Srí Lanka se chystá zakázat nošení burek

Srí Lanka dnes oznámila, že v zemi vstoupila v platnost opatření protiteroristického zákona, která mají ulehčit boj s náboženským extremismem. Informovala o tom agentura AFP.

Muslimky v burce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Vláda také uvedla, že se chystá zakázat nošení burek. Tím by se oficiálně stvrdilo provizorní nařízení, přijaté v dubnu 2019 po smrtících bombových útocích, které jsou připisovány islamistům. Podle agentury AP se také vláda chystá uzavřít přes 1000 muslimských škol.

Nově přijatá opatření protiteroristického zákona umožňují zatčení osob, které jsou podezřelé z účasti "na násilných činech, konfliktech motivovaných rozdílným náboženstvím, příslušností k etnické skupině". Nová právní norma se vztahuje na všechna náboženství, necílí pouze na islám.

O chystaném zákazu burky, která slouží k zakrytí celého obličeje a většiny těla ženy na veřejnosti, informoval dnes ministr bezpečnosti Sarath Vírasekara. Nařízení musí schválit ještě rada ministrů a parlament, v němž vláda může počítat s podporou dvou třetin poslanců.

"Burka je něco, co má přímý vliv na národní bezpečnost. Na Srí Lance se objevila nedávno. Je to symbol náboženského extremismu," uvedl Vírasekara. Ministr také sdělil, že vláda zakáže přes 1000 islámských škol, takzvaných medres, které podle něj nemají schválení úřadů a nedrží se národního vzdělávacího rámce.

Na Srí Lance, kde převládá buddhismus, není burka obvyklá. Muslimové tvoří asi deset procent místní 21milionové populace, asi 15 procent obyvatel ostrovního státu se hlásí k hinduismu, upřesnily agentury AFP a AP.

Srílanská vláda se uchýlila k dočasnému zákazu burky v rámci výjimečného stavu vyhlášeného po bombových útocích na tři kostely a hotely, při nichž v roce 2019 zahynulo přes 260 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Indie opět hlásí nejvyšší denní přírůstek na světě

13.04.2021 08:49 Indie dnes ohlásila 161.736 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin, což…

Svržená barmská vůdkyně Su Ťij si vyslechla další obvinění

12.04.2021 11:00 Bývalá barmská vůdkyně a nositelka Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij čelí dalšímu obvinění z…

Cyklon na západě Austrálie ničil domy, přerušil dodávky elektřiny

12.04.2021 09:52 Desítky tisíc lidí zůstaly bez dodávek elektřiny na západě Austrálie poté, co se tudy v noci na…

Zemětřesení o síle 5,9 stupně v Indonésii zabilo člověka a poškodilo domy

10.04.2021 16:52 Zemětřesení o síle 5,9 stupně dnes v Indonésii zabilo jednoho člověka a poničilo domy v několika…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama