Povodně devastují jih Číny. Mnoho mrtvých, ohroženo je i město Wu-chan

Záplavy, které začátkem června postihly části Číny, zasáhly téměř tři miliony lidí, nejméně 20 osob je mrtvých nebo pohřešovaných. Dalších 228.000 lidí se muselo kvůli velké vodě a sesuvům bahna přesunout, píše dnes agentura AP s odvoláním na čínské úřady. V regionech v jižních částech země pokračují odklízecí práce, podle předpovědí by zde ale v příštích dnech měly přijít další srážky.

Povodně
doporučujeme

Povodně zasáhly především provincii Chu-nan a autonomní oblast Kuang-si na jihu Číny, zničily přibližně 1300 domů a napáchaly přímé škody převyšující v přepočtu přes 11,5 miliardy korun. Čínská vláda monitoruje situaci ve Wu-chanu, který vešel do paměti tím, že se zde loni objevily vůbec první případy viru SARS-CoV-2 na světě. Město leží na řece Jang-c’-ťiang a úřady se obávají toho, že by ve městě poznamenaném koronavirem a uzávěrou povodně způsobily další škody.

Oblast Kuang-si je oblíbenou turistickou destinací. Její cestovní ruch však utrpěl v době šíření koronaviru a nyní čelí dalším škodám způsobeným povodněmi. V malebném městě Jang-šuo, známém svými říčními zákoutími a krasovými horami, voda zaplavila ulice a turisté museli podstoupit evakuaci na bambusových vorech.

zdroj: YouTube

Čínské nízko položené oblasti čelí sezónním záplavám pravidelně, a to zejména regiony v povodí Jang-c’-ťiang a Perlové řeky. Čína se v minulosti snažila tento problém vyřešit výstavbou vodních děl, především obrovské přehrady známé pod jménem Tři soutěsky.

K nejhorším záplavám v nedávných dějinách došlo v Číně v roce 1998. Povodně si tenkrát vyžádaly přes 2000 životů a zničily přibližně tři miliony domů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí na čínsko-indické hranici trvá. Módí navštívil místo, kde se…

03.07.2020 17:04 Indický premiér Naréndra Módí dnes odletěl do oblasti himálajského Ladákhu, která je ohniskem…

Čína jmenovala šéfa bezpečnostního úřadu v Hongkongu, vlivný aktivista…

03.07.2020 16:31 Čína dnes jmenovala ředitele nového bezpečnostního úřadu v Hongkongu. Funkcionář zastával pozici…

Ghosnův útěk. Japonsko žádá USA o vydání údajných kompliců exšéfa Nissanu

03.07.2020 15:02 Japonsko požádalo Spojené státy o vydání dvou osob stíhaných v souvislosti s útěkem někdejšího šéfa…

Covid-19 opět trápí východní Asii: Rekordní nárůst infikovaných na…

03.07.2020 13:36 V Číně se za poslední den koronavirem nakazilo dalších pět lidí, o den dříve nejlidnatější země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy