Náhorní Karabach jako nová Sýrie? Za boji stojí velmocenské ambice a soupeření

NÁZOR – V Náhorním Karabachu, horském regionu na jihu Kavkazu s pouhými 150 tisíci obyvateli, neprobíhá jeden, ale hned několik konfliktů, upozorňuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník konstatuje, že za poslední týden bojů bylo v oblasti zabito více než sto osob, včetně civilistů, ale komplexnější obraz vykreslují politici a lidé vzdálení tisíce kilometrů.

Turecko

Tři provázaná bojiště

Prvním konfliktem je hluboký a hořký územní spor mezi Arménií a Ázerbájdžánem, který má staleté kořeny, nastiňuje britský server. Připomíná, že v době, kdy se zhroutil Sovětský svaz, arménské obyvatelstvo vyhlásilo nezávislost na Ázerbájdžánu, což vedlo k válce, která si vyžádala na 30 tisíc životů a přinesla etnické čistky na obou stranách.

Od příměří z roku 1994 je Náhorní Karabach spravován jako nezávislá enkláva, kterou podporuje Arménie, uvádí The Guardian. Zdůrazňuje, že jeho suverenita nebyla mezinárodně uznána.

Roky vyjednávání vedených Ruskem, Francií a Spojenými státy nedokázaly problém vyřešit, ani zabránit sporadickému násilí,“ pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že vinu za rozpoutání poslední vlny bojů – nejhorší od počátku 90. let - na sebe svalují obě strany, jejichž rétorika je stále agresivnější.

Klíčovým rozdílem je skutečnost, že Turecko, které dříve volalo po mírovém urovnání, se nyní postavilo za Ázerbájdžán a otevřeně jej podporuje, konstatuje editorial. Připomíná, že turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nedávno prohlásil, že řešení musí spočívat v odchodu „okupantů“ z oblasti.

Arménie také tvrdí, že turecká stíhačka F-16 sestřelila vojenský letoun její armády, což Ankara popírá, poukazuje britský deník. Vysvětluje, že v Turecku žije velká ázerbájdžánská komunita, navíc střet o Náhorní Karabach zastiňuje další zásadní historický spor – odmítání tureckých představitelů uznat vyvraždění 1,5 milionu Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu.

Erdoğanovo stále siláčtější vystupování na mezinárodní scéně funguje dobře vnitropoliticky a odvádí pozornost od ekonomických problémů Turecka, deklaruje The Guardian. Jižní Kavkaz se podle něj zjevně stává třetím jevištěm mocenského boje mezi Moskvou a Ankarou, jejíž dramatická intervence v Libyi posunula rozložení sil ve prospěch tamní vlády národní shody a odrazila nápor Chalífy Haftara, autoritáře podporovaného mimo jiné Ruskem.

V Libyi nicméně nyní zavládl pat, podobně jako v Sýrii, zdůrazňuje renomovaný server. Poukazuje, že syrští opoziční bojovníci, kteří sehráli klíčovou roli na libyjském bojišti, byli údajně Tureckem najati jako žoldáci a posláni bojovat do Náhorního Karabachu, tudíž se stávají pojítkem mezi třemi uvedenými konflikty.

Zaplatí civilisté

NATO a EU nabádají k příměří, region je klíčovým plynovým a ropným koridorem,“ pokračuje britský deník. Doplňuje, že vývoj bedlivě sleduje také Írán, kde žije rovněž velká ázerbájdžánská menšina.

Prezidenti Ruska, Francie a Spojených států ve čtvrtek vyzvali k okamžitému ukončení bojů a zahájení rozhovorů bez jakýchkoliv předběžných podmínek, ale Spojené státy mají vlastní problémy a Francie nedisponuje účinnými pákami, uvádí editorial. Vyzdvihuje, že přivést obě strany k jednacímu stolu se ale dříve podařilo Rusku, které má mnoho důvodů, aby tak učinilo znovu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Moskva má spojeneckou smlouvu s Arménií, ale prodává zbraně do Ázerbájdžánu, přičemž mezi oběma zeměmi udržovala úspěšně rovnováhu, připomíná prestižní server. Věří, že není v zájmu Ruska živit problém, který může v dlouhodobém horizontu destabilizovat celý severní Kavkaz, stejně jako není v ruském zájmu rozšiřování tureckého vlivu v regionu.

Pragmatismus Ankary a Moskvy bránil tomu, aby se složitý mix vzájemných zájmů a rivality vymkl kontrole,“ píše The Guardian. Naznačuje, že Erdoğan zřejmě počítá s tím, že posílí svou pozici, než se opět rozběhnou jednání, ale spolu s tím, jak se věci stále více komplikují, roste i riziko, že se přepočítá. Zaplatí za to každopádně civilisté, ať už v syrském Idlibu či Náhorním Karabachu, uzavírá britský deník.

Indie hlásí 26.000 nových případů koronaviru

21.09.2021 07:52 V Indii se v minulých 24 hodinách potvrdilo více než 26.000 nových případů koronaviru a na covid-19…

NÁZOR: Horký podzim? Profesor naznačil, co chystá Severní Korea

21.09.2021 00:01 Odpálením dvou raket dlouhého doletu Severní Korea ukazuje, že není nepředvídatelný, izolovaný stát…

Indie oznámila, že v příštím čtvrtletí obnoví vývoz vakcín

20.09.2021 14:40 Indie v posledním čtvrtletí letošního roku obnoví vývoz vakcín proti nemoci covid-19. Podle…

KLDR pohrozila protiopatřeními kvůli novému paktu USA, Británie a Austrálie

20.09.2021 12:30 Severní Korea dnes odsoudila nový bezpečnostní pakt Spojených států, Británie a Austrálie, který…

Novozélandský Auckland zůstane další dva týdny v uzávěře

20.09.2021 10:25 Většina přísných opatření proti šíření koronaviru zůstane v největším novozélandském městě…

Australský premiér Morrison chápe zklamání Francie z dohody o ponorkách

19.09.2021 11:01 Aktualizováno Australský premiér Scott Morrison chápe zklamání Francie ze zrušení dohody o ponorkách ze strany…

Pákistán bude zadržovat české horolezce, dokud nezaplatí náklady na…

18.09.2021 15:34 Dva zachránění čeští horolezci zůstávají v Pákistánu. Úřady je budou zadržovat Gilgitu, dokud…

KLDR odpálila dvě balistické rakety, uvedla Jižní Korea

15.09.2021 07:48 Severní Korea dnes podle jihokorejské armády odpálila dvě balistické rakety. Japonsko uvedlo, že…

MONITOR: Represe v Číně akcelerují. Zaznělo varování před plány Si Ťin…

14.09.2021 00:01 Přes pětapadesáti lety se Čína otřásala, jelikož tehdejší vůdce Mao Ce-tung zahájil tzv. kulturní…

V Indii umírají desítky lidí na epidemii dengue

13.09.2021 21:06 Epidemie horečky dengue si od začátku září zřejmě vyžádala desítky obětí v severoindickém státě…

Související:

Právě se děje

reklama