OSN požádala asijské státy o pomoc Rohingům na unášeném člunu

Andamanským mořem je unášen porouchaný člun, na němž jsou uprchlíci z menšinového etnika Rohingů. Upozornil na to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), podle jehož informací někteří z nich již zemřeli kvůli nedostatku jídla a vody. Úřad vyzval vlády jihoasijských zemí, aby uprchlíkům pomohly.

OSN, ilustrační foto
doporučujeme

Člun vyplul z bangladéšského města Cox's Bázár před deseti dny. Porouchal se mu ale motor a plavidlo je už týden unášeno na moři. OSN nemá přesnou informaci o počtu lidí na palubě ani o pozici člunu. Ví ale, že uprchlíkům už před několika dny došlo jídlo a voda.

"Mnozí z nich jsou ve velmi těžké situaci a zjevně trpí dehydratací. Zjistili jsme, že někteří už zemřeli a že mrtvých v minulých 24 hodinách dále přibylo," sdělil Indrika Ratwatte z asijské sekce UNHCR.

Úřad se obrátil na země v okolí Andamanského moře a požádal, aby pomohly loď najít a uprchlíky zachránit. OSN je připravena poskytnout humanitární pomoc a zajistit karanténní opatření.

Více než milion Rohingů, kteří uprchli před pronásledováním v Barmě, žije v přeplněných táborech v Bangladéši. Převaděči jim slibují lepší život jinde a nejčastěji čluny s nimi míří do Malajsie s většinovým muslimským obyvatelstvem.

Rohingové tvoří v převážně buddhistické Barmě muslimkou menšinu a čelí tam dlouhodobé diskriminaci. Okolo 750.000 jich v roce 2017 po etnických čistkách vedených buddhistickými milicemi a armádou prchlo do sousedního Bangladéše. Přidali se tak ke zhruba 200.000 dalších Rohingů, které tam vyhnaly předchozí vlny násilí. Příval uprchlíků vedl bangladéšské úřady k výstavbě táborů, které jsou ale přeplněné a panují v nich špatné podmínky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po středečním brutálním zásahu policie v Barmě pokračují protesty

04.03.2021 10:03 Barmská policie dnes zasáhla slzným plynem proti demonstrantům, kteří se shromáždili v největším…

Při protestech v Barmě dnes zemřelo 38 lidí. Zatýkají se novináři, mezi…

03.03.2021 19:57 Na několika místech Barmy při dnešních protestech proti únorovému vojenskému puči zemřelo 38 lidí.…

Olympijské hry v Tokiu zřejmě budou, ale bez diváků ze zahraničí

03.03.2021 16:12 Aktualizováno Japonská vláda s největší pravděpodobností neumožní zahraničním fanouškům přicestovat na olympijské…

Odpůrci arménského premiéra vtrhli do sídla vlády

01.03.2021 11:36 Dav odpůrců arménského premiéra Nikola Pašinjana dnes vtrhl do vládní budovy v centru Jerevanu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama