OSN se zaměřila na čínské pracovní programy pro Ujgury, mohou vést k otroctví

Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny Ujgurů, mohou vést až k modernímu otroctví a nuceným pracím. Ve své zprávě to napsal zvláštní zpravodaj OSN pro moderní formy otroctví Tomoja Obokata.

Uvedené programy sice podle něj mohou zlepšit postavení Ujgurů na trhu práce, vykazují ale nadměrnou kontrolou účastníků, používání fyzického násilí či zacházení narušující lidskou důstojnost. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Mnoho prvků nasvědčuje tomu, že Ujgurové v programech musejí vykonávat nucenou práci, tvrdí expert. Ačkoliv samotné programy mohou vést k lepšímu pracovnímu uplatnění a k růstu příjmů příslušníků této menšiny, tak podmínky, ve kterých se uskutečňují, mohou představovat až zotročení, což je zločin proti lidskosti, uvedl expert OSN.

Obokata zmiňuje nadměrnou kontrolu členů programu, omezování jejich svobody pohybu, výhrůžky, fyzické a sexuální násilí či zacházení v rozporu s lidskou důstojností, kterým Ujguři v programech čelí. Obokata rovněž vyzval k další a podrobnější analýze podmínek, kterým členové muslimské menšiny čelí.

Obokata je expert OSN na moderní otroctví. Podmínky pracovních a rekvalifikačních programů pro Ujgury v čínské oblasti Sin-ťiang analyzoval na základě zpráv organizací na ochranu lidských práv a univerzit, vládních dokumentů a svědectví účastníků. Ve své zprávě hodnotil rekvalifikační a pracovní centra, ve kterých úřady drží Ujgury, a také program na snížení chudoby v oblasti, který počítá s přesunem málo kvalifikované pracovní síly do jiných čínských oblastí.

Čínskou správu oblasti Sin-ťiang a přístup úřadů k menšině Ujgurů dlouhodobě kritizují západní vlády a organizace na ochranu lidských práv. Například Spojené státy a některé další země počínání Pekingu označily za genocidu. Často kritizované jsou právě pracovní tábory, kde se podle čínských úřadů provádí rekvalifikace a zvyšování pracovních dovedností Ujgurů.

V květnu oblast Sin-ťiang navštívila vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová, která Čínu vyzvala, aby se vyvarovala v zacházení s Ujgury despotickým opatřením. Podle britských médiích neměla Bacheletová možnost mluvit se zadržovanými Ujgury ani jejich příbuznými.

Zvláštní zpravodajové jsou nezávislými odborníky, které do funkce dosazuje Rada OSN pro lidská práva. Jejich zprávy ale automaticky nevyjadřují oficiální postoj orgánu.

Související

Více souvisejících

OSN Čína Ujgurové

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 34 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy