Po porážce přijde triumf? Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen je před volbami favoritkou

Po místních volbách na Tchaj-wanu, v nichž vládnoucí Demokratická pokroková strana (DPP) utrpěla v listopadu 2018 drtivou porážku, předstoupila tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen se zasmušilou tváří před národ a oznámila svou rezignaci na funkci předsedkyně strany. Nyní bude ale tchajwanská vůdkyně pravděpodobně slavit málo očekávaný triumf.

Před parlamentními a prezidentskými volbami, chystanými na sobotu, vede podle průzkumů veřejného mínění před svým největším soupeřem Chan Kchuo-jüem z opoziční Národní strany (Kuomintang) o více než 20 procentních bodů, píše hongkongský list South China Morning Post.

Demokratická pokroková strana v předloňských místních volbách ztratila poprvé po 20 letech svou tradiční baštu, přístavní město Kao-siung, a musela snést těžkou prohru také ve druhém největším tchajwanském městě Tchaj-čung. Celkově DPP udržela kontrolu pouze nad šesti městy a okresy, zatímco Národní strana jich získala 15. Prezidentčin hlavní sok v blížících se volbách, charismatický řečník Chan Kchuo-jü, se tehdy stal starostou přístavu Kao-siung a byl oslavován jako zachránce opozičního Kuomintangu, který prosazuje přátelské styky s pevninskou Čínou.

Místní volby v roce 2018 byly považovány za test popularity prezidentky Cchaj Jing-wen, která tehdy čelila kritikám kvůli ekonomickým reformám a obavám občanů ze zhoršování vztahů s Pekingem. Prezidentčina Demokratická pokroková strana je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost Tchaj-wanu na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu.

"Vzhledem k její slábnoucí popularitě a nepopulárním reformám nikdo nečekal, že Cchaj bude schopna situaci změnit," uvedl politolog Fan Š'-pching z tchajwanské univerzity NTNU. "Do loňského května se předpokládalo, že se budoucím vůdcem země stane Chan Kchuo-jü," dodal Fan a připomněl přitom, že prezidentka Cchaj Jing-wen za svým soupeřem v průzkumech zaostávala až o 30 procentních bodů.

Třiašedesátiletá Cchaj se ale ukázala jako dobrý taktik. Loni v lednu čínský prezident Si Ťin-pching navrhl, aby Čína a Tchaj-wan zahájily rozhovory o sjednocení na základě principu "jedna země, dva systémy", který je v současnosti uplatňován v případě Hongkongu a Macaa. Čína Tchaj-wan, který od roku 1949 funguje de facto nezávisle, považuje za jednu ze svých provincií a hrozí mu ozbrojeným zásahem v případě vyhlášení samostatnosti.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen čínský návrh okamžitě odmítla a prohlásila, že Tchaj-wan nemá o model "jedné země, dvou systémů" zájem vzhledem k tomu, jak ničivé důsledky má tento princip pro Hongkong. Letošní volby se pak podle analytiků tchajwanské prezidentce podařilo národu prezentovat jako hlasování o tom, zda bude Tchaj-wan připojen k pevninské Číně.

"Odvedlo to pozornost voličů od nepopulární penzijní reformy a reforem trhu práce," uvedl profesor politologie na Čínské kulturní univerzitě v Tchaj-peji Wang Kchung-i. Podle něj prezidentka ve své kampani využila strachu voličů z čínské nadvlády, v médiích poukázala na dezinformační kampaň řízenou údajně z Pekingu a zdůraznila nutnost změny bezpečnostního zákona, aby se Tchaj-wan dokázal ubránit možným snahám Číny o infiltraci a ovlivňování politického života v zemi. "To vše pomohlo vzbudit dojem, že Cchaj je tou správnou osobností, která uchrání Tchaj-wan před čínským převzetím moci - což by bylo za vlády Chan Kchuo-jüa možné," dodal.

"Poté ještě přišel neúspěšný pokus hongkongské vůdkyně Carrie Lamové prosadit zákon o možném vydávání lidí podezřelých ze spáchání trestného činu z Hongkongu do pevninské Číny, který zažehl sedmiměsíční protivládní protesty. To byla pro tchajwanskou prezidentku ještě mocnější zbraň, díky níž mohla zdůraznit nebezpečí toho, že v případě jejího volebního neúspěchu Čína převezme kontrolu nad Tchaj-wanem," dodal politolog Wang.

Od loňského června, kdy masové protesty v Hongkongu začaly, mohla tchajwanská prezidentka argumentovat heslem "Hongkong dnes, Tchaj-wan zítra", aby zdůraznila, že fantazírování o vřelých vztazích s Pekingem nepřipadá v úvahu, protože pevninská Čína by ostrov jednoduše pohltila.

Související

Americký předseda sněmovny Mike Johnson mluví k tisku poté, co sněmovna schválila velký balíček pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan a také hlasovala pro zákaz TikTok v Kapitolu (Washington D.C., 20. dubna 2024).

USA poskytnou další vojenskou pomoc Kyjevu. Díky, Ameriko, reagoval Zelenskyj

Spojené státy americké nejspíš poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila balík v hodnotě 61 miliard dolarů. Schválení pomoci předcházely měsíce sporů mezi demokraty a republikány. Návrh čeká ještě projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 

Více souvisejících

Tchaj-Wan Cchaj Jing-wen Volby Čína

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy