Odplata za Hongkong: Čína zavedla sankce proti ochráncům lidských práv v USA

Za podporu extremistických a násilných aktivit v Hongkongu dnes Čína uvalila sankce na několik nevládních organizací sídlících ve Spojených státech. Pozastavila i vstup amerických vojenských lodí a letadel do této čínské poloautonomní provincie. S odkazem na čínské ministerstvo zahraničí to dnes uvedla agentura Reuters. Čína tak reaguje na nový zákon o lidských právech a demokracii v Hongkongu, který v listopadu přijal americký Kongres. Ve městě dnes vyhlásili pětidenní stávku pracovníci v reklamě.

Kapitol Spojených států amerických
doporučujeme

Mluvčí ministerstva Chua Čchun-jing na tiskové konferenci řekla, že Čína zavádí sankce proti "nevládním organizacím, které si v Hongkongu počínaly špatně", a to zejména těm, jež se zabývají lidskými právy.

Kromě Human Rights Watch se má postih týkat také amerického Národního demokratického institutu pro mezinárodní záležitosti, nevládní organizace Freedom House a Národní nadace pro demokracii. V čem budou sankce spočívat, mluvčí neřekla.

Tyto organizace "nesou určitou odpovědnost za chaos v Hongkongu a měly by být potrestány" za podporu "extremistických a násilných kriminálních činů" tejně jako za "podněcování k separatistickým aktivitám v Hongkongu," řekla mluvčí Chua. Vyzvala také USA, aby napravily své chyby a přestaly se vměšovat do záležitostí Hongkongu. Pohrozila dalšími "nezbytnými akcemi" k zachování stability tohoto území.

Z Hongkongu v posledních týdnech přicházely zprávy o stupňujícím se násilí a srážkách demonstrantů s policisty. Skupiny jako HRW i Freedom House k tomu vydaly několik materiálů, podle nichž je Peking odpovědný za krizi lidských práv v Hongkongu.

V listopadu americký Kongres přijal zákon, který kromě jiného umožňuje uvalit sankce na ty, kdo budou v Hongkongu porušovat lidská práva. Zákon vyjadřuje podporu prodemokratickým demonstracím v Hongkongu a ukládá také vládě každoročně ověřovat, zda Peking dodržuje zvláštní přístup a poskytuje Hongkongu dostatek autonomie. Peking ostře protestoval a pohrozil protiopatřením.

Mluvčí ministerstva zahraničí dnes dále řekla, že Čína s okamžitou platností pozastavuje povolení americkým vojenským lodím a letadlům, aby využívaly Hongkong.

Jak napsala agentura Reuters, v klidnějších dobách využívaly některé lodě amerického námořnictva Hongkong několikrát ročně, aby posádkám dopřály oddych. Tato tradice byla zahájena ještě před rokem 1997, kdy Británie Hongkong předala Číně, ale zůstala zachována. Poslední americké plavidlo navštívilo Hongkong letos v dubnu.

V provincii dnes v čase oběda (brzy ráno SEČ) zahájilo pětidenní stávku několik stovek pracovníků v reklamě. Chtějí tak podpořit prodemokratické protestní hnutí. Jejich zástupci uvedli, že nebudou chodit do práce, ani vyřizovat pracovní e-maily či hovory. Svůj čas budou věnovat propagaci hnutí, například výrobou plakátů a letáků, řekl agentuře Reuters jeden z účastníků. Ti zároveň vyzvali pracovníky z dalších odvětví, aby se k nim připojili.

Demonstrace v Hongkongu začaly v červnu. Jsou namířeny proti vládě bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současnosti je spravována podle principu jedna země, dva systémy. Ten má oblasti zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Filipíny zahájily očkování, dodávky i zájem jsou nejisté

01.03.2021 09:35 Filipíny dnes zahájily program vakcinace proti covidu-19, v jehož rámci mají být nejprve očkováni…

V Hongkongu zatkli 47 prodemokratických aktivistů

28.02.2021 11:35 Policie v Hongkongu zatkla 47 prodemokratických aktivistů kvůli údajnému "spiknutí za účelem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama