Írán podle inspekcí stále navyšuje zásoby obohaceného uranu

Írán pokračuje v navyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň a překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015. Nedodržuje ji ani v parametru úrovně obohacování. Ve své nové zprávě o stavu íránského jaderného programu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Teherán začal část dohody vypovídat, protože od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily protiíránské sankce.

Inspektoři MAAE k 2. listopadu zjistili, že Írán má ve skladech 2442,9 kilogramu nízko obohaceného uranu. Oproti srpnové situaci tak zásoby zvýšil o více než 300 kilogramů. Mezinárodní dohoda, již Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem, mu povolovala držet si zásoby necelých 203 kilogramů.

Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta.

Dohoda z roku 2015 rušila protiíránské sankce výměnou za to, že země zpomalí jaderný program. Mělo to Íránu zabránit získat jadernou zbraň. Írán ale trvá dlouhodobě na tom, že o ni neusiluje a že je jeho program zaměřený výhradně na mírové účely. Navzdory neplnění dohody Íránci stále pouští inspektory MAAE do svých jaderných provozů.

Zpráva MAAE také uvádí, že v podniku na obohacování uranu v Natanzu Írán instaloval do podzemí první kaskádu moderních centrifug. Podle dohody zde měly být pouze centrifugy první generace IR-1.

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohaco

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohacování uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Jak napsala agentura AFP, MAAE bude po Íránu požadovat vyjasnění informací o podezřelém provozu. Íránci původně odmítali inspektory pustit do tří provozů a ustoupili až v září, kdy odborníky pustili na dvě pracoviště, v nichž v se v minulosti íránští vědci věnovali aktivitám, jež agentuře neohlásili. Výsledky těchto prohlídek zatím nebyly zveřejněny, ale podle AFP vyvolává podezření situace na třetím z míst. MAAE chce, aby Írán "rychle a plně vysvětlil přítomnost uranového materiálu, který je výsledkem lidské činnosti, na dosud neohlášeném místě".

O tom, kde se tento provoz nachází, oficiální informace nejsou, ale izraelská vláda tvrdí, že jde o sklad v Túrkúzábádu, který je součástí provincie Teherán. Šéf MAAE Rafael Grossi vyjádřil v souvislosti s tímto provozem znepokojení už dříve. "Znamená to, že jsou tam možná aktivity a jaderný materiál, který není pod mezinárodní kontrolou a jehož původ ani účel není znám," řekl.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovené sankce zdůvodňovala tím, že chce Írán přinutit vyjednat lepší dohodu než tu z roku 2015. Írán podmiňuje návrat k jednacímu stolu zrušením sankcí, což dnes zopakoval prezident Hasan Rúhání. Podle něj zvolení Joea Bidena novým prezidentem Spojeným státům umožní "napravit minulé omyly". "Chceme uvolnit sankční tlak, který ničí naše občany. Při každé příhodné příležitosti se zachováme odpovědně," řekl.

vání uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama