Japonsko zasáhlo silné zemětřesení, postihlo i prefekturu Fukušima

Při zemětřesení o síle 7,3 stupně, které dnes zasáhlo severovýchod Japonska v oblasti Fukušimy, zemřel jeden člověk a dalších sedm desítek utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters. Otřesy byly cítit i v asi 270 kilometrů vzdáleném Tokiu, kde způsobily dočasný výpadek elektřiny ve dvou milionech domácností. Japonská televize NHK informovala též o poškozených budovách a požáru ve městě Fukušima.

O jedné oběti hovoří i agentura Kjódó, ani ta ale neupřesnila, jak onen člověk zemřel. Podle ní se tak stalo ve městě Sóma v prefektuře Fukušima.

Zemětřesení způsobilo také výpadky elektřiny v částech Tokia a okolí, kde bylo bez proudu na dva miliony domácností, z toho na 700.000 ve 14milionové japonské metropoli. Dodávky se po několika hodinách podařilo obnovit. Na 100.000 odběratelů bylo bez proudu i v oblasti Fukušimy a okolních prefekturách.

Kvůli zemětřesení vykolejil mezi Fukušimou a městem Široiši rychlovlak šinkanzen, nikdo ze stovky lidí v něm neutrpěl zranění, uvedla agentura Kjódó. Televize NHK informovala i o požáru a poškozených budovách ve městě Fukušima.

Epicentrum zemětřesení bylo asi 60 kilometrů východně od pobřeží v moři a udeřilo krátce před půlnocí místního času (před 16:00 SEČ).

Zemětřesení dnes zasáhlo stejnou oblast, kde mohutné otřesy a vlna cunami v březnu 2011 zničily několik stovek kilometrů pobřeží a zabily na 18.000 lidí. Několikametrová vlna cunami tehdy způsobila i havárii v jaderné elektrárně Fukušima, kvůli níž byly z oblasti evakuovány desítky tisíc lidí. Tehdejší otřesy měly sílu devět stupňů a byly nejsilnějším zaznamenaným zemětřesením v historii země.

Dnes vydaly místní úřady varování také před vlnou cunami v prefekturách Fukušima a Mijagi, které posléze odvolaly. Pro tyto dvě oblasti a prefekturu Jamagata platí výstraha před následnými otřesy.

Podle agentury Kjódó nebyly zaznamenány žádné abnormality v jaderné elektrárně Fukušima, která od havárie z roku 2011 už není v provozu, ani v dalších elektrárnách v oblasti.

Související

Japonská armáda, ilustrační foto

U Japonska při výcviku havarovaly dva vojenské vrtulníky

Jeden člověk zahynul a sedm se pohřešovalo poté, co se nad Tichým oceánem zřítily dva vrtulníky japonského námořnictva. K neštěstí údajně došlo během nočních cvičení. Původně bylo hlášeno, že jeden z vojáků byl vytažen z vody, ale vojenský mluvčí později oznámil, že osoba zemřela. Pátrání po ostatních pokračuje.

Více souvisejících

Japonsko Zemětřesení Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy