Srí Lanka se chystá zakázat nošení burek

Srí Lanka dnes oznámila, že v zemi vstoupila v platnost opatření protiteroristického zákona, která mají ulehčit boj s náboženským extremismem. Informovala o tom agentura AFP.

Muslimky v burce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vláda také uvedla, že se chystá zakázat nošení burek. Tím by se oficiálně stvrdilo provizorní nařízení, přijaté v dubnu 2019 po smrtících bombových útocích, které jsou připisovány islamistům. Podle agentury AP se také vláda chystá uzavřít přes 1000 muslimských škol.

Nově přijatá opatření protiteroristického zákona umožňují zatčení osob, které jsou podezřelé z účasti "na násilných činech, konfliktech motivovaných rozdílným náboženstvím, příslušností k etnické skupině". Nová právní norma se vztahuje na všechna náboženství, necílí pouze na islám.

O chystaném zákazu burky, která slouží k zakrytí celého obličeje a většiny těla ženy na veřejnosti, informoval dnes ministr bezpečnosti Sarath Vírasekara. Nařízení musí schválit ještě rada ministrů a parlament, v němž vláda může počítat s podporou dvou třetin poslanců.

"Burka je něco, co má přímý vliv na národní bezpečnost. Na Srí Lance se objevila nedávno. Je to symbol náboženského extremismu," uvedl Vírasekara. Ministr také sdělil, že vláda zakáže přes 1000 islámských škol, takzvaných medres, které podle něj nemají schválení úřadů a nedrží se národního vzdělávacího rámce.

Na Srí Lance, kde převládá buddhismus, není burka obvyklá. Muslimové tvoří asi deset procent místní 21milionové populace, asi 15 procent obyvatel ostrovního státu se hlásí k hinduismu, upřesnily agentury AFP a AP.

Srílanská vláda se uchýlila k dočasnému zákazu burky v rámci výjimečného stavu vyhlášeného po bombových útocích na tři kostely a hotely, při nichž v roce 2019 zahynulo přes 260 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte…

16.06.2021 14:07 Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním…

Čína přiznala problém v jaderné elektrárně. Radiace je prý v normě

16.06.2021 12:08 Čína dnes potvrdila poškození palivových tyčí v jaderné elektrárně Tchaj-šan na jihovýchodě země.…

Na olympiádě v Tokiu by mohli být v hledišti diváci

16.06.2021 10:36 Při olympijských soutěžích v Tokiu by mohlo být v hledišti až 10.000 diváků. Japonská vládní…

V Indii přibylo 62.224 nákaz koronavirem, v Brazílii 80.609

16.06.2021 08:22 V Indii pokračuje pokles denních počtů koronavirových infekcí; za posledních 24 hodin jich v této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama