Jihokorejský prezident se obává druhého úderu nemoci covid-19

Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes varoval před druhou vlnou nákazy poté, co země zaznamenala nejvyšší nárůst nově nemocných covidem-19 od 9. dubna.

Mun Če-in
doporučujeme

Informovala o tom agentura Reuters. Jižní Korea v uplynulých dnech začala rozvolňovat některá protipandemická opatření. Zaznamenala ale nárůst nakažených poté, co se opět otevřely noční diskotéky a kluby, což přinutilo starostu metropole Soul nechat tato zařízení opět až do odvolání zavřít.

"Není konec, dokud to neskončí," prohlásil dnes prezident Mun, přičemž varoval před možnou druhou vlnou koronavirové nákazy později v tomto roce. Zdůraznil přitom, že vzhledem k nově zaznamenaným koncentracím případů se virus může opět rychle šířit.

Jihokorejské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) dnes ohlásilo 34 nově nakažených, což je nejvíce od 9. dubna. Shluk se objevil u návštěvníků soulských nočních klubů. Země dosud evidovala 10.874 nakažených a 256 mrtvých. Nová úmrtí dnes nepřibyla.

Jižní Korea se s propuknutím nákazy začala potýkat vzápětí po Číně, kde se nemoc covid-19 objevila koncem loňského roku. Jihokorejským úřadům se nicméně šíření koronaviru podařilo dostat pod kontrolu s pomocí rozsáhlého testování, trasování kontaktů nakažených a speciálních aplikací. Rychlá reakce tak pomohla čtvrté největší asijské ekonomice bojovat s pandemií, aniž by musela přistoupit k rozsáhlému omezení pohybu obyvatel.

V uplynulých týdnech se denní nárůst infikovaných pohyboval kolem deseti, z nichž většina přicestovala z ciziny. Nový vzrůst ale přišel ve chvíli, kdy vláda začala opatření rozvolňovat a rozhodla o otevření škol a podniků.

Mun proto v televizním projevu k národu vyzval Jihokorejce, aby byli nadále opatrní. "Jsme ve zdlouhavé válce. Vyzývám všechny, aby dodržovali bezpečnostní pokyny a pravidla, dokud tato situace neskončí, " uvedl. Prezident doplnil, že KCDC bude mít větší pravomoci v rámci dlouhodobého boje s nemocí covid-19.

Nový nárůst souvisí s mladým mužem, který minulý týden navštívil tři soulské noční kluby, později se u něj prokázal koronavirus. Nakazilo s v souvislosti s ním nejméně 24 z nově evidovaných nemocných. Počet případů nákazy spojených s tímto mužem tak stoupl podle KCDC na 54.

KCDC vytvořila seznam asi 1900 lidí, kteří zařízení navštívili a možná se na seznamu nakonec podle střediska objeví až 7000 jmen. Všichni, u nichž hrozí riziko nákazy, musí nastoupit na dva týdny do karantény.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Čínský prezident vyzval k solidaritě během pandemie covidu-19

22.09.2020 17:48 K solidaritě během pandemie covidu-19 dnes vyzval čínský prezident Si Ťin-pching v předem nahraném…

Žháři dostali v Pákistánu trest smrti. Zapálili továrnu plnou dělníků, 250…

22.09.2020 14:26 V Pákistánu byli dnes odsouzeni k trestu smrti dva žháři, kteří mají na svědomí požár, při němž v…

Bývalý magnát nazval čínského prezidenta klaunem, dostal 18 let vězení

22.09.2020 11:17 K 18 letům vězení byl v Číně odsouzen někdejší vlivný realitní magnát Žen Č'-čchiang, který…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama