek v 80. letech vydláždil cestu k rozpadu tohoto státního útvaru na počátku další dekády, kdy vzal za své i japonský ekonomický zázrak, načež se Japonsko po splasknutí úvěrové a realitní bubliny ponořilo do dvou ekonomicky ztracených desetiletí.

"Velmi podobně, jako se někdejší americké obavy z ruské a japonské ekonomické dominance ukázaly coby neopodstatněné, existuje dobrý důvod domnívat se, že jako další papírový tygr se ukáže i nedávný rapidní ekonomický vzestup Číny," píše autor komentáře. Domnívá se, že podobně jako v případě Japonska se velmi rychlý ekonomický růst Číny z posledních třiceti let zřejmě změní v dlouhé období praktické ekonomické stagnace.

Stane se tak v důsledku toho, že čínská ekonomika se potýká se "zombie firmami" a čínský bankovní systém je přehlcen nesplácenými úvěry, deklaruje odborník. Za jeden z hlavních důvodů, proč se ukáže, že čínská ekonomika stojí na vratkých nohou, označuje skutečnost, že nedávný rychlý ekonomický růst živí úvěrová bublina epických rozměrů.

Podle Mezinárodního měnového fondu se od roku 2008 zadlužení čínského soukromého sektoru přiblížilo 100 % ročního HDP země, což v historii nemá příliš obdoby, poukazuje Lachman. Vysvětluje, že to vede k hrubým chybám při ukládání kapitálu, na které poukazují například prázdné byty - v zemi jich je dle odhadů na 65 milionů -, města duchů a masivně přemrštěné průmyslové kapacity.

Letos, kdy v důsledku koronavirové pandemie, dochází ke zpomalování čínského ekonomického růstu, na což tamní vláda reaguje dalším poskytováním úvěrů, které mají ekonomiku nastartovat, uvádí analytik. Domnívá se, že toto ještě více nafoukne čínskou úvěrovou bublinu, která bude dále umrtvovat budoucí potenciál hospodářského růstu země.

Konec Tengova modelu  

"Čína velmi potřebuje rychlý, dlouhodobý ekonomický růst, pokud má vyrůst ze své úvěrové bubliny," pokračuje Lachman. Upozorňuje, že to může být velmi obtížné, protože někdejší politika jednoho dítěte v následujících třiceti letech omezí čínskou pracovní sílu o zhruba 30 % a stávající prezident Si Ťin-pching se v rámci snahy o konsolidaci politické moci uchyluje k rozšiřování veřejného sektoru.

Existuje tedy riziko, že budou umrtveny reformy, které realizoval Teng Siao-pching, když v 80. letech otevřel čínskou ekonomiky právě soukromému sektoru, obává se ekonom. Zdůrazňuje, že v posledních třiceti letech byly Tengovy reformy základním kamenem čínského pozoruhodného hospodářského růstu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jedním z hlavních pilířů čínského ekonomického vzestupu v posledních třiceti letech byl silný export, podotýká Lachman. Soudí však, že v nadcházejících období existuje reálné riziko, že bude docházet k postupnému oslabování globalizace, která byla hlavní hnací silou čínské ekonomiky.

"Nejde jen to, že na obou stranách amerického politického spektra roste podpora restriktivnější americké obchodní politiky vůči Číně. Spíše jde také o to, že v důsledku koronavirové pandemie budou chtít americké firmy zřejmě obecně méně záviset na globálních dodavatelských řetězcích a především na čínském dodavatelském řetězci," nastiňuje analytik. To podle něj naznačuje, že podobně jako dříve Japonsko míří Čína k dlouhodobé ekonomické stagnaci.

Takový vývoj může mít hluboký dopad na výhled globální ekonomiky, jelikož Čína byla donedávna hlavním motorem jejího růstu a také primárním zákazníkem na mezinárodním trhu s komoditami, upozorňuje expert. Dodává, že Washington se zároveň již nemusí obávat, že by americkou ekonomiku zastínil vzestup Číny.

Související

Hackeři, ilustrační foto.

Britové řeší čínský hackerský útok, zatímco je Si Ťin-pching v Evropě

Čína je podle informací Sky News zodpovědná za hackerský útok, při němž došlo k nabourání počítačového systému britského ministerstva obrany a úniku personálních údajů zaměstnanců úřadu. Vláda má v úterý o incidentu informovat poslance. Věc vyšla najevo v době, kdy je čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě v Evropě. 

Více souvisejících

Čína Ekonomika USA (Spojené státy americké) Japonsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy