Novozélandský zázrak: Jak ostrované vyzráli nad koronavirem?

Nový Zéland může slavit poté, co poslední potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru hlásí uzdravení. Novozélandská premiérka Jacina Ardenová v reakci na související uvolňování přijatých restrikcí prohlásila, že navzdory eliminaci tomu ale nebude dlouho, a nemoc udeří znovu.

Jacinda Ardernová
doporučujeme

Protinožci, tedy Austrálie a Nový Zéland, patří co se týče zvládnutí epidemie covid-19 mezi světové premianty. Díky úplné eliminaci viru si Novozélanďané mohou dovolit téměř úplné zrušení přijatých přísných opatření, jelikož tamní ministerstvo zdravotnictví potvrdilo úplné vyléčení poslední nakažené pacientky. Ashley Bloomfield potvrdil, že může opustit nařízenou karanténu, a že se jedná poprvé od února, co země nehlásí žádný další aktivní případ. 

K poslednímu hlášenému došlo před 17 dny. Testováno bylo provedeno celkem 40 000. Díky tomuto dobrému výsledku si Nový Zéland může dovolit zrušit také povinné sociální distancování. Alespoň tak se k tomu vyjádřila premiérka Ardenová, která oznámila, že ke zrušení nařízení dojde v řádu několika hodin. Jedinou restrikcí, která zůstane zachována, je povinná karanténa pro cestující do země. 

Nově se tedy budou moci uskutečňovat veřejné i soukromé akce bez jakýchkoliv omezení. Jinak tomu nebude ani v kavárnách, barech a restauracích. To samé platí i o stadionech, které se budou moci plnit fanoušky bez omezení tak, jak tomu bylo před nástupem pandemie covid-19. I tak ale Ardenová navzdory euforii z takto radikální míry uvolnění i nadále nabádá k maximální opatrnosti a bdělosti, aby veškerá dosavadní úsilí a omezení nepřišla vniveč.

Jak Nový Zéland vyzrál nad virem? Díky zkušenostem se španělskou chřipkou

Ardenová zároveň také apelovala na občany, aby případný další výskyt covid-19 nevnímali jako selhání, nýbrž jako přirozenou realitu. Na Novém Zélandu bylo zaznamenáno celkem 1504 případů nákazy novým koronavirem, z toho 22 úmrtí. Ve srovnání s Evropou je na tom cca podobně jako například Slovensko.

Ve srovnání s Austrálií, která velmi přísná opatření proti šíření koronaviru, přijala se zpožděním, byl Nový Zéland daleko více připravený, a to díky zachovalým poznatkům o epidemii španělské chřipky, které podle odhadů z roku 1918 podlehlo celkem 9000. O této zkušenosti byli novozélandští zdravotníci informováni už v roce 2018 a právě to se stalo klíčovým v boji s nemocí, včetně postupné přípravy zdravotnictví na případný nápor pacientů s dýchacími potížemi.

Díky tomu všemu měl Nový Zéland připravený pandemický plán, který naposledy revidoval v roce 2017, za což může vděčit například také profesoru Geoffreyemu Riceovi, lékařskému historikovi a autorovi několika publikací o španělské chřipce. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sopka Sinabung vybuchla. Popel chrlila do výše pěti kilometrů, úřady…

10.08.2020 17:21 Na indonéském ostrově Sumatra dnes vybuchla sopka Sinabung. Do výšky asi pěti kilometrů chrlila…

V Hongkongu byl zatčen mediální magnát Jimmy Lai, otevřeně kritizoval…

10.08.2020 17:16 Aktualizováno V Hongkongu byl dnes na základě nového bezpečnostního zákona zatčen mediální magnát Jimmy Lai.…

Krok k mírovým rozhovorům. Afghánská vláda souhlasí s propuštěním…

10.08.2020 15:54 Afghánská vláda dnes odsouhlasila propuštění 400 vězněných příslušníků hnutí Tálibán, které si…

Koronavirus prohloubil strach z výtahů. V Indii vymysleli bezkontaktní…

10.08.2020 15:05 Již v minulosti vědci zjistili, že na tlačítkách výtahu se nachází více bakterií než na toaletě,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama