Premiér Nguyen Xuan Phuc se stane prezidentem Vietnamu. Parlament zvolil jeho nástupce

Vietnamský parlament dnes zvolil příštím premiérem Pham Minh Chinha, člena komunistické strany se zkušenostmi z bezpečnostní oblasti. Dosluhující premiér Nguyen Xuan Phuc se stane prezidentem, informují agentury AP a Reuters.

Nguyen Xuan Phuc
doporučujeme

Dnešní hlasování téměř 500členného národního shromáždění stvrdilo návrh, který učinila v lednu na celonárodním kongresu komunistická strana. Pro dvaašedesátiletého Pham Minh Chinha hlasovalo dnes 96,25 procenta zákonodárců. Pham v minulosti zastával několik postů na ministerstvu pro veřejnou bezpečnost, než ho komunistická strana vybrala do čela provincie Quang Ninh sousedící s Čínou. Přisuzují se mu úspěchy na poli ekonomického rozvoje v Quang Ninh, kterých dosáhl pomocí správní reformy.

Končící šestašedesátiletý premiér Nguyen dosáhl horní věkové hranice pro premiérský post. Jako prezident bude mít především reprezentativní funkci. Jako premiér se zasazoval o integraci Vietnamu do globální ekonomiky a podle agentury AP se mu dařilo udržet ekonomický růst na sedmi procentech až do minulého roku, kdy svět ochromila pandemie covidu-19.

Cestou přísných opatření včetně celonárodního omezení pohybu dokázal Vietnam šíření viru zamezit a rychle otevřít ekonomiku a výrobu. V roce 2020 byl mezi hrstkou zemí, které zaznamenaly ekonomický růst.

Vedení Vietnamu oficiálně stojí na čtyřech "pilířích" - vlivném generálním tajemníkovi komunistické strany, prezidentovi země, premiérovi a předsedovi národního shromáždění, tedy orgánu, který podle agentury Reuters z velké části jen stvrzuje předložené návrhy. Jména nejnadějnějších kandidátů na všechny čtyři posty byla v politických kruzích již dobře známá, v prosinci minulého roku ale byla označena za tajnou informaci, což mělo zamezit možným kritickým debatám.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Japonský plán vypustit vodu z Fukušimy možná skončí u mezinárodního soudu

14.04.2021 11:40 Jižní Korea zvažuje, že by se obrátila na mezinárodní soud kvůli rozhodnutí Japonska, které chce do…

Indie ohlásila přes 184.000 nových případů infekce koronavirem

14.04.2021 10:15 Indie dnes ohlásila další rekordní denní přírůstek nákaz koronavirem. Za posledních 24 hodin…

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama