Incident u Japonska: Hlídkový člun se srazil s velkou lodí KLDR, ta se potopila

V Japonském moři se dnes srazila japonská hlídková loď s velkým severokorejským rybářským plavidlem, které se částečně potopilo. Šest desítek členů jeho posádky, kteří skončili v moři, bylo zachráněno, informovala později japonská pobřežní stráž. Nikdo není pohřešovaný. Incident se podle ní stal ve výlučné ekonomické zóně Japonska.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Hlídková loď patřila japonskému rybolovnému úřadu. Ten podle agentury Reuters uvedl, že jeho loď severokorejské plavidlo před srážkou varovala. Nikdo z její posádky nebyl zraněn.

Podle AP nastala kolize u severního pobřeží Japonska v místech bohatých na ryby, kde nelegálně loví mnoho rybářů z KLDR. Tokio v této oblasti posílilo hlídky, které z ní v červnu donutily odplout přes 300 severokorejských lodí.

Podle japonského ministerstva zemědělství, lesnictví a rybolovu severokorejská loď náhle změnila směr, narazila do japonského plavidla a zhruba po půl hodině se potopila. Japonská loď neutrpěla podstatnější škody a byla schopná sama odplout.

Regionální úřad pobřežní stráže ve městě Niigata uvedl, že zachránění rybáři byli předáni na jinou severokorejskou loď pohybující se v oblasti.

Japonsko a KLDR nemají navázané diplomatické styky. Mezi oběma zeměmi přetrvávají spory z dob japonské koloniální nadvlády nad Korejským poloostrovem v letech 1910-1945. Jablkem sváru je také severokorejský jaderný a raketový program, stejně jako nedořešené únosy japonských obyvatel do KLDR v 70. a 80. letech 20. století.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odsun muslimských uprchlíků na ostrov? Námořnictvo se už připravuje

20.10.2019 16:45 Aktualizováno Několik tisíc příslušníků barmské menšiny Rohingů, kteří uprchli před násilím ve své zemi do…

Tvrdé střety v Hongkongu: Létaly zápalné bomby, policie použila vodní děla

20.10.2019 16:17 Aktualizováno Několik tisíc lidí dnes přišlo znovu demonstrovat proti vládě v Hongkongu, i když policie akci…

"Přepadovka" v Afghánistánu. Dorazil šéf Pentagonu, jedná o stažení vojáků

20.10.2019 15:05 Americký ministr obrany Mark Esper dnes přicestoval do Afghánistánu, z nějž chce americká…

Indonéský prezident Widodo byl inaugurován, přísahu složil pod výtiskem…

20.10.2019 13:43 Za přísných bezpečnostních opatření se dnes v Jakartě konala inaugurace opětovně zvoleného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama