Írán podle inspekcí stále navyšuje zásoby obohaceného uranu

Írán pokračuje v navyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň a překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015. Nedodržuje ji ani v parametru úrovně obohacování. Ve své nové zprávě o stavu íránského jaderného programu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Teherán začal část dohody vypovídat, protože od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily protiíránské sankce.

Inspektoři MAAE k 2. listopadu zjistili, že Írán má ve skladech 2442,9 kilogramu nízko obohaceného uranu. Oproti srpnové situaci tak zásoby zvýšil o více než 300 kilogramů. Mezinárodní dohoda, již Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem, mu povolovala držet si zásoby necelých 203 kilogramů.

Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta.

Dohoda z roku 2015 rušila protiíránské sankce výměnou za to, že země zpomalí jaderný program. Mělo to Íránu zabránit získat jadernou zbraň. Írán ale trvá dlouhodobě na tom, že o ni neusiluje a že je jeho program zaměřený výhradně na mírové účely. Navzdory neplnění dohody Íránci stále pouští inspektory MAAE do svých jaderných provozů.

Zpráva MAAE také uvádí, že v podniku na obohacování uranu v Natanzu Írán instaloval do podzemí první kaskádu moderních centrifug. Podle dohody zde měly být pouze centrifugy první generace IR-1.

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohaco

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohacování uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Jak napsala agentura AFP, MAAE bude po Íránu požadovat vyjasnění informací o podezřelém provozu. Íránci původně odmítali inspektory pustit do tří provozů a ustoupili až v září, kdy odborníky pustili na dvě pracoviště, v nichž v se v minulosti íránští vědci věnovali aktivitám, jež agentuře neohlásili. Výsledky těchto prohlídek zatím nebyly zveřejněny, ale podle AFP vyvolává podezření situace na třetím z míst. MAAE chce, aby Írán "rychle a plně vysvětlil přítomnost uranového materiálu, který je výsledkem lidské činnosti, na dosud neohlášeném místě".

O tom, kde se tento provoz nachází, oficiální informace nejsou, ale izraelská vláda tvrdí, že jde o sklad v Túrkúzábádu, který je součástí provincie Teherán. Šéf MAAE Rafael Grossi vyjádřil v souvislosti s tímto provozem znepokojení už dříve. "Znamená to, že jsou tam možná aktivity a jaderný materiál, který není pod mezinárodní kontrolou a jehož původ ani účel není znám," řekl.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovené sankce zdůvodňovala tím, že chce Írán přinutit vyjednat lepší dohodu než tu z roku 2015. Írán podmiňuje návrat k jednacímu stolu zrušením sankcí, což dnes zopakoval prezident Hasan Rúhání. Podle něj zvolení Joea Bidena novým prezidentem Spojeným státům umožní "napravit minulé omyly". "Chceme uvolnit sankční tlak, který ničí naše občany. Při každé příhodné příležitosti se zachováme odpovědně," řekl.

vání uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Související

Více souvisejících

Írán uran Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 33 minutami

před 43 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy