Město Hamilton odstranilo sochu Hamiltona, protirasistické spolky hrozily zničením díla

Městská rada Hamiltonu na Novém Zélandu nechala dnes ráno odstranit sochu britského velitele z 19. století, po němž je toto město pojmenované. Oznámila to agentura AFP s tím, že Hamilton postupuje jako mnoho měst na světě, která se rozhodla znovu přezkoumat své historické a koloniální dědictví.

Nový Zéland
doporučujeme

Jeřáb za potlesku hloučku diváků odstranil bronzový pomník kapitána Johna Fanea Charlese Hamiltona, jak požadovaly maorské organizace, zatímco protirasistické spolky hrozily zničením díla. Městská rada uznala, že toto odstranění sochy je součástí snahy zbavit veřejný prostor prvků kontroverzního dědictví.

Tyty snahy i jinde ve světě urychlilo protirasistické hnutí, které ve Spojených státech a pak i v jiných zemích vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání bělošským policistou, připomněla AFP.

zdroj: YouTube

"Stále více lidí vnímá tuto (Hamiltonovu) sochu jako osobní a kulturní urážku," řekla starostka Paula Southgateová. "Nemůžeme a neměli bychom ignorovat, co se děje po celém světě. V době, kdy se snažíme podporovat toleranci a porozumění, si nemyslím, že tato socha pomáhá spojovat lidi," řekla.

Hamilton byl velitelem britské lodi a bojoval s domorodými Maory, kteří bránili své území před britskou koloniální expanzí v 19. století. Byl zabit v jedné bitvě v roce 1864.

O odstranění sochy nyní požádal maorský kmen Waikato-Tainui. Demontranti proti rasismu hrozili, že tuto sochu o víkendu zničí. Maorský aktivista Taitimu Maipi označil kapitána Hamiltona za vraha. "Jak máme akceptovat, že je považován za hrdinu, když tato příšera sváděla bitvy?" řekl listu Waikato Times.

Kmen Waikato-Tainui, který přísahal, že sochu odstraní, hodlá jednat s městskou radou o dalších krocích ohledně dědictví koloniální éry. Zejména jde o myšlenku dát městu jeho maorské jméno Kirikiriroa.

Na místě dnešního města Hamilton, které je i rodištěm nynější novozélandské premiérky, se původně nacházelo několik maorských vesnic, včetně Kirikiriroa, což podle dostupných údajů znamená "Dlouhý úsek štěrku".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Japonců nevěří, že se odložená olympiáda uskuteční

06.07.2020 12:11 Více než tři čtvrtiny Japonců nevěří, že se v příštím roce v Tokiu uskuteční odložené olympijské…

Indie je v počtu nakažených třetí, předstihla Rusko

06.07.2020 10:45 Indie se podle absolutního počtu nakažených novým typem koronaviru stala třetí nejvíce zasaženou…

Austrálie kvůli koronaviru uzavře hranici mezi dvěma nejlidnatějšími státy

06.07.2020 09:37 Australské úřady v úterý kvůli pandemii covidu-19 poprvé po zhruba 100 letech uzavřou hranici mezi…

Z knihoven v Hongkongu zmizely některé prodemokratické knihy

06.07.2020 08:58 Veřejné knihovny v Hongkongu stáhly ze své nabídky díla některých významných prodemokratických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy