V Hongkongu pochodovaly desítky tisíc demonstrantů, policie dav rozehnala

Desítky tisíc lidí dnes i přes silný déšť vyšly do ulic Hongkongu při plánovaném prodemokratickém pochodu, během kterého se udály střety demonstrantů s policií. Ta proti davu použila slzný plyn a vodní děla, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

policie
doporučujeme

Hongkong je bývalou britskou kolonií, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny. Současná vlna protestů trvá už 12 týdnů. Odstartoval je nesouhlas se zákonem o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, časem ale přerostly v požadavek na větší demokratičnost politického systému.

Další ze série protestů byl na dnešek naplánován v dělnické čtvrti v severozápadní části Hongkongu. Protestující na policisty házeli cihly sebrané z uličního dláždění, někteří po mokrých cestách rozlévali čisticí prostředky, aby bezpečnostním složkám znesnadnili postup.

Další vytvořili barikády ze zábradlí, dopravních kuželů a jiných věcí, uvedla policie. Ta po několika varováních ve snaze dav rozptýlit použila slzný plyn a vodní děla.

Policisté v jednu chvíli vytáhli střelné zbraně, když na ně zaútočili demonstranti vyzbrojení tyčemi, nicméně je proti davu nepoužili. Jeden z policistů vypálil do vzduchu varovný výstřel, obával se o svůj život, napsal hongkongský list South China Morning Post. Pět policistů bylo zraněno, odvezla je záchranka.

Kvůli protestům je ve městě omezena doprava, provoz na některých místech zastavil i hongkongský železniční dopravce a stejně jako v sobotu uzavřel několik stanic.

Pravidelné manifestace obvykle začínají pokojně, často však končí střety s policií. Ta se snaží protestující rozehnat slzným plynem, k čemuž po více než týdnu klidných protestů přistoupila i v sobotu. Do ulic vyšly tisíce demonstrantů, část z nich se rozhodla zabarikádovat některé z ulic v industriální části města.

zdroj: YouTube

Další z manifestujících strhli několik "chytrých" sloupů pouličního osvětlení kvůli obavám, že do nich čínské úřady nainstalovaly systémy na rozpoznávání obličejů. Demonstranti po policistech hodili kromě cihel i několik zápalných láhví.

Policie po sobotních protestech zatkla 10 žen a 19 mužů, mezi kterými byl i jeden z organizátorů sobotních pochodů, informovala místní média.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Filipínách se objevila téměř vymýcená obrna

19.09.2019 23:06 Filipínské úřady dnes oznámily nové propuknutí obrny, vysoce nakažlivé nemoci, jež byla ve většině…

Drsný vzkaz do USA. Čína zuří kvůli schůzce Pelosiové s hongkongskými…

19.09.2019 17:10 Čínské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo šéfku americké Sněmovny reprezentantů Nancy…

Katastrofa ve Fukušimě: Soud osvobodil tři manažery. Nemohli tušit, co…

19.09.2019 14:40 Aktualizováno Soud v Tokiu dnes zprostil viny tři bývalé vedoucí pracovníky společnosti TEPCO, provozovatele…

Nálet dronu v Afghánistánu dopadl tragicky. Místo teroristů IS zahynulo 30…

19.09.2019 12:08 Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama