Čína nabízí Srí Lance pomoc, kritici to považují za dluhovou past

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes nabídl novému srílanskému prezidentovi svou podporu, uvedla agentura Reuters s odkazem na státní televizi CCTV. Ostrovní země v Indickém oceánu se momentálně potýká s nejhorší hospodářskou krizí za poslední desetiletí.

Si podle svých slov věří, že Srí Lanka bude schopna vykročit směrem k hospodářské a sociální obnově a je připraven poskytnout prezidentovi Ranilu Vikremesinghemu a srílanskému lidu podporu a pomoc, jak nejlépe bude umět, uvedla televize CCTV.

Srí Lanka dluží Číně nejméně pět miliard dolarů (120 miliard korun), i když některé odhady uvádějí téměř dvojnásobek této částky. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) Srí Lance půjčila 3,8 miliardy dolarů (91,7 miliard korun) také Indie a nejméně 3,5 miliardy dolarů (84,4 miliard korun) dluží Srí Lanka Japonsku, další miliardu dolarů (24 miliard korun) pak ostrov dluží dalším zemím.

Čína v uplynulém desetiletí napůjčovala Srí Lance miliardy dolarů na různé projekty, mimo jiné na stavbu silnic, přístavů a letiště. Kritici nicméně tvrdí, že peníze směřovaly do zbytných projektů s nízkou návratností. Jedním z nich byl například nákladný přístav v Hambantotě, rodném městě politické dynastie Radžapaksů, nedávno svržené masovými nepokoji. Ten byl před několika lety fakticky předán pod čínskou kontrolu poté, co srílanské úřady uznaly, že již nemohou splácet půjčky, uvedl list The Washington Post.

Srí Lanka je klíčovou součástí čínského projektu nové Hedvábné stezky, tedy dlouhodobého plánu na financování a výstavbu infrastruktury propojující Čínu se zbytkem světa.

Srí Lanka se však dostala do situace, kterou Spojené státy a některé další země označují za dluhovou past pro menší a chudší ekonomiky. Peking taková tvrzení odmítá a označuje je za snahu o poškození pověsti Číny.

Ostrov v roce 2020 obdržel podle listu The Washington Post od Číny snadný úvěr ve výši třech miliard dolarů (72,2 miliardy korun), který mu měl pomoci při splácení stávajících dluhů. Srí Lanka se rozhodla pro tuto zkratku, místo toho, aby podnikla náročnější restrukturalizaci svých dluhů v dialogu s MMF a prosadila úsporná opatření.

Na Čínu připadá asi deset procent zahraničního dluhu Srí Lanky, někde je ale podle kritiků situace ještě závažnější. Přibližně 30 procent zahraničního dluhu připadá na Čínu například v Zambii. Miliardy dolarů z čínského financování vodní elektrárny a železniční infrastruktury nyní směřují také Laos k neschopnosti splácet svůj dluh.

Související

Ranil Vikremesinghe

Srílanský prezident jmenoval premiérem Dineše Gunavardenu

Srílanský prezident Ranil Vikremesinghe dnes jmenoval premiérem Dineše Gunavardenu, který je spojencem dynastie Radžapaksů, nedávno svržené masovými nepokoji. Jmenování se uskutečnilo pár hodin poté, co bezpečnostní složky vyhnaly demonstranty z místa, kde několik měsíců protestovali proti předchozí vládě. Informovala o tom agentura AP, podle níž bylo několik lidí zatčeno.

Více souvisejících

srí lanka Čína Si Ťin-pching

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy