Prokuratura žádá ICC o vyšetřování filipínské války proti drogám. Duterte spolupráci odmítá

Filipínský prezident Rodrigo Duterte nikdy nebude spolupracovat s případným vyšetřováním Mezinárodního trestního soudu (ICC), prohlásil dnes mluvčí hlavy státu. Prokuratura ICC v pondělí požádala o zplnomocnění zahájit plné vyšetřování filipínského protidrogového tažení, při kterém podle ní mohly být spáchány zločiny proti lidskosti. Obhájci lidských práv možnost vyšetření událostí přivítali, uvedla dnes agentura AP.

Hlavní prokurátorka ICC Fatou Bensoudaová v pondělí uvedla, že po předběžném prozkoumání Duterteho protidrogového tažení na Filipínách existují důvody věřit, že byly spáchány zločiny proti lidskosti, a požádala proto soud o zplnomocnění k zahájení formálního vyšetřování. Soudci ICC nyní mají 120 dní na to, aby její žádost posoudili, podotkla agentura AP.

Duterteho mluvčí dnes prohlásil, že Mezinárodní trestní soud je poslední instance, která může intervenovat, pokud filipínská jurisdikce selže a domácí zločiny nevyšetří. Místní soudy se podle něj zabývají případy souvisejícími s protidrogovým tažením. "Je urážkou všech Filipínců, když cizinec jako Bensoudaová a další Filipínci říkají, že právní instituce na Filipínách nepracují," prohlásil mluvčí Harry Roque. Dodal, že se na ICC obrátili Duterteho političtí "nepřátelé" a prezident nikdy nebude se soudem spolupracovat, jelikož země už není jejím členem.

Předběžné vyšetřování údajných zločinů proti lidskosti zahájilo ICC v únoru 2018. Duterte následně uvedl, že Filipíny odstupují od zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu, jelikož je proti němu instituce zaujatá. Soud však má podle Bensoudaové nadále pravomoc zabývat se možnými zločiny, ke kterým došlo v době, kdy Filipíny byly členem ICC.

Od roku 2016, kdy Duterte stanul v čele Filipín, bezpečnostní složky při protidrogových operacích zabily přes 6000 lidí podezřelých z obchodování s drogami. Podle organizací na ochranu lidských práv úřady podezřelé popravily bez řádného soudu, policie však namítá, že překupníci s drogami na zátahy odpovídali násilím.

Obhájci lidských práv, jako například organizace Amnesty International, postup prokurátorky přivítali jako dlouho očekávaný krok směrem ke spravedlnosti a odpovědnosti, podotkla AP.

Související

Více souvisejících

Filipíny Rodrigo Duterte ICC (Mezinárodní trestní soud) soudy

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy