Novozélandský zázrak: Jak ostrované vyzráli nad koronavirem?

Nový Zéland může slavit poté, co poslední potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru hlásí uzdravení. Novozélandská premiérka Jacina Ardenová v reakci na související uvolňování přijatých restrikcí prohlásila, že navzdory eliminaci tomu ale nebude dlouho, a nemoc udeří znovu.

Protinožci, tedy Austrálie a Nový Zéland, patří co se týče zvládnutí epidemie covid-19 mezi světové premianty. Díky úplné eliminaci viru si Novozélanďané mohou dovolit téměř úplné zrušení přijatých přísných opatření, jelikož tamní ministerstvo zdravotnictví potvrdilo úplné vyléčení poslední nakažené pacientky. Ashley Bloomfield potvrdil, že může opustit nařízenou karanténu, a že se jedná poprvé od února, co země nehlásí žádný další aktivní případ. 

K poslednímu hlášenému došlo před 17 dny. Testováno bylo provedeno celkem 40 000. Díky tomuto dobrému výsledku si Nový Zéland může dovolit zrušit také povinné sociální distancování. Alespoň tak se k tomu vyjádřila premiérka Ardenová, která oznámila, že ke zrušení nařízení dojde v řádu několika hodin. Jedinou restrikcí, která zůstane zachována, je povinná karanténa pro cestující do země. 

Nově se tedy budou moci uskutečňovat veřejné i soukromé akce bez jakýchkoliv omezení. Jinak tomu nebude ani v kavárnách, barech a restauracích. To samé platí i o stadionech, které se budou moci plnit fanoušky bez omezení tak, jak tomu bylo před nástupem pandemie covid-19. I tak ale Ardenová navzdory euforii z takto radikální míry uvolnění i nadále nabádá k maximální opatrnosti a bdělosti, aby veškerá dosavadní úsilí a omezení nepřišla vniveč.

Jak Nový Zéland vyzrál nad virem? Díky zkušenostem se španělskou chřipkou

Ardenová zároveň také apelovala na občany, aby případný další výskyt covid-19 nevnímali jako selhání, nýbrž jako přirozenou realitu. Na Novém Zélandu bylo zaznamenáno celkem 1504 případů nákazy novým koronavirem, z toho 22 úmrtí. Ve srovnání s Evropou je na tom cca podobně jako například Slovensko.

Ve srovnání s Austrálií, která velmi přísná opatření proti šíření koronaviru, přijala se zpožděním, byl Nový Zéland daleko více připravený, a to díky zachovalým poznatkům o epidemii španělské chřipky, které podle odhadů z roku 1918 podlehlo celkem 9000. O této zkušenosti byli novozélandští zdravotníci informováni už v roce 2018 a právě to se stalo klíčovým v boji s nemocí, včetně postupné přípravy zdravotnictví na případný nápor pacientů s dýchacími potížemi.

Díky tomu všemu měl Nový Zéland připravený pandemický plán, který naposledy revidoval v roce 2017, za což může vděčit například také profesoru Geoffreyemu Riceovi, lékařskému historikovi a autorovi několika publikací o španělské chřipce. 

Související

Více souvisejících

Nový Zéland Jacinda Ardernová Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy