Střílejte pašeráky drog, nařídil celníkům filipínský prezident Duterte

Filipínský prezident Rodrigo Duterte veřejně uvedl, že šéfovi celníků nařídil střílet a zabíjet pašeráky drog. Podle agentury AP šlo o jednu z nejotevřenějších výhrůžek Duterteho za dobu čtyři roky trvající násilné kampaně, která je středobodem jeho prezidentství.

Rodrigo Duterte
doporučujeme

Duterte vytrvale popírá, že by nařizoval mimosoudní popravy obchodníků s drogami, opakovaně jim však hrozil smrtí. On i filipínská policie, jež stojí v čele Duterteho protidrogové kampaně, tvrdí, že většina podezřelých byla zabita poté, co sama na strážce pořádku zaútočila.

Filipínský prezident informoval o pokynu šéfovi celní správy Reyi Guerrerovi během pondělního televizí přenášeného zasedání vlády, které se věnovalo především boji s pandemií covidu-19. Guerrero osobně přítomen nebyl, Duterte nicméně sdělil, že se s ním o této záležitosti nedlouho předtím bavil ve svém prezidentském sídle.

Duterte předtím schválil Guerrerovu žádost o vybavení celníků palnými zbraněmi. "Schválil jsem nákup palných zbraní a vy jste dosud nikoho nezabili? Řekl jsem mu: 'Seberte se'," uvedl Duterte. "Řekl jsem mu to narovinu: 'Drogy stále tečou do země.' Chci, abyste zabíjeli (...) Tak či onak vás podpořím a vy nepůjdete do vězení. Pokud jde o drogy, bude střílet a zabíjet. Taková je dohoda," řekl Duterte bez bližších podrobností.

Podle AP bylo v rámci Duterteho protidrogového tažení zabito kolem 5700 povětšinou chudých lidí podezřelých z obchodu s drogami, proti čemuž protestují západní vlády i lidskoprávní organizace. Mezinárodní trestní soud (ICC) vede v této věci vyšetřování pro možné zločiny proti lidskosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hongkongu byl zadržen aktivista Joshua Wong, zahalili si obličej na…

24.09.2020 14:39 Hongkongská police dnes zadržela známého prodemokratického aktivistu Joshuu Wonga. Podle informací…

AFP: Jak se mladý australský student stal terčem hněvu Číny

24.09.2020 07:52 Mladý australský student, který nemá mnoho příznivců na sociálních sítích a nikdy nebyl v Číně, se…

KLDR popravila jihokorejského úředníka, který byl služebně na moři. Tělo…

24.09.2020 07:24 Severní Korea zastřelila jihokorejského úředníka, který začátkem tohoto týdne zmizel při plnění…

Na pobřeží Tasmánie uvázly stovky kulohlavců, většina zahynula

23.09.2020 12:36 Většina ze zhruba 500 kulohlavců, kteří uvázli na západním pobřeží australského ostrova Tasmánie,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama