Separatismus v Hongkongu? Nic takového nebudeme tolerovat, vzkázala Čína

Hongkong je nedílnou součástí Číny a jakákoli forma separatismu bude tvrdě potlačena, uvedla dnes čínská státní média v reakci na nedělní výzvu hongkongských demonstrantů americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, aby jejich město osvobodil. Jeden z nejvýznamnějších hongkongských prodemokratických aktivistů Joshua Wong se dnes vydal na cestu do Německa, odkud chce pokračovat do Spojených států s cílem přitáhnout pozornost světa k boji Hongkongu za demokratické reformy.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Hongkong
doporučujeme

Demonstranti v Hongkongu v neděli pochodovali ke konzulátu Spojených států, mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem "Prezidente Trumpe, osvoboďte, prosím, Hongkong".

Čínský list China Daily dnes uvedl, že existují důkazy, že za protesty v Hongkongu stojí zahraniční síly. Varoval také demonstranty, aby "přestali testovat trpělivost centrální vlády v Pekingu", pod jejíž správu se v roce 1997 bývalá britská kolonie Hongkong vrátila. Vláda v Hongkongu, která je pročínsky orientovaná, dnes odsoudila "nelegální chování radikálních demonstrantů" a varovala USA, aby nezasahovaly do jejích záležitostí.

zdroj: YouTube

Nedělní protest před americkým konzulátem v Hongkongu byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn. Podle agentury Reuters zůstává atmosféra ve městě i dnes napjatá, ačkoli stanice metra uzavřené při nedělních násilnostech se dnes znovu otevřely.

Na mnoha místech v Hongkongu se dnes sešli studenti ve školních uniformách a obličejových maskách, kterými se protestující na demonstracích chrání před zásahy policie slzným plynem. Nynější i bývalí studenti na podporu požadavků demonstrantů vytvořili lidské řetězy. "Studentské lidské řetězy jsou nejsilnějším důkazem toho, že protesty jsou ve společnosti hluboko zakořeněny," prohlásil absolvent Alan Leong.

Protesty v Hongkongu trvají už od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování správkyně Hongkongu Carrie Lamová minulý týden slíbila stáhnout. Demonstrace ale pokračují a jejich účastníci požadují vyšetření údajných násilností ze strany policie při demonstracích, propuštění zadržených demonstrantů a obecnější demokratické reformy, včetně svobodné volby správce Hongkongu.

Hongkongská policie dnes propustila z vazby předního hongkongského aktivistu Joshuu Wonga, který byl v neděli zadržen na letišti, když se chystal odcestoval do Německa. Wonga zatkly hongkongské úřady již koncem srpna s obviněním z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně byl Wong propuštěn na kauci.

Hongkongské úřady v neděli uvedly, že Wong záměrem opustit zemi podmínky kauce porušil. Dnes ale úřady oznámily, že se jednalo o procedurální chybu a že podmínky kauce cestovat do zahraničí Wongovi umožňují. "Joshua Wong je na cestě do Německa a bude mu dovoleno odcestovat do Spojených států," sdělil mluvčí strany Demosisto, kterou Wong založil. V cizině chce prý Wong zůstat do konce září.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce studentů a aktivistů v ulicích. Svět zažil další vlnu protestů…

20.09.2019 17:22 Aktualizováno K demonstracím za lepší ochranu klimatu, které se konají po celé planetě, se dnes sešli mladí lidé…

Strhne se v Hongkongu další mela? Pročínský politik přišel s výbušným…

20.09.2019 16:50 Hongkongský poslanec Junius Ho, který je zastáncem politiky vstřícné k pevninské Číně, vyzval…

Krvavý atentát Tálibánu: Po útoku na nemocnici 39 mrtvých, desítky…

20.09.2019 15:26 Počet obětí čtvrtečního útoku sebevražedného atentátníka z řad Tálibánu na nemocnici na jihu…

"Byl lidská špína a pijavice." KLDR oslavuje pád Trumpova poradce Boltona

20.09.2019 14:38 Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil dnes přivítal rezignaci bezpečnostního…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama