Epidemie v Číně na ústupu. Počet mrtvých ve zbytku světa rychle stoupá

Zatímco Číně se zřejmě podařilo zastavit šíření nového koronaviru mezi vlastním obyvatelstvem, za hranicemi nejlidnatější země světa rychle přibývají nakažení a mrtví a také drastická opatření proti postupu pandemie a na záchranu strádající ekonomiky.

 Americký prezident Donald Trump dal zelenou krizovému balíčku včetně bezplatného testování pacientů, Evropská komise připravuje zásoby ochranných pomůcek, v Německu se mluví o 40 miliardách eur (1,1 bilionu Kč) pro drobné podnikatele. Itálie dnes v počtu úmrtí lidí nakažených nemocí COVID-19 překonala Čínu, celkově už po celém světě kvůli koronaviru zemřelo téměř 10.000 lidí.

V Itálii zemřelo už 3405 nakažených lidí, z toho 427 za poslední den, v Číně zatím mají celkem 3245 obětí. Španělsko dnes ohlásilo dalších 209 mrtvých, v Íránu se počet mrtvých zvýšil o 149, první úmrtí oznámilo Rusko, Chorvatsko i Mexiko. Generální tajemník OSN António Guterres varoval, že pokud státy nebudou v krizi jednat solidárně, ohrozí koronavirus miliony životů po celém světě, zejména v nejméně vyspělých zemích.

"Mimořádné časy vyžadují mimořádná opatření," konstatovala šéfka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová v noci na dnešek po neplánované schůzi Rady guvernérů. Banka oznámila, že ve snaze potlačit ekonomické dopady pandemie začne nakupovat dluhopisy a další aktiva v objemu 750 miliard eur (20,9 bilionu Kč).

Ve Spojených státech, kde již počet pacientů s koronavirem překonal 10.000, budou mít lidé nově zajištěno bezplatné testování na nákazu. Záruka je součástí balíčku opatření schváleného ve středu Senátem a následně podepsaného prezidentem Trumpem. Celková hodnota balíčku činí přibližně 100 miliard dolarů (asi 2,5 bilionu korun). Přináší také nemocenské pojištění pro všechny zaměstnance zasažené COVID-19 nebo potravinovou pomoc. Trump dnes také vyzval zdravotnické úřady, aby co nejrychleji schválily použití některých experimentálních léků na koronavirus. Mezi nimi zmínil i remdesivir, který vyvinul tým ve firmě Gilead Sciences, který vede Čech Tomáš Cihlář.

USA se v počtu nakažených a mrtvých dostaly na úroveň Francie či Jižní Koreje, avšak situace je nadále nejvážnější na jihu Evropy. Španělsko dnes ohlásilo 30procentní nárůst počtu mrtvých za poslední 24hodinové období. Celkem země od počátku šíření infekce eviduje 17.147 případů, z toho 767 lidí zemřelo. Ještě více obětí registruje Írán, kde bilance COVID-19 za den narostla o 149 úmrtí na celkových 1284, zatímco pozitivní test mělo v zemi přes 18.000 lidí. Více než 10.000 nakažených a 372 mrtvých evidují ve Francii, po rekordním zvýšení počtu nemocných o 2801 překonalo hranici 10.000 infikovaných i Německo, Británie má zatím 144 obětí a více než 3200 nakažených. Celosvětově se počet infikovaných blíží 230.000.

V mnohých evropských zemích včetně Česka se kvůli zdravotnické krizi prakticky zastavil společenský život a platnost přísných omezení takřka jistě přesáhne původně oznámené dva týdny. Prodloužení karanténního režimu pro 60 milionů obyvatel Itálie už v rozhovoru s listem Corriere della Sera avizoval tamní premiér Giuseppe Conte. Signál v tomto směru vyslala i francouzská vláda, zatímco se rýsuje podobné "uzavření" hlavního města Británie, která ještě k omezení pohybu obyvatel nepřistoupila. Evropský parlament se rozhodl v rámci prevence šíření koronaviru zrušit až do léta svá plenární zasedání ve Štrasburku, na Ukrajině přestávají kvůli epidemii vycházet celostátní noviny, karanténu pro všechny své obyvatele dnes nařídil i Izrael. Kvůli koronaviru byl odložen mezinárodní filmový festival v Cannes, měl se konat v květnu.

Kvůli pandemii nového koronaviru zažívají některé státy nedostatek zdravotnických ochranných pomůcek či ventilátorů na podporu dýchání. Kritická je situace zejména na severu Itálie, kde už nestačí kapacity nejen na jednotkách intenzivní péče, ale ani v márnicích a krematoriích. Evropská komise podle dnešního oznámení vytvoří fond zásob, který bude k dispozici pro akutní situace v členských zemích Evropské unie.

Dramaticky odlišný je v posledních dnech vývoj v Číně, kde šíření nového viru SARS-CoV-2 na konci loňského roku začalo. Země hlásí maximálně desítky nových pacientů denně a v původním epicentru nákazy, tedy ve velkoměstě Wu-chanu, úřady poprvé po měsících neregistrovaly žádný nový případ. Problémem jsou nyní "importované" případy, tedy lidé, kteří měli pozitivní test po příjezdu ze zahraničí.

Související

Více souvisejících

Čína USA (Spojené státy americké) Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 51 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy