Írán podle inspekcí stále navyšuje zásoby obohaceného uranu

Írán pokračuje v navyšování zásob uranu obohaceného na nízkou úroveň a překračuje tím limity stanovené dohodou z roku 2015. Nedodržuje ji ani v parametru úrovně obohacování. Ve své nové zprávě o stavu íránského jaderného programu to dnes uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Teherán začal část dohody vypovídat, protože od ní v roce 2018 odstoupily USA a obnovily protiíránské sankce.

Inspektoři MAAE k 2. listopadu zjistili, že Írán má ve skladech 2442,9 kilogramu nízko obohaceného uranu. Oproti srpnové situaci tak zásoby zvýšil o více než 300 kilogramů. Mezinárodní dohoda, již Írán v roce 2015 podepsal s USA, Ruskem, Čínou, Francií, Británií a Německem, mu povolovala držet si zásoby necelých 203 kilogramů.

Obohacovat mohl jenom do 3,67 procenta, ale nyní má uran obohacený až na 4,5 procenta.

Dohoda z roku 2015 rušila protiíránské sankce výměnou za to, že země zpomalí jaderný program. Mělo to Íránu zabránit získat jadernou zbraň. Írán ale trvá dlouhodobě na tom, že o ni neusiluje a že je jeho program zaměřený výhradně na mírové účely. Navzdory neplnění dohody Íránci stále pouští inspektory MAAE do svých jaderných provozů.

Zpráva MAAE také uvádí, že v podniku na obohacování uranu v Natanzu Írán instaloval do podzemí první kaskádu moderních centrifug. Podle dohody zde měly být pouze centrifugy první generace IR-1.

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohaco

Írán už dříve MAAE informoval, že hodlá do podzemí přemístit tři kaskády centrifug na obohacování uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Jak napsala agentura AFP, MAAE bude po Íránu požadovat vyjasnění informací o podezřelém provozu. Íránci původně odmítali inspektory pustit do tří provozů a ustoupili až v září, kdy odborníky pustili na dvě pracoviště, v nichž v se v minulosti íránští vědci věnovali aktivitám, jež agentuře neohlásili. Výsledky těchto prohlídek zatím nebyly zveřejněny, ale podle AFP vyvolává podezření situace na třetím z míst. MAAE chce, aby Írán "rychle a plně vysvětlil přítomnost uranového materiálu, který je výsledkem lidské činnosti, na dosud neohlášeném místě".

O tom, kde se tento provoz nachází, oficiální informace nejsou, ale izraelská vláda tvrdí, že jde o sklad v Túrkúzábádu, který je součástí provincie Teherán. Šéf MAAE Rafael Grossi vyjádřil v souvislosti s tímto provozem znepokojení už dříve. "Znamená to, že jsou tam možná aktivity a jaderný materiál, který není pod mezinárodní kontrolou a jehož původ ani účel není znám," řekl.

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obnovené sankce zdůvodňovala tím, že chce Írán přinutit vyjednat lepší dohodu než tu z roku 2015. Írán podmiňuje návrat k jednacímu stolu zrušením sankcí, což dnes zopakoval prezident Hasan Rúhání. Podle něj zvolení Joea Bidena novým prezidentem Spojeným státům umožní "napravit minulé omyly". "Chceme uvolnit sankční tlak, který ničí naše občany. Při každé příhodné příležitosti se zachováme odpovědně," řekl.

vání uranu. Rozhodl o tom po výbuchu, který v červenci část továrny v Natanzu zničil. Íránské úřady to tehdy označily za sabotáž.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co s Afghánistánem? Zemi čekají roky destrukce, obává se vojenský historik

26.11.2020 00:01 NÁZOR - Dne 29. února podepsaly Spojené státy dohodu s Tálibánem, která má přinést mír Afghánistánu…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Novozélandští policisté budou jezdit ve škodovkách, zalíbil se jim model…

25.11.2020 12:32 Novozélandská policie koupí nové vozy pro své hlídky od firmy Škoda Auto. Nahradí jimi automobily…

U Chathamských ostrovů uhynulo 97 kulohlavců a tři delfíni

25.11.2020 10:07 U břehů novozélandských Chathamských ostrovů uhynula stovka kulohlavců a delfínů, kteří tam o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama