Nakažených koronavirem přibývá. Státy evakuují občany, Česko pošle peníze

Počet nakažených novým typem koronaviru i počet smrtelných případů v Číně nadále stoupá - úřady hlásí 304 mrtvých a přes 14.000 nakažených. Onemocnění už podlehl i první člověk mimo Čínu, a to na Filipínách.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Wu-chan
doporučujeme

Řada zemí a desítky leteckých společností kvůli epidemii přerušují s Čínou spojení, některé státy rovněž zamezily ve vstupu lidem přijíždějícím z pevninské Číny. Země také pokračují v evakuaci svých občanů. Francouzským speciálem dorazilo na jih Francie pět Čechů, kteří by do vlasti měli přiletět ještě dnes večer.

Na vojenském letišti blízko jihofrancouzského města Marseille odpoledne přistálo francouzské letadlo, které přepravilo zhruba 250 lidí z Wu-chanu, odkud se nákaza šíří. V letadle jsou lidé z 30 zemí, vedle pěti Čechů také například dva Slováci. Stroj následně zamíří do Bruselu, odkud budou další pasažéři přepraveni každý do své vlasti. Pro Čechy i Slováky se už z Prahy vydal do Belgie vládní speciál.

Německé úřady dnes potvrdily přítomnost nákazy u dvou pasažérů, kteří se v sobotu vrátili z Wu-chanu armádním speciálem. V Německu je tak už deset nakažených novým typem koronaviru.

Své občany dnes z Číny evakuovala také Barma nebo Indonésie. Rusko se do Wu-chanu chystá k evakuaci svých občanů vyslat pět armádních letadel.

Indonésie oznámila, že dočasně pozastaví veškerá letecká spojení s Čínou. Stejné opatření oznámil také Omán či Saúdská Arábie. Indonésie a Irák také přestanou vpouštět do země osoby přijíždějící z pevninské Číny, nebo ty, kteří tam v poslední době pobývali.

Čínská média oznámila, že se pracovníkům ve Wu-chanu podařilo za deset dní dokončit stavbu nové nemocnice zhruba s 1000 lůžky, která má sloužit nakaženým lidem. Další, ještě větší zařízení, má první pacienty začít přijímat už ve čtvrtek. Do oblasti dnes také dorazilo asi 1400 vojenských lékařů, kteří se mají o nemocné starat.

Guvernér provincie Chu-pej, která je zasažena nejvíce, dnes novinářům sdělil, že situace v oblasti je stále "vážná a komplikovaná". Lékaři na místě přitom podle něj nemají dostatek zdravotnických pomůcek. Peking dnes uvedl, že chce vytvořit národní distribuční síť zdravotnického materiálu, která by měla situaci zlepšit.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček sdělil, že chce v pondělí vládě navrhnout uvolnění až deseti milionů korun na nákup zdravotnických pomůcek jako humanitární pomoc Číně. Premiér Andrej Babiš přitom v sobotu řekl, že Česká republika nemá možnosti, jak vyhovět žádosti Číny o humanitární pomoc, protože zdravotnické pomůcky potřebuje pro sebe. Později dodal, že Česko poskytne finanční pomoc a vyzve humanitární organizace k pořádání sbírek.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump: Indie od USA nakoupí zbraně za tři miliardy dolarů

25.02.2020 10:28 Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliard korun). Po jednání s…

V Dillí vypukly nepokoje kvůli zákonu o občanství, sedm lidí zemřelo

25.02.2020 08:24 Sedm lidí přišlo v indickém hlavním městě Dillí o život při nepokojích mezi stoupenci a odpůrci…

Austrálie čelí nevídané hrozbě špionáže, tvrdí šéf tajné služby

25.02.2020 08:08 Austrálie čelí nevídané hrozbě v podobě špionáže a vměšování ze zahraničí. V pondělí to ve výročním…

Soud v Číně poslal do vězení hongkongského knihkupce Minhaie

25.02.2020 07:31 Soud v Číně poslal za nezákonné poskytování zpravodajských informací do zahraničí na deset let za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama