KLDR prý nemá ani jednoho nakaženého. Ve skutečnosti nikdo ani neví, kolik má obyvatel

Vůdce KLDR Kim Čong-un na zasedání komunistické strany ocenil reakci své země na covid-19 a označil jej za „obrovský úspěch“. Severní Korea nemá podle oficiálních údajů ani jednoho nakaženého. Zároveň Kim varoval před rychlým rozvolňováním restrikcí, které by mohli mít devastující účinky.

Severní Korea
doporučujeme

Státní zpravodajská agentura Severní Korey KCNA uvedla, že Kim na zasedání komunistické strany pochvaloval reakci politiků. „Důkladně jsme zabránili proniknutí viru a udrželi jsme zemi stabilní navzdory celosvětové zdravotnické krize. To je obrovský úspěch,“ pronesl Kim Čong-un a zároveň vybízel k opatrnosti ohledně rozvolňování restrikcí, které by podle Kima vedli k „nekontrolovatelné a nezvratitelné krizi“.

Přestože na zasedání nebyl nikdo z politiků viděn v masce a ani se zásadně nedodržovalo sociální distancování. CNN s odvoláním na diplomatické zdroje uvádí, že lidé na ulicích se snaží chránit a masky nosí. Vrcholoví politici jsou přesvědčeni, že mají virus pod kontrolou, a to zejména v hlavním městě Pchjongjangu. Školy, obchody a hotely jsou opět otevřené, ale zdroj CNN prohlásil, že neslyšel o nikom, kdo by byl testován.

To však vyvrací Edwin Salvador, vyslanec WHO pro Severní Koreu. Salvador ve svém prohlášení tvrdí, že bylo testováno 922 lidí a všichni negativně. Čísla ohledně počtu obyvatel KLDR nejsou jasná, protože Pchjongjang neudává demografické informace okolnímu světu, ale podle CNN je počet pravděpodobně kolem 25 miliónů. Karanténa se od začátku pandemie covid-19 týkala 25 551 lidí a v současné době je stále uzavřeno 255 lidí, napsal Salvador ve svém prohlášení.

Odborníci z celého světa se shodují v názoru, že je vysoce nepravděpodobné, aby se virus SARS-CoV-2 do KLDR nedostal. Salvador tvrdí, že zboží, které je přijímáno Severní Koreou je dezinfikováno a poté umístěno do karantény na 10 dní, ale odborníci poukazují na severní hranici s Čínou, která souží jako přechod pro pašeráky a případy covid-19 zde byly detekovány.

„Národní protokol ministerstva je založen na pokynech WHO,“ řekl Salvador a dodal, že „všechny podezřelé případy jsou umístěny do karantény v nemocnicích a neexistuje žádná domácí karanténa“. Po celé zemi je 235 týmů pro rychlé reakce covid-19 a 15 laboratoří, které slouží pouze pro testování na covid-19, objasnil Salvador ve svém prohlášení.

V současné době je více než 11 miliónů infikovaných covid-19 a pře půl miliónů mrtvých. Kromě Severní Koreje je v každé zemi v Asii detekován minimálně jeden případ nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Austrálie má rekordní počet obětí koronaviru, na Novém Zélandu se možná…

12.08.2020 10:27 Aktualizováno Na Novém Zélandu se kvůli výskytu několika nových případů nákazy koronavirem po více než třech…

Čína o rok prodloužila mandát hongkongským zákonodárcům

11.08.2020 16:27 Vrcholný orgán čínského parlamentu stálý výbor rozhodl, že o rok prodlouží hongkongským…

Covid-19: V Austrálii přibývá nakažených i obětí, Nový Zéland uzavře…

11.08.2020 15:27 Aktualizováno Austrálie dnes dorovnala rekordní denní přírůstek 19 úmrtí v souvislosti s covidem-19, který tamní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama