Za zřícení airbusu u Karáčí asi mohou piloti. Bavili se o koronaviru

Vyšetřování nehody pákistánského letadla, při níž v květnu zemřelo 97 lidí, ukázalo, že piloti se nesoustředili, jelikož během celého letu hovořili o pandemii způsobené koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes oznámil pákistánský ministr letectví. Dodal, že havárii patrně nezpůsobila závada na stroji.

Letadlo společnosti Pakistan International Airlines
doporučujeme

Ghulám Sarvar Chán, který parlament seznámil s prvními závěry vyšetřování, uvedl, že piloti a řídící letového provozu nedodrželi standardní postup, což vedlo k nehodě.

"Bohužel (...) diskuse se celou dobu točila kolem koronaviru, " uvedl Chán k rozhovoru mezi pilotem a kopilotem v kokpitu. Hovor je na záznamu a podle něj dokládá, že se oba piloti nesoustředili na řízení letadla. "Koronavirus v jejich myslích dominoval. Jejich rodiny byly zasaženy a mluvili o koronaviru," dodal. Uvedl také, že pilot i kopilot byli zkušení a zdravotně způsobilí létat.

Z vyšetřování také plyne, že se pilot při posledním pokusu o přistání nezmínil o žádné technické závadě, ačkoliv stroj letěl ve výšce 2200 metrů, když byl 16 kilometrů od ranveje. Letadlo přitom podle Chána mělo být ve výšce 762 metrů.

Chán uvedl, že kontroloři letového provozu na nesrovnalost pilota upozornili a doporučili mu, aby se nesnažil za takové situace přistát, ale spíše zahájil další pokus.

"Navzdory tomu ale pilot ignoroval pokyn kontrolora," uvedl ministr. "Když byli v přistávací pozici, varovali je kontroloři, ale (pilot) řekl 'zvládnu to' a opět začali mluvit o koronaviru," řekl Chán.

Airbus A320 společnosti Pakistan International Airlines se 22. května zřítil v obydlené oblasti jihopákistánského přístavního města Karáčí. Nehodu přežili jen dva z 99 lidí na palubě. Stroj, který přilétal z východopákistánského Láhauru, havaroval jen zhruba kilometr od ranveje při druhém pokusu o přistání.

Podle záznamu letových dat byl přistávací podvozek zasunut, přestože byl chvíli předtím vysunut v přípravě na přistání. Pilotova poslední slova byla podle něj "Ach Bože, Bože, Bože".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status, Čína pohrozila sankcemi

15.07.2020 08:34 Aktualizováno USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií…

V Kazachstánu je smrtelnější nemoc než covid, tvrdí Čína. Úřady to popírají

14.07.2020 22:01 Aktualizováno Svět zasáhla další vlna strachu, když čínská ambasáda v Kazachstánu varovala před neznámou nemocí.…

V Mongolsku zemřel 15letý chlapec na dýmějový mor, 15 lidí v karanténě

14.07.2020 19:41 Patnáctiletý chlapec zemřel v Mongolsku na dýmějový mor. Jak s odvoláním na místní zdravotní úřady…

Karanténa čeká 120 milionů Indů, Hongkong zpřísňuje opatření

14.07.2020 16:37 Aktualizováno Některé asijské země se nyní kvůli zvýšeným počtům nových případů nákazy koronavirem vrací k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama