Krize v Hongkongu zažehnána? Správkyně stáhla návrh sporného zákona

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová dnes v televizním projevu oznámila, že se rozhodla stáhnout návrh zákona, který by umožňoval vydávání lidí podezřelých z trestných činů do pevninské Číny. Zmíněný návrh vyvolal v Hongkongu několikaměsíční demonstrace, které stále pokračují. Při posledním z protestů v noci na dnešek policie použila proti demonstrantům pepřový sprej a tři lidé museli být převezeni do nemocnice.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Hongkong
doporučujeme

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některé dny při nich vyšly do ulic statisíce lidí. Kritici zákona se obávají, že norma by narušila právní nezávislost poloautonomního Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit nespravedlivým, politicky motivovaným procesům.

Správkyně Hongkongu Lamová po prvních týdnech protestů pozastavila schvalování kontroverzního návrhu zákona, demonstranti ale pokračovali ve svých akcích a požadovali jeho úplné stažení. To Lamová oznámila po dnešním setkání s poslanci.

"Vláda oficiálně stáhne tento návrh zákona, aby zcela rozptýlila obavy veřejnosti," řekla správkyně a slíbila, že vládní činitelé zahájí s nespokojenými občany dialog. "Přetrvávající násilnosti poškozují základy naší společnosti," dodala.

zdroj: YouTube

V tuto chvíli ovšem není jasné, zda oficiální stažení návrhu zákona nepokoje ukončí, protože demonstrace postupně přerostly v požadavky na obecnější demokratické reformy v bývalé britské kolonii, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu.

Demonstranti rovněž požadují nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných demonstrantů. Někteří z protestních vůdců dnes uvedli, že demonstrace budou pokračovat, dokud nebudou tyto požadavky splněny.

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong dnes prohlásil, že stažení návrhu extradičního zákona je "příliš málo a přichází příliš pozdě". "Stupňující se policejní brutalita v uplynulých týdnech zanechala na celé hongkongské společnosti nesmazatelné stopy. Carrie Lamová oznámila stažení návrhu zákona, ale lidé nevěří, že jedná upřímně," podotkl Joshua Wong.

Hongkong od přechodu pod čínskou správu funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Mnozí však tvrdí, že Peking postupně tyto svobody omezuje.

Při zatím poslední z protestních akcí v noci na dnešek hongkongská policie použila pepřový sprej k rozehnání demonstrantů, kteří se sešli před policejní stanicí ve čtvrti Mong Kok a ve stanici metra Prince Edwarda. Tři muži ve věku 21 až 42 let byli po střetech hospitalizováni. Dva zůstávají v nemocnici ve stabilizovaném stavu, třetí byl již propuštěn, napsala agentura Reuters.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drsný vzkaz do USA. Čína zuří kvůli schůzce Pelosiové s hongkongskými…

19.09.2019 17:10 Čínské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo šéfku americké Sněmovny reprezentantů Nancy…

Katastrofa ve Fukušimě: Soud osvobodil tři manažery. Nemohli tušit, co…

19.09.2019 14:40 Aktualizováno Soud v Tokiu dnes zprostil viny tři bývalé vedoucí pracovníky společnosti TEPCO, provozovatele…

Nálet dronu v Afghánistánu dopadl tragicky. Místo teroristů IS zahynulo 30…

19.09.2019 12:08 Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na…

Tálibán udeřil. Výbuch namířený na vojáky poničil nemocnici, řada mrtvých

19.09.2019 08:35 Nejméně 20 lidí dnes zemřelo při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama