Na Tchaj-Wanu se něco děje. USA poslaly do okolí Číny průzkumné letadlo, Peking poslal do vzduchu stíhačky

Průzkumné letadlo amerických námořních sil proletělo ve středu přes Tchajwanský průliv. Stalo se tak jen několik hodin po společných jednáních amerického a čínského ministra obrany, během nichž Peking varoval Washington před citlivostí záležitostí spojených s Tchaj-wanem. 

Čína uplatňuje své nároky na Tchaj-wan, který má demokratickou vládu, a tvrdí, že má jurisdikci nad Tchajwanským průlivem. Tchaj-wan i Spojené státy však tuto tvrzení odmítají a považují Tchajwanský průliv za mezinárodní vody.

Sedmá flotila amerického vojenského námořnictva informovala, že průzkumný letoun P-8A Poseidon, který se používá i k protiponorkovým misím, provedl let nad Tchajwanským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru.

Americké námořní síly ve svém prohlášení zdůraznily, že působením v Tchajwanském průlivu v souladu s mezinárodním právem prosazují plavební práva a svobody pro všechny země. Tento let byl také zaměřen na projev závazku Spojených států vůči svobodnému a otevřenému indo-pacifickému regionu.

Čína zatím k této události neposkytla přímé komentáře. Nicméně v minulosti, kdy Spojené státy oznámily přelet Poseidonu nad průlivem, čínská armáda informovala, že vyslala stíhačky k monitorování a varování amerického letadla.

Tento nejnovější přelet amerického Poseidonu přišel krátce po setkání šéfa Pentagonu Lloyda Austina se svým čínským protějškem Tungem Ťünem. Jednalo se o první jednání mezi ministry obrany USA a Číny za více než rok.

Spojené státy jsou nejdůležitějším mezinárodním podporovatelem Tchaj-wanu a jeho dodavatelem zbraní, i když to narušuje americko-čínské vztahy. Washington nemá oficiální diplomatické styky s Tchaj-wanem.

Americké vojenské lodě průplavem kolem Tchaj-wanu proplouvají přibližně jednou měsíčně.

Tchaj-wan odmítá čínské nároky a tvrdí, že budoucnost ostrova mohou rozhodnout pouze Tchajwanci. Peking však nikdy nevyloučil použití síly k dosažení svých cílů ohledně Tchaj-wanu. 

Související

Americký předseda sněmovny Mike Johnson mluví k tisku poté, co sněmovna schválila velký balíček pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan a také hlasovala pro zákaz TikTok v Kapitolu (Washington D.C., 20. dubna 2024).

USA poskytnou další vojenskou pomoc Kyjevu. Díky, Ameriko, reagoval Zelenskyj

Spojené státy americké nejspíš poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila balík v hodnotě 61 miliard dolarů. Schválení pomoci předcházely měsíce sporů mezi demokraty a republikány. Návrh čeká ještě projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čína Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 6 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy