Novozélandský zázrak: Jak ostrované vyzráli nad koronavirem?

Nový Zéland může slavit poté, co poslední potvrzený případ nákazy novým typem koronaviru hlásí uzdravení. Novozélandská premiérka Jacina Ardenová v reakci na související uvolňování přijatých restrikcí prohlásila, že navzdory eliminaci tomu ale nebude dlouho, a nemoc udeří znovu.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jacinda Ardernová
doporučujeme

Protinožci, tedy Austrálie a Nový Zéland, patří co se týče zvládnutí epidemie covid-19 mezi světové premianty. Díky úplné eliminaci viru si Novozélanďané mohou dovolit téměř úplné zrušení přijatých přísných opatření, jelikož tamní ministerstvo zdravotnictví potvrdilo úplné vyléčení poslední nakažené pacientky. Ashley Bloomfield potvrdil, že může opustit nařízenou karanténu, a že se jedná poprvé od února, co země nehlásí žádný další aktivní případ. 

K poslednímu hlášenému došlo před 17 dny. Testováno bylo provedeno celkem 40 000. Díky tomuto dobrému výsledku si Nový Zéland může dovolit zrušit také povinné sociální distancování. Alespoň tak se k tomu vyjádřila premiérka Ardenová, která oznámila, že ke zrušení nařízení dojde v řádu několika hodin. Jedinou restrikcí, která zůstane zachována, je povinná karanténa pro cestující do země. 

Nově se tedy budou moci uskutečňovat veřejné i soukromé akce bez jakýchkoliv omezení. Jinak tomu nebude ani v kavárnách, barech a restauracích. To samé platí i o stadionech, které se budou moci plnit fanoušky bez omezení tak, jak tomu bylo před nástupem pandemie covid-19. I tak ale Ardenová navzdory euforii z takto radikální míry uvolnění i nadále nabádá k maximální opatrnosti a bdělosti, aby veškerá dosavadní úsilí a omezení nepřišla vniveč.

Jak Nový Zéland vyzrál nad virem? Díky zkušenostem se španělskou chřipkou

Ardenová zároveň také apelovala na občany, aby případný další výskyt covid-19 nevnímali jako selhání, nýbrž jako přirozenou realitu. Na Novém Zélandu bylo zaznamenáno celkem 1504 případů nákazy novým koronavirem, z toho 22 úmrtí. Ve srovnání s Evropou je na tom cca podobně jako například Slovensko.

Ve srovnání s Austrálií, která velmi přísná opatření proti šíření koronaviru, přijala se zpožděním, byl Nový Zéland daleko více připravený, a to díky zachovalým poznatkům o epidemii španělské chřipky, které podle odhadů z roku 1918 podlehlo celkem 9000. O této zkušenosti byli novozélandští zdravotníci informováni už v roce 2018 a právě to se stalo klíčovým v boji s nemocí, včetně postupné přípravy zdravotnictví na případný nápor pacientů s dýchacími potížemi.

Díky tomu všemu měl Nový Zéland připravený pandemický plán, který naposledy revidoval v roce 2017, za což může vděčit například také profesoru Geoffreyemu Riceovi, lékařskému historikovi a autorovi několika publikací o španělské chřipce. 

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nahradí příměří mír, nebo nová válka? Profesor má o situaci v Koreji jasno

03.07.2020 00:01 NÁZOR - Korejská válka může formálně, legálně skončit mírovou smlouvou, která by nahradila…

Horníky v Barmě spláchla vlna bahna, přes 160 mrtvých

02.07.2020 17:39 Aktualizováno Více než 160 lidí zahynulo při sesuvu půdy v jadeitovém dole na severu Barmy. S odvoláním na místní…

Hongkongská krize nabírá na síle. Čína pohrozila Británii

02.07.2020 14:12 Čína dnes pohrozila Británii zavedením protiopatření kvůli sporu ohledně čínského bezpečnostního…

Počet nakažených v Indii přesáhl 600 tisíc, pandemie covid-19 sílí v Tokiu

02.07.2020 12:46 Aktualizováno Počet potvrzených případů nákazy v Indii překonal hranici 600.000, opatření, která mají omezit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy