Japonská nákladní loď se u Mauricia rozlomila vedví

Japonská nákladní loď, která koncem července havarovala poblíž ostrova Mauricius v Indickém oceánu a kvůli uniklému palivu způsobila nejhorší ekologickou katastrofu v dějinách ostrovního státu, se rozlomila na dvě poloviny.

MV Wakashio
doporučujeme

Přední část lodi chce nyní majitel odtáhnout na volné moře, kde ji nechá potopit. Mauricijská vláda už oznámila, že bude japonskou rejdařskou společnost Nagashiki Shipping žádat o odškodnění, napsala agentura Kjódó.

Ze 300 metrů dlouhé lodi MV Wakashio začalo kvůli poškození nádrží po havárii unikat palivo, do moře se ho dostalo celkem asi 1000 tun. Mauricius vyhlásil stav ekologické nouze, aby ochránil cenné ekosystémy včetně korálových útesů či mangrovových porostů na pevnině. S pomocí odborníků se také začaly postupně odčerpávat asi tři tisíce tun paliva, které v nádržích na palubě zbyly.

V době, kdy se v sobotu plavidlo rozlomilo, byly nádrže téměř prázdné. Do moře se tak dostalo už jen malé množství palivového oleje.

Zástupce mauricijské vlády Alain Donat zpravodajskému portálu Le Mauricien řekl, že přední část lodi bude v nejbližší době odtažena na volné moře na místo vzdálené od ostrova asi 1000 kilometrů a tam bude potopena. Zadní část plavidla zatím dál zůstane na místě havárie. Odstranění vraku nejspíš potrvá měsíce.

Podle vědců se zatím nedá přesně odhadnout rozsah škod, které únik paliva způsobil. Důsledky ekologické havárie ale může pociťovat ostrov, jehož ekonomika je závislá na turistickém průmyslu, ještě desítky let, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína ztratí přístup ke klíčové stanici pro vesmírné aktivity. Kvůli…

21.09.2020 13:52 Švédská státní společnost SSC neprodlouží Číně smlouvu na využívání klíčové pozemské stanice v…

Nový Zéland zrušil opatření proti covidu, výjimkou je Auckland

21.09.2020 12:19 Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová dnes oznámila, že v zemi od půlnoci přestanou platit…

Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná…

21.09.2020 12:11 V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek,…

Izrael vydá do Austrálie exředitelku židovské školy, je obviněna ze…

21.09.2020 10:36 Izraelský soud dnes povolil vyhostit ženu, která je v Austrálii obviněná ze sexuálního zneužívání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama