Na náměstí v Almaty dorazily obrněné transportéry. Podle policie byly "zlikvidovány" desítky útočníků

V největším kazašském městě Almaty byly "zlikvidovány" desítky lidí, kteří v noci na dnešek zaútočili na administrativní budovy. Informovala o tom v televizi policejní mluvčí, kterou citovala agentura TASS. Mluvčí neupřesnila, co má výrazem "zlikvidovat" na mysli. V Almaty třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, dříve bylo podle agentury Reuters na hlavním náměstí slyšet střelbu. Policejní mluvčí prohlásila, že pokračuje "protiteroristická operace" a lidé by neměli vycházet ven.

"Desítky útočníků byly zlikvidovány a jejich totožnost zjišťujeme," uvedla mluvčí, podle které se výtržníci mimo jiné pokusili proniknout do policejních budov ve městě.

Kazašské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že při nepokojích v zemi bylo zraněno přes 1000 lidí, z nichž téměř 400 musely být hospitalizovány.

V Almaty podle státní televize při nepokojích přišlo o život 12 policistů. O případných obětech na straně demonstrujících kazašské úřady neinformují. 

Při srážkách v Almaty utrpělo zranění 353 příslušníků pořádkových sil, 12 z nich zahynulo. Jednomu ze zabitých policistů odřízli hlavu. "Svědčí to o teroristickém a extremistickém charakteru banditských uskupení," uvedla podle TASS televizní stanice Chabar-24 s odvoláním na komuniké policejního velitelství.

Ministerstvo vnitra ve středu uvedlo, že během nepokojů v několika regionech země zemřelo osm členů bezpečnostních složek a dalších 317 jich utrpělo zranění.

Na hlavní náměstí v Almaty vjely obrněné transportéry

Na hlavní náměstí v kazašském největším městě Almaty, kde třetím dnem stovky lidí protestují proti vládě, vjelo několik obrněných transportérů, informují zpravodajové agentury Reuters. Na místě jsou desítky vojáků. Když se přiblížili k davu, bylo slyšet střelbu, podle ruskojazyčné verze BBC byla intenzivní.

Ve středu úřady v Almaty oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci".

Kazachstán, největší a nebohatší ze středoasijských zemí zažívá nejhorší protesty za posledních nejméně deset let. Prezident Kasym-Žomart Tokajev z chaosu v zemi obvinil "provokatéry z domova i ze zahraničí".

Nepokoje propukly v neděli ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst. Nepokoje vedly ve středu k odvolání vlády prezidentem Tokajevem, který novému přechodnému kabinetu nařídil, aby usměrnil ceny paliv stejně jako ostatního "společensky významného" zboží. Ve středu Tokajev kromě jiného požádal o pomoc s potlačením nepokojů šéfy vlád a států Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB). Tato vojenská aliance několika postsovětských republik v čele s Ruskem jeho žádosti vyhověla a pozdě ve středu večer SEČ odsouhlasila, že do Kazachstánu pošle na omezenou dobu mírové jednotky.

V kazašském Almaty nefunguje internet, provoz přerušily banky a burza

V největším kazašském městě Almaty znovu nefunguje internet a mobilní sítě, uvedla dnes agentura TASS. Ve středu tamní úřady oznámily, že bezpečnostní složky zahájily "protiteroristickou operaci". Mluvčí Kazašské národní banky dnes informoval, že provoz přerušují všechny banky v zemi kromě té centrální a i burza. Kazachstán v posledních dnech zachvátily nejhorší nepokoje za nejméně deset let.

Zpravodaj TASS informoval, že v současnosti internet nefunguje v celém Kazachstánu, v Almaty nefungují sítě pro mobilní telefony a internetové stránky úřadů také nejdou otevřít. Telefonní síť i internet nebyly v tomto městě dostupné po většinu dne ve středu, k večeru zase fungovat začaly, což se ovšem v noci na dnešek změnilo.

Mluvčí centrální banky Olžas Ramazanov podle TASS řekl, že "vzhledem k protiteroristickým operacím ..., k dočasnému přerušení internetu a v zájmu ochrany zdraví a života zaměstnanců a klientů (bank) příslušné orgány informují o dočasném zastavení činnosti všech finančních organizací". Bankovní instituce podle Ramazanova přerušují provoz zatím pouze pro dnešek.

Související

Více souvisejících

kazachstán

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy