Střílejte pašeráky drog, nařídil celníkům filipínský prezident Duterte

Filipínský prezident Rodrigo Duterte veřejně uvedl, že šéfovi celníků nařídil střílet a zabíjet pašeráky drog. Podle agentury AP šlo o jednu z nejotevřenějších výhrůžek Duterteho za dobu čtyři roky trvající násilné kampaně, která je středobodem jeho prezidentství.

Rodrigo Duterte
doporučujeme

Duterte vytrvale popírá, že by nařizoval mimosoudní popravy obchodníků s drogami, opakovaně jim však hrozil smrtí. On i filipínská policie, jež stojí v čele Duterteho protidrogové kampaně, tvrdí, že většina podezřelých byla zabita poté, co sama na strážce pořádku zaútočila.

Filipínský prezident informoval o pokynu šéfovi celní správy Reyi Guerrerovi během pondělního televizí přenášeného zasedání vlády, které se věnovalo především boji s pandemií covidu-19. Guerrero osobně přítomen nebyl, Duterte nicméně sdělil, že se s ním o této záležitosti nedlouho předtím bavil ve svém prezidentském sídle.

Duterte předtím schválil Guerrerovu žádost o vybavení celníků palnými zbraněmi. "Schválil jsem nákup palných zbraní a vy jste dosud nikoho nezabili? Řekl jsem mu: 'Seberte se'," uvedl Duterte. "Řekl jsem mu to narovinu: 'Drogy stále tečou do země.' Chci, abyste zabíjeli (...) Tak či onak vás podpořím a vy nepůjdete do vězení. Pokud jde o drogy, bude střílet a zabíjet. Taková je dohoda," řekl Duterte bez bližších podrobností.

Podle AP bylo v rámci Duterteho protidrogového tažení zabito kolem 5700 povětšinou chudých lidí podezřelých z obchodu s drogami, proti čemuž protestují západní vlády i lidskoprávní organizace. Mezinárodní trestní soud (ICC) vede v této věci vyšetřování pro možné zločiny proti lidskosti.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peking zesílil opatření, počet nakažených roste

20.01.2021 09:27 Čínské hlavní město dnes oznámilo, že prověří všechny jednotlivce, kteří přijeli do Pekingu ze…

Zakladatel Alibaby Jack Ma se prý ukázal na veřejnosti

20.01.2021 09:00 Aktualizováno Zakladatel čínské internetové společnosti Alibaba Jack Ma se poprvé od loňského října ukázal na…

Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že…

První aerolinky zavádějí průkazy pro očkované a negativní

19.01.2021 18:01 Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama