Náhorní Karabach jako nová Sýrie? Za boji stojí velmocenské ambice a soupeření

NÁZOR – V Náhorním Karabachu, horském regionu na jihu Kavkazu s pouhými 150 tisíci obyvateli, neprobíhá jeden, ale hned několik konfliktů, upozorňuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník konstatuje, že za poslední týden bojů bylo v oblasti zabito více než sto osob, včetně civilistů, ale komplexnější obraz vykreslují politici a lidé vzdálení tisíce kilometrů.

Tři provázaná bojiště

Prvním konfliktem je hluboký a hořký územní spor mezi Arménií a Ázerbájdžánem, který má staleté kořeny, nastiňuje britský server. Připomíná, že v době, kdy se zhroutil Sovětský svaz, arménské obyvatelstvo vyhlásilo nezávislost na Ázerbájdžánu, což vedlo k válce, která si vyžádala na 30 tisíc životů a přinesla etnické čistky na obou stranách.

Od příměří z roku 1994 je Náhorní Karabach spravován jako nezávislá enkláva, kterou podporuje Arménie, uvádí The Guardian. Zdůrazňuje, že jeho suverenita nebyla mezinárodně uznána.

„Roky vyjednávání vedených Ruskem, Francií a Spojenými státy nedokázaly problém vyřešit, ani zabránit sporadickému násilí,“ pokračuje prestižní deník. Poukazuje, že vinu za rozpoutání poslední vlny bojů – nejhorší od počátku 90. let - na sebe svalují obě strany, jejichž rétorika je stále agresivnější.

Klíčovým rozdílem je skutečnost, že Turecko, které dříve volalo po mírovém urovnání, se nyní postavilo za Ázerbájdžán a otevřeně jej podporuje, konstatuje editorial. Připomíná, že turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nedávno prohlásil, že řešení musí spočívat v odchodu „okupantů“ z oblasti.

Arménie také tvrdí, že turecká stíhačka F-16 sestřelila vojenský letoun její armády, což Ankara popírá, poukazuje britský deník. Vysvětluje, že v Turecku žije velká ázerbájdžánská komunita, navíc střet o Náhorní Karabach zastiňuje další zásadní historický spor – odmítání tureckých představitelů uznat vyvraždění 1,5 milionu Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu.

Erdoğanovo stále siláčtější vystupování na mezinárodní scéně funguje dobře vnitropoliticky a odvádí pozornost od ekonomických problémů Turecka, deklaruje The Guardian. Jižní Kavkaz se podle něj zjevně stává třetím jevištěm mocenského boje mezi Moskvou a Ankarou, jejíž dramatická intervence v Libyi posunula rozložení sil ve prospěch tamní vlády národní shody a odrazila nápor Chalífy Haftara, autoritáře podporovaného mimo jiné Ruskem.

V Libyi nicméně nyní zavládl pat, podobně jako v Sýrii, zdůrazňuje renomovaný server. Poukazuje, že syrští opoziční bojovníci, kteří sehráli klíčovou roli na libyjském bojišti, byli údajně Tureckem najati jako žoldáci a posláni bojovat do Náhorního Karabachu, tudíž se stávají pojítkem mezi třemi uvedenými konflikty.

Zaplatí civilisté

„NATO a EU nabádají k příměří, region je klíčovým plynovým a ropným koridorem,“ pokračuje britský deník. Doplňuje, že vývoj bedlivě sleduje také Írán, kde žije rovněž velká ázerbájdžánská menšina.

Prezidenti Ruska, Francie a Spojených států ve čtvrtek vyzvali k okamžitému ukončení bojů a zahájení rozhovorů bez jakýchkoliv předběžných podmínek, ale Spojené státy mají vlastní problémy a Francie nedisponuje účinnými pákami, uvádí editorial. Vyzdvihuje, že přivést obě strany k jednacímu stolu se ale dříve podařilo Rusku, které má mnoho důvodů, aby tak učinilo znovu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Moskva má spojeneckou smlouvu s Arménií, ale prodává zbraně do Ázerbájdžánu, přičemž mezi oběma zeměmi udržovala úspěšně rovnováhu, připomíná prestižní server. Věří, že není v zájmu Ruska živit problém, který může v dlouhodobém horizontu destabilizovat celý severní Kavkaz, stejně jako není v ruském zájmu rozšiřování tureckého vlivu v regionu.

„Pragmatismus Ankary a Moskvy bránil tomu, aby se složitý mix vzájemných zájmů a rivality vymkl kontrole,“ píše The Guardian. Naznačuje, že Erdoğan zřejmě počítá s tím, že posílí svou pozici, než se opět rozběhnou jednání, ale spolu s tím, jak se věci stále více komplikují, roste i riziko, že se přepočítá. Zaplatí za to každopádně civilisté, ať už v syrském Idlibu či Náhorním Karabachu, uzavírá britský deník.

Související

Nikol Pašinjan, arménský premiér

Svět je na pokraji další války. Spor mezi Ázerbájdžánem a Arménie se vyostřuje

Pokud Arménie odmítne ustoupit v jednáních s Ázerbájdžánem ohledně navrácení některých území, která kontroluje od 90. let minulého století, hrozí vypuknutí války. Uvedl to arménský premiér Nikol Pašinjan během setkání s obyvateli příhraničních obcí v regionu Tavuš na severovýchodě země poblíž hranic s Ázerbájdžánem.
Jednání v Baku s prezidentem Ilhamem Alijevem. Tajemník Jurij Kim a hlavní poradce pro jednání Kavkazu Louis Bono řeší naléhavou humanitární situaci v Náhorním Karabachu.

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Více souvisejících

ázerbájdžán arménie Náhorní Karabach Rusko Turecko

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 16 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy