Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování proti chřipce, přestože mnozí lékaři a politici vyzývají k jeho pozastavení kvůli nedávnému úmrtí 36 očkovaných osob, informuje agentura Reuters. Zatím se ale neprokázalo, že by úmrtí souvisela s vakcínou, tvrdí úřad.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Cílem programu je oočkovat asi 30 milionů z 52milionové jihokorejské populace, letos má být zdarma očkováno až 19 milionů dospívajících a starých lidí. Jižní Korea letos objednala o pětinu více očkovacích dávek proti chřipce než obvykle. Zdůvodnila to nutností zabránit šíření chřipky, která by mohla způsobit komplikace v kombinaci s onemocněním covid-19 a oslabit kapacity nemocnic v zimním období.

Pozůstalým kondoloval premiér Čong Sje-kjon, který zároveň vyzval ke zjištění přesné příčiny úmrtí. "Podle odborníků je velmi nízká pravděpodobnost, že úmrtí souvisejí s vakcínou, nicméně mnoho občanů má obavy," uvedl.

Podle prvních výsledků pitev způsobily smrt 13 osob kardiovaskulární potíže, onemocnění centrální nervové soustavy a jiné komplikace nesouvisející s vakcínou, zatímco příčina úmrtí dalších se stále prověřuje, uvedl zdravotní úřad.

Jižní Korea používá vakcíny vyrobené domácími producenty a také francouzskou firmou Sanofi a britskou Glaxosmithkline. Většina ze zemřelých podstoupila očkování různými korejskými vakcínami, čtyři osoby dostaly očkovací látku od firmy Sanofi. U 11 nově zemřelých ale zatím nejsou informace o původu očkovací látky k dispozici. Společnost Sanofi agentuře Reuters sdělila, že věc vyhodnocuje a s korejskými zdravotními úřady bude úzce spolupracovat .

Od zářijového zahájení jihokorejského očkovacího programu vakcínu dostalo přes devět milionů lidí, u více než 780 z nich se vyskytla nežádoucí reakce, upřesnil jihokorejský zdravotní úřad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nový Zéland chce vyhlásit stav klimatické nouze

26.11.2020 08:17 Kabinet novozélandské premiérky Jacindy Ardernové se připravuje na vyhlášení stavu klimatické nouze…

Cyklon Nivar zasáhl východ Indie, desítky tisíc lidí byly evakuovány

26.11.2020 07:40 Na východoindické pobřeží dnes časně ráno místního času za doprovodu prudkého deště a vichru udeřil…

Co s Afghánistánem? Zemi čekají roky destrukce, obává se vojenský historik

26.11.2020 00:01 NÁZOR - Dne 29. února podepsaly Spojené státy dohodu s Tálibánem, která má přinést mír Afghánistánu…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama