Na Tchaj-Wanu se něco děje. USA poslaly do okolí Číny průzkumné letadlo, Peking poslal do vzduchu stíhačky

Průzkumné letadlo amerických námořních sil proletělo ve středu přes Tchajwanský průliv. Stalo se tak jen několik hodin po společných jednáních amerického a čínského ministra obrany, během nichž Peking varoval Washington před citlivostí záležitostí spojených s Tchaj-wanem. 

Čína uplatňuje své nároky na Tchaj-wan, který má demokratickou vládu, a tvrdí, že má jurisdikci nad Tchajwanským průlivem. Tchaj-wan i Spojené státy však tuto tvrzení odmítají a považují Tchajwanský průliv za mezinárodní vody.

Sedmá flotila amerického vojenského námořnictva informovala, že průzkumný letoun P-8A Poseidon, který se používá i k protiponorkovým misím, provedl let nad Tchajwanským průlivem v mezinárodním vzdušném prostoru.

Americké námořní síly ve svém prohlášení zdůraznily, že působením v Tchajwanském průlivu v souladu s mezinárodním právem prosazují plavební práva a svobody pro všechny země. Tento let byl také zaměřen na projev závazku Spojených států vůči svobodnému a otevřenému indo-pacifickému regionu.

Čína zatím k této události neposkytla přímé komentáře. Nicméně v minulosti, kdy Spojené státy oznámily přelet Poseidonu nad průlivem, čínská armáda informovala, že vyslala stíhačky k monitorování a varování amerického letadla.

Tento nejnovější přelet amerického Poseidonu přišel krátce po setkání šéfa Pentagonu Lloyda Austina se svým čínským protějškem Tungem Ťünem. Jednalo se o první jednání mezi ministry obrany USA a Číny za více než rok.

Spojené státy jsou nejdůležitějším mezinárodním podporovatelem Tchaj-wanu a jeho dodavatelem zbraní, i když to narušuje americko-čínské vztahy. Washington nemá oficiální diplomatické styky s Tchaj-wanem.

Americké vojenské lodě průplavem kolem Tchaj-wanu proplouvají přibližně jednou měsíčně.

Tchaj-wan odmítá čínské nároky a tvrdí, že budoucnost ostrova mohou rozhodnout pouze Tchajwanci. Peking však nikdy nevyloučil použití síly k dosažení svých cílů ohledně Tchaj-wanu. 

Související

Americký předseda sněmovny Mike Johnson mluví k tisku poté, co sněmovna schválila velký balíček pomoci pro Ukrajinu, Izrael a Tchaj-wan a také hlasovala pro zákaz TikTok v Kapitolu (Washington D.C., 20. dubna 2024).

USA poskytnou další vojenskou pomoc Kyjevu. Díky, Ameriko, reagoval Zelenskyj

Spojené státy americké nejspíš poskytnou další vojenskou pomoc Ukrajině, která přes dva roky čelí ruské agresi. Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila balík v hodnotě 61 miliard dolarů. Schválení pomoci předcházely měsíce sporů mezi demokraty a republikány. Návrh čeká ještě projednání v Senátu, kde by měl hladce projít. 

Více souvisejících

Tchaj-Wan Čína Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy